sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ESA uvažuje o LightShip – tahači k Marsu

Planeta Mars se může od Země vzdálit až na 400 milionů kilometrů. Aby se cesty na Rudou planetu staly pro vědu a výzkum dostupnějšími a častějšími, navrhli evropští inženýři koncept mise, který počítá se znovupoužitelným tahačem pro meziplanetární dopravu. Tento marsovský meziorbitální tahač by mohl otevřít cestu k Marsu pro nízkonákladové mise od širší komunity. Celý projekt dostal název LightShip a aby jej inženýři lépe zpropagovali mezi veřejností, připravili si sedm základních otázek o projektu, na které pak odpověděli. V našem článku najdete tento text přeložený do češtiny.

V roce 1899 vyslal kapitán majákové lodi pojmenované East Goodwin první rádiový nouzový signál pomocí bezdrátové technologie Guglielma Marconiho.
V roce 1899 vyslal kapitán majákové lodi pojmenované East Goodwin první rádiový nouzový signál pomocí bezdrátové technologie Guglielma Marconiho.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

1) Co je to LightShip?
LightShip má být kosmický tahač s elektrickým (iontovým) pohonem, který dokáže dopravit jednu, či více sond k Marsu, přičemž v cíli nabídne komunikační a navigační služby, ale poskytne i prostor pro vědecké přístroje. Historicky se výrazem Lightship označovaly tzv. majákové lodě, tedy plavidla vysílaná do odlehlých, hlubokých nebo nebezpečných vod, kde sloužily jako majáky pomáhající ostatním lodím při plavbě. V roce 1899 vyslal kapitán jedné takové majákové lodi pojmenované East Goodwin první rádiový nouzový signál pomocí bezdrátové technologie Guglielma Marconiho. Název LightShip má být poctou neohroženým průzkumníkům, kteří tyto navigační majáky obsluhovali.

2) Proč potřebujeme LightShip?
Doletět k Marsu není jednoduché. LighShip by poskytla řešení pro dvě klíčové výzvy marsovských misí. V první řadě by umožnila dodávku kosmických sond k Marsu, čímž se Rudá planeta stane dostupnější, a za druhé, zajistí komunikaci od Země k Marsu a zpět, přičemž poskytne specializovanou službu přenosu dat.

Kromě toho má LightShip poskytnout první krůčky ke globální družicové službě. V zásadě by to bylo něco podobné, co už známe ze Země. Tato technologie by umožnila zpřesnit přistávání, ale i další fungování na Marsu. Zlepšení navigačních a komunikačních služeb pak ve svém důsledku vyšlape cestu pro budoucí pilotované mise.

Umělecká představa tahačů LightShip u Marsu.
Umělecká představa tahačů LightShip u Marsu.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

3) Jak může LightShip snížit ceny letů k Marsu?
Je hned několik způsobů, jak může LightShip učinit cesty k Marsu dostupnějšími a udržitelnějšími. Její účinný iontový pohonný systém dokáže dopravit k Marsu více nákladu, než je tomu u chemických systémů. Navíc s sebou sveze více sond, které může doručit na různé oběžné dráhy, či na dráhu pro vstup do atmosféry. Díky znovupoužitelnému designu by ESA mohla postavit několik LightShip, což povede ke snížení nákladů na jeden kus.

4) A co věda?
LightShip ponese náklad věnovaný především výzkumu atmosféry. Z vysoké oběžné dráhy (cca 6000 kilometrů nad povrchem Marsu) bude moci vědecké vybavení LightShip měřit a sledovat atmosférické jevy jako je vítr, pohyb prachu, či obecně počasí. Ve všech případech jde o důležité informace pro bezpečné přistávání a činnosti na povrchu Marsu. Jakmile bude u rudé planety několik funkčních LightShip, bude možné dosáhnout nepřetržitého sledování marsovské atmosféry nad celou planetou. Prvním cestujícím, který by se k Marsu vydal na palubě LightShip, se jmenuje SpotLight a jeho primárním úkolem má být vytvoření map povrchu Marsu ve vysokém rozlišení z nízké oběžné dráhy (výška cca 300 kilometrů).

5) Jak si průzkumníci Marsu zavolají domů?
LightShip má nabídnout komunikační služby, které umožní budoucím marsovským landerům a orbiterům odesílat na Zemi obrovská množství dat, aniž by musely spoléhat na vlastní těžké a drahé systémy pro přímou komunikaci se Zemí. Robustní marsovská telekomunikační přenosová síť vybudovaná s pomocí LightShip by podpořila schopnosti spojené s určováním pozice, navigací i poskytováním přesného času pro marsovské orbitery, landery, rovery i aeroboty. LightShip má být vybavena systémem MARCONI (MARs COmmunication and Navigation Infrastructure), který dostal jméno po již zmíněném Guglielmo Marconim, italském vynálezci, který je znám svým vyšlapáváním cesty pro dálkové rádiové přenosy, které byly využity k odeslání prvního nouzového hlášení lodi East Goodwin.

Guglielmo Marconi při práci.
Guglielmo Marconi při práci.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

6) Co dokáže LightShip dopravit k Marsu?
Pohonný systém LightShip umožňuje flexibilní profily misí. Dokáže vypouštět cestující během cesty k Marsu, ale může je doručit až na plánovanou dráhu. Vše záleží na možnostech pohonu přepravované sondy. Jakmile LightShip vypustí všechny své pasažéry na plánované dráhy, přesune se sama na svou finální pracovní dráhu, kde aktivuje palubní systém MARCONI. LightShip pojme pasažéry různých velikostí – od malých CubeSatů až po velké platformy. Při jedné misi dokáže LightShip obsloužit až dvanáct cestujících.

7) Kdy se tohle všechno stane?
Celý koncept nyní vstupuje do kompetitivní studijní fáze A/B1. Další vývoj mise bude záviset na rozhodnutí, které proběhne v listopadu 2025 na příští radě ministrů států zapojených do ESA. Pokud bude projekt schválen, můžeme první misi LightShip očekávat v roce 2032 s dalšími startovními okny v letech 2035 a 2037. Budoucí mise LightShip ponesou různé pasažéry, o kterých rozhodnou odborníci z vědecké komunity.

Přeloženo z:
https://blogs.esa.int/t

Zdroje obrázků:
https://blogs.esa.int/to-mars-and-back/files/2024/09/Mars-Tug-Low-Orbit-A4-scaled.jpg
https://blogs.esa.int/to-mars-and-back/files/2024/09/East-goodwin-1973_1280.jpg
https://blogs.esa.int/to-mars-and-back/files/2024/09/Italian-physicist-Guglielmo-Marconi-at-work-on-his-yacht-Electra.jpeg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
15 hodin před

Tohle je hodně zajímavý projekt!

nejdřív mě (opět) dost mátl jazyk tiskových zpráv typu slova jako „znovupoužitelnost“ u stroje, který má jen jednosměrnou letenku, nebo „až 400 miliónů km“ a následně výčet startovních oken, aby právě nemuseli letět tu nevýhodnou trajektorii. Ale když od toho odhlédnu, je to opravdu zajímavý nápad: pohon k Marsu a další potřebné technologie se budou vyvíjet pouze jednou, ostatní toho jen využijí. A ten „tahač“ pak zbůhdarma sebou nepraští o balvany, ale zůstane na orbitu Marsu plnit úkoly družicové sítě (navigace, přesný čas, přeposílání dat). Mně to přijde jako další krok nového myšlení nad vesmírnými projekty. Už to není „každý znovu celé sám, ať to stojí, co to stojí“, ale dlouhodobé strategické uvažování využivající faktu, že těch zájemců je řádově více než dřív, takže se to začíná vyplácet…

No a trocha snění a humoru:

Představte si to, jak si naše děti (vnoučata) povídají o přestávce:

  • A: „hele, taky máš tak pomalej download z youtube.mars?“
  • B: „no jo, všichni chtěj koukat na to výročí základny Beta.“
  • A: „No jo, ‚dyť to je taky super věc, ne? Teda ty kamenný památníky mě moc neba, ale to otevření další linky hyperloopu na Gamu vypadá dost hustě, ne? Konečně nebudou takový zácpy.“
  • B: „jo jo. Ale i ten památník je super. Víš, že na kanálu šest je to bez projevů politiků? Koukni na to. Bude to model Perseverance s Ingenuity v nadživotni velikosti, prostě pecka!“
  • A: „to stejně musely bejt tehdá krásný doby, kdy si každej mohl jen tak jezdit po Marsu, kam se mu zachtělo. Žádný přírodní rezervace mezi základnama,,,“
  • B: „a to si mohli nejen jezdit a lítat, ale – představ si to – i vrtat do původních kamenů! To kdyby dělal každej, tak nám z těch rezervací za chvíli žádnej neděravej nezbyde!“
  • A: „a to si představ, že už tehdá tvrdili, že vědí, co je ekologie…“
  • B: „hmmm, fakt dřevní doby, co? Hele, tak naskočilo už ti to youtube?“
Borin
Borin
10 hodin před

Začátek popisu velkolepý. U konce článku jsem seznal, ze jde o multifunkční náklaďák. Hodnotu misí to o nic nesnižuje. Jen počáteční dojem, že představují kyvadlovou dopravu, vyprchal.

Josif
Josif
10 hodin před

Na první pohled to vypdalo jako sériová výroba nějakého lepšího Earth Return Orbiteru, který je plánován pro MSR. Ale dává smyl, že poptávka po komunikačních a navigačních službách u Marsu bude asi větší, než poptávka po zpáteční dopravě.

doubal
doubal
9 hodin před

Nebo spíš:

U: Jasně jsem řekl, že telefony podle Školního řádu odevzdáte hned ráno, a to včetně hodinek a prstenů. Na žádný přenos z Marsu se dívat nebudete. Nestihli bychom zkontrolovat domácí úkoly. Ale zeptám se ředitele, jestli by o přestávce nepustil alespoň zvuk do školního rozhlasu.

mikisocka
mikisocka
7 hodin před

myslienka velmi fajn, ako medzimestsky autobus, nasadnes a ides, nemusis ho konstruovat od zakladu, riesis si len svoju misiu.

aj ked vsetky taketo myslienky momentalne narazaju na to, ze v roku 2037 uz budu na mars bezne lietat starshipy, ktore toho pojmu niekolkokrat viac a bude si na nich stacit objednat listok.

Lubo
Lubo
6 hodin před
Odpovědět  mikisocka

presne, napad dobry.. ale s dalsim financovanim by mali pockat zopar rokov ako sa to vyvinie so Starship, ze ci zacnu planovat vysadzanie nejakych MarsLinkov..

gendibal
gendibal
1 hodina před
Odpovědět  Lubo

To oni počkají docela určitě. Tipuji to tak na 5-10 let.
A mezitím bude vymalováno…

Naposledy upraveno 1 hodina před by gendibal
https://kosmonautix.cz/2024/09/19/esa-uvazuje-o-lightship-tahaci-k-marsu/