sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy zmenšené SuperHeavy v aerodynamickém tunelu

NASA a její partneři dělají pokroky na cestě vstříc misi Artemis III, při které dojde k návratu lidí na Měsíc a také prvnímu přistání lidí na povrchu Měsíce v rámci programu Artemis. Firma SpaceX, poskytovatel pilotovaného lunárního landeru (v rámci kontraktu HLS – Human Landing System) pro mise Artemis III a Artemis IV začátkem letošního roku otestovala 1,2% model rakety SuperHeavy v transsonickém tunelu Unitary Plan Wind Tunnel na Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley. Raketa SuperHeavy má vynášet upravenou Starship, která v rámci programu Artemis poslouží jako pilotovaný lander.

Detail horní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Detail horní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Během těchto zkoušek v aerodynamickém tunelu na model SuperHeavy valil velkou rychlostí proud vzduchu, který napodoboval odpor atmosféry a proudění, kterému čelí nosná raketa během svého letu. V aerodynamickém tunelu byl model rakety, opatřen senzory pro měření tlaku a čelil rychlostem větru od Mach 0,7 (cca 865 km/h) do Mach 1,4 (cca 1730 km/h). Mach 1 je rychlost, kterou se pohybují zvukové vlny, tedy 1235 kilometrů za hodinu na úrovni moře.

Inženýři měřili, jak model SuperHeavy reagoval na simulované podmínky letu, sledovali jeho stabilitu, aerodynamické parametry a mnoho dalších věcí. Získaná data experti využili k aktualizaci letového softwaru pro misi IFT-3 (třetí integrovaný let SuperHeavy a Starship, který se uskutečnil 14. března 2024) a také pro zpřesnění vnějšího designu budoucích verzí rakety. Testy, které trvaly několik týdnů, proběhly začátkem letošního roku. NASA však o nich informovala až nyní a navíc přidala i tři fotografie ze zkoušek samotných.

Detail spodní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Detail spodní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté, co SuperHeavy dokončí svou vzletovou fázi a oddělí se od lunárního Starship-laderu, mířícího k Měsíci, jej chce SpaceX navést na místo startu, kde by mělo dojít k jeho zachycení a znovupoužití. Starship zatím bude pokračovat ve své cestě vedoucí k Měsíci. V programu Artemis se počítá s tím, že se astronauti k Měsíci dostanou v kosmické lodi Orion, kterou vynese raketa SLS z Kennedyho střediska na Floridě. Na oběžné dráze kolem Měsíce se Orion spojí buďto přímo se Starship-landerem, nebo se stanicí Gateway. Poté budou astronauti moci volně přejít z Orionu do útrob Gateway, či do Starship-landeru, který je dopraví na povrch Měsíce. Po dokončení prací na Měsíci, se Starship i s astronauty vrátí k Orionu (nebo ke Gateway) na oběžné dráze kolem Měsíce. Astronauti pak přestoupí do lodi Orion, která se vydá na cestu zpět na Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-002.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-005.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-006.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.