sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy zmenšené SuperHeavy v aerodynamickém tunelu

NASA a její partneři dělají pokroky na cestě vstříc misi Artemis III, při které dojde k návratu lidí na Měsíc a také prvnímu přistání lidí na povrchu Měsíce v rámci programu Artemis. Firma SpaceX, poskytovatel pilotovaného lunárního landeru (v rámci kontraktu HLS – Human Landing System) pro mise Artemis III a Artemis IV začátkem letošního roku otestovala 1,2% model rakety SuperHeavy v transsonickém tunelu Unitary Plan Wind Tunnel na Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley. Raketa SuperHeavy má vynášet upravenou Starship, která v rámci programu Artemis poslouží jako pilotovaný lander.

Detail horní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Detail horní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Během těchto zkoušek v aerodynamickém tunelu na model SuperHeavy valil velkou rychlostí proud vzduchu, který napodoboval odpor atmosféry a proudění, kterému čelí nosná raketa během svého letu. V aerodynamickém tunelu byl model rakety, opatřen senzory pro měření tlaku a čelil rychlostem větru od Mach 0,7 (cca 865 km/h) do Mach 1,4 (cca 1730 km/h). Mach 1 je rychlost, kterou se pohybují zvukové vlny, tedy 1235 kilometrů za hodinu na úrovni moře.

Inženýři měřili, jak model SuperHeavy reagoval na simulované podmínky letu, sledovali jeho stabilitu, aerodynamické parametry a mnoho dalších věcí. Získaná data experti využili k aktualizaci letového softwaru pro misi IFT-3 (třetí integrovaný let SuperHeavy a Starship, který se uskutečnil 14. března 2024) a také pro zpřesnění vnějšího designu budoucích verzí rakety. Testy, které trvaly několik týdnů, proběhly začátkem letošního roku. NASA však o nich informovala až nyní a navíc přidala i tři fotografie ze zkoušek samotných.

Detail spodní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Detail spodní části modelu rakety SuperHeavy během zkoušek.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté, co SuperHeavy dokončí svou vzletovou fázi a oddělí se od lunárního Starship-laderu, mířícího k Měsíci, jej chce SpaceX navést na místo startu, kde by mělo dojít k jeho zachycení a znovupoužití. Starship zatím bude pokračovat ve své cestě vedoucí k Měsíci. V programu Artemis se počítá s tím, že se astronauti k Měsíci dostanou v kosmické lodi Orion, kterou vynese raketa SLS z Kennedyho střediska na Floridě. Na oběžné dráze kolem Měsíce se Orion spojí buďto přímo se Starship-landerem, nebo se stanicí Gateway. Poté budou astronauti moci volně přejít z Orionu do útrob Gateway, či do Starship-landeru, který je dopraví na povrch Měsíce. Po dokončení prací na Měsíci, se Starship i s astronauty vrátí k Orionu (nebo ke Gateway) na oběžné dráze kolem Měsíce. Astronauti pak přestoupí do lodi Orion, která se vydá na cestu zpět na Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-002.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-005.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/09/acd24-0004-006.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.