sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA hledá zájemce o rover VIPER

V rámci dlouhodobého závazku vytvořit stabilní a udržitelný program průzkumu Měsíce zveřejnila agentura NASA v pátek 9. srpna žádost o informace, aby zjistila zájem amerických společností a institucí o uskutečnění mise s využitím měsíčního vozítka VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Ten byl navržen k tomu, aby zmapoval prostorové rozmístění a koncentraci potenciálních zdrojů (třeba vodního ledu) v okolí jižního pólu našeho Měsíce. 17. července NASA oznámila své rozhodnutí nepokračovat v misi VIPER. Přednost dostaly alternativní metody prověření přítomnosti zmrzlé vody u jižního pólu Měsíce. Agentura se ale netají tím, že by mohla vozítko VIPER poskytnout v současné podobě partnerovi, který o něj projeví zájem.

Rover VIPER na Měsíc nepoletí pod hlavičkou NASA. Mohou jej ale ještě zachránit soukromé firmy, či mezinárodní partneři.
Rover VIPER na Měsíc nepoletí pod hlavičkou NASA. Mohou jej ale ještě zachránit soukromé firmy, či mezinárodní partneři.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Mezi 17. červencem a 1. srpnem NASA přijímala zprávy vyjadřující zájem od široké komunity využít existující rover VIPER. Aktuální žádost o informace by měla ukázat, jak by zainteresované strany využily VIPER při zachování minimálních až nulových nákladů ze strany vládní agentury. Tato žádost je otevřena všem americkým organizacím a firmám. NASA prozkoumá zájem z mezinárodní komunity prostřednictvím jiných kanálů.

NASA děkuje všem, kteří projevili zájem o využití roveru VIPER. Těšíme se, až se dozvíme, jak si potenciální partneři představují splnění vědeckých a průzkumných cílů NASA s tímto roverem,“ uvedla Nicola Fox, přidružená administrátorka NASA pro vědecké mise a dodala: „Chceme co nejlépe využít inženýrské, technologické a další odborné znalosti, které byly v rámci tohoto projektu vyvinuty, k rozvoji vědeckých poznatků o Měsíci. Možnosti partnerství v rámci projektu VIPER by nám to umožnily, aniž by to mělo dopad na budoucí kadenci komerčních dodávek na Měsíc, abychom mohli pokračovat ve vědě a výzkumu Měsíce ku prospěchu všech.

Budoucí mise z programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services) dopravené na povrch Měsíce budou společně s přístroji pilotovaných lunárních výprav programu Artemis posouvat vpřed pátrání po těkavých látkách v okolí jižního pólu Měsíce. Žádost o informace je dostupná online a bude otevřená do 3. září 5:59 SELČ.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/…partner-interest-in-using-viper-moon-rover/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/viper-jsc.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/viper-rover.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.