sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Premiéra Ariane 6

Po dlouhém čekání se fanoušci evropské kosmonautiky konečně dočkali. Dnes nadešel den, kdy by měla být do provozu uvedena nová středně těžká raketa Ariane 6. Jde o náhradu za již vysloužilou Ariane 5, která téměř přesně před rokem absolvovala svoji poslední misi. Výhoda Ariane 6 by měla spočívat v nižší ceně, umožnění vyšší kadence startů a určité modularitě, jelikož bude létat ve dvou verzích. Ariane 62 a 64. Druhé číslo udává počet pomocných urychlovacích stupňů na tuhé pohonné látky, které jsou mimochodem identické s prvními stupni rakety Vega-C, díky čemuž se celý proces výroby zjednoduší. Dnes by měla Ariane 6 odstartovat ve své nejslabší konfiguraci 62, tedy pouze s dvěma pomocnými stupni. Ovšem i v této konfiguraci zvládne na nízkou oběžnou dráhu vynést až 10,35 tuny nákladu. Při inauguračním letu by mělo být také vyneseno několik CubeSatů a zařízení. Za zmínku určitě stojí například družice GRBBeta, za kterou stojí firma Spacemanic, 3U CubeSat Replicator s malou 3D tiskárnou nebo návratovou kapsli SpaceCase. Zde bych Vás rád odkázal na seriál Pionýři prvního letu Ariane 6, který zpracoval Lukáš Houška a dozvíte se v něm detaily o nejzajímavějších zařízeních, které budou vyneseny při tomto letu.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 9. července ve 20:00 SELČ
  • Startovní okno: 20:00 – 00:00 SELČ
  • Místo startu: Rampa ELA-4, Kourou, Francouzská Guyana
  • Raketa: Ariane 62
  • Primární náklad: vícero zařízení
  • Cílová oběžná dráha: Nízká oběžná dráha

EDIT: 9. července 16:07
Start byl kvůli drobným technickým problémům odložen na 21:00 našeho času. Náš přenos tak spustíme ve 20:45. Odkládáme i začátek psaného přenosu na 19:30 našeho času.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 20:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

A protože Vám chceme ze startu poskytnout co nejlepší servis, budeme k tomuto startu pořádat psaný online přenos, který spustíme v 19:30 našeho času.


Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://nextspaceflight.com/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_before_wet_dress_rehearsal.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobi
bobi
10 měsíců před

Šikovná ATC Space z Klatov. Ani neumí vyvěsit státní vlajku.

Garion
Garion
10 měsíců před
Odpověď  bobi

Jak neumí vyvěsit vlajku? Myslíte tu před jejich fabrikou? Podle mě ji mají zrovna na těch záběrech vyvěšenou správně. Jóó kdyby se vítr otočil a červený díl byl vlevo, pak bych váš komentář chápal, že se vám zacházení se státní vlajkou nelíbí (jako chápal ve smyslu, že jsem pochopil, na co reagujete, ale i tak tomu nerozumím, proč posuzovat natočení vlajky na větrné korouhvi). Můžete tedy upřesnit, co jste myslel tím, že neumí vyvěsit státní vlajku?

Vojta
Vojta
10 měsíců před
Odpověď  Garion

Myslím, že bílá barva směrem ke stožáru je při svislém vyvěšení správně nezávisle na směru pohledu.
Problém je nejspíš v tom, že když je vyvěšená spolu s dalšími dvěma vlajkami, tak by měla být na tom nejvýznamnějším místě, což znamená uprostřed. Tam ale vyvěsili vlajku ESA.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.