křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Innospace

Jihokorejský startup Innospace oznámil, že získal vládní schválení pro svůj první pokus o vypuštění na orbitální dráhu, který by se mohl uskutečnit již koncem měsíce.

ECAPS AB

Společnost ECAPS AB, švédský poskytovatel pohonných technologií, oznámila úspěšné testování své nové technologie Fast-Start Thruster (FAST), který umožňuje kapalným pohonným systémům LMP-103S dosáhnout provozní teploty a plné připravenosti do 48 sekund od zapálení.

iRocket

Plány společnosti Innovative Rocket Technologies (iRocket) na plně opakovaně použitelný nosič pro vynášení družic získaly podporu po prvním letovém testu střely krátkého doletu IRX-100, u které startup doufá, že v blízké budoucnosti vygeneruje příjmy na podporu svého orbitálního nosiče Shockwave.

SpaceX

Ministerstvo letectva schválilo návrh společnosti SpaceX zdvojnásobit počet startů na vesmírné základně Vandenberg a začít tam využívat druhou odpalovací rampu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falconu počasí nepřeje

Při druhém červencovém startu Falconu 9 je v plánu vynesení telekomunikační družice Türksat 6A. Ta bude umístěna na 42° východní délky a o její provoz se bude starat stejnojmenný operátor. Bude se jednat o vůbec první tureckou telekomunikační družici, na které se podílely pouze turecké firmy, což pro zemi znamená, že se stane desátým státem schopným ji vyrobit. I když do startu zbývá pouze pár hodin, stále není upřesněno, který první stupeň byl na tuto misi vybrán. Pokus o přistání by měl proběhnout na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Sluší se také dodat, že předpověď počasí pro dnešní pokus o start není moc příznivá. Aktuálně se drží pouze na 30% vhodných podmínek.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 8. července ve 23:21 SELČ
  • Startovní okno: 23:21 – 03:13 SELČ
  • Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Raketa: Falcon 9 Block 5
  • Primární náklad: Družice Türksat 6A
  • Hmotnost nákladu: 4 250 kilogramů
  • Doručovací oběžná dráha: Přechodová ke geostacionární
  • První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině JRTI, která bude čekat v Atlantiku

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:05 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 8. července 22:50
Start se posouvá na 23:41. Přenos začne ve 23:25.

EDIT 8. července 23:20
Start se posouvá na 00:00. Přenos začne ve 23:45.

EDIT 8. července 23:25
Start se posouvá na 0:30, přenos začne v 0:15.

EDIT 9. července 0:05
Start se posouvá na 1:00, přenos začne v 0:45.

EDIT 9. července 0:25
Start se posouvá na 1:30, přenos začne v 1:15.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://space.skyrocket.de/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2024/07/GJYFCWpWAAA7y-k.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.