Štítek ‘JRTI’

ŽIVĚ A ČESKY: Starty se Starlinky = předehra pro Super Heavy Starship

Den, na který jsme čekali v podstatě již od 20. dubna letošního roku, je konečně tady. Na 18. listopadu je totiž v plánu druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship. Tomu ale budou předcházet starty Falconu 9 a s čím jiným, než s družicemi Starlink. Při prvním startu zítřejšího dne vynese Falcon na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku 23 družic a první stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Při druhé misi zítřejšího dne, tedy Starlink 7-7, bude vyneseno 22 družic na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku, což odpovídá šesté orbitální slupce konstelace Starlink. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se zítra od SpaceX dočkat hned tří startů, což je opravdu něco nevídaného.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus Falconu

Včera  jste u nás na webu mohli číst článek o chystaném startu Falconu 9 se třiadvaceti družicemi Starlink. Ten se ale nakonec neuskutečnil kvůli velmi netradičnímu problému. Odpočet byl přerušen v čase T- 30 sekund a to kvůli problému se separačním mechanismem mezi prvním a druhým stupněm. Došlo tak k odkladu o 24 hodin a SpaceX během dnešního dne potvrdila, že se o start pokusí dvacet minut po dnešní půlnoci, tedy 31. října v 00:20.

ŽIVĚ A ČESKY: Poslední říjnový start se Starlinky

Pětačtyřicet minut po dnešní půlnoci nás čeká další start Falconu 9 a tentokrát hned s třiadvaceti družicemi Starlink V2-mini, které při této misi míří do páté orbitální slupky konstelace Starlink. Startovat se bude z floridské rampy SLC-40 a poletí se na dráhu s výškou 293 × 285 kilometrů a sklonem 43° vůči rovníku. Pro tento start byl vybrán první stupeň B1077, který poletí po osmé a o přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat přibližně 612 kilometrů od místa startu. 

ŽIVĚ A ČESKY: První start SpaceX v říjnu 2023

Další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Tentokrát opět z rampy SLC-40 na Mysu Canaveral na Floridě, odkud by měl Falcon odstartovat ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách. Konkrétně v 04:45 našeho času. 22 družic, které budou vyneseny při tomto startu míří do tzv. páté orbitální slupky, která bude po dokončení obsahovat 2 500 družic. O přistání se první stupeň B1076, který byl zvolen pro tuto misi, pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Pro tento konkrétní první stupeň se bude jednat o osmý start.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon letí s Galaxy 37

3. srpna nás čeká další ranní start. Téměř nikoho asi nepřekvapí, že v plánu je start dalšího Falconu 9, tentokrát ovšem s družicí Intelsat Galaxy 37. Jde o telekomunikační družici postavenou firmou Maxar na platformě SSL-1300 a bude vysílat v pásmu C. Stejně jako družice Galaxy 13, kterou má na oběžné dráze nahradit, bude umístěna na 127° západní délky, díky čemuž bude moci poskytovat televizní vysílání pro Severní Ameriku, Portoriko, Aljašku, Havaj a Mexiko. První stupeň vybrán pro tuto misi nese označení B1077 a čeká ho šestý start. O přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantském oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: Na oběžnou dráhu míří další várka Starlinků

V neděli nás firma SpaceX potěší dalším startem rakety Falcon 9 s družicemi Starlink v2 Mini. Ty stejně jako při minulých misích zamíří na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku, tedy do tzv. páté orbitální slupky konstelace Starlink. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s výrobním číslem B1076, který poletí pošesté a naposledy letěl před šestašedesáti dny. O přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantském oceánu přibližně 643 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: První šestnácté použití prvního stupně

Na zítřejší dopoledne je v plánu start rakety Falcon 9 s družicemi Starlink v2 Mini. Startovat se bude z floridské rampy SLC-40 a poletí se na dráhu s výškou 323 × 315 kilometrů a sklonem 43°vůči rovníku. SpaceX se rozhodla pro tuto misi využít první stupeň s označením B1058. Ten můžeme znát například z mise Demo-2, CRS-21, Transporter-1 a 3 a další. Tentokrát poletí již pošestnácté a pokoří tak současný rekord patnácti misí. O přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat zhruba 643 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Počtrnácté použitý stupeň vynáší telekomunikační družici

V brzkých ranních středečních hodinách je v plánu další start Falconu 9, tentokrát s telekomunikační družicí Arabsat 7B, přičemž jste se mohli také setkat s názvem BADR-8. Ta je postavena na platformě Eurostar Neo společnosti Airbus Defence and Space a bude umístěna nad 26° zeměpisné délky, díky čemuž bude mít skvělý výhled na Evropu, Afriku nebo Asii. Aktuální odhady životnosti družice Arabsat 7B předpokládají, že by družice měla být v provozu patnáct let. Na družici bude také umístěn technologický demonstrátor TELEO, který by měl otestovat vysokokapacitní komunikaci mezi družicí a pozemním střediskem při rychlosti až jednoho terabitu za sekundu. první stupeň se při této misi pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantském oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: 83. vyhrazený start Falconu se Starlinky

Společnost SpaceX stále usilovně pokračuje v budování své družicové konstelace Starlink, a tak nás v neděli ráno čeká další start Falconu 9 s šestapadesáti družicemi generace v1.5. Ty budou tentokrát vyneseny na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku a počáteční výškou 340 × 298 kilometrů. Sklon 43° vůči rovníku má právě pátá orbitální slupka, která bude čítat celkem dva tisíce pět set družic. První stupeň Falconu tentokrát poletí již pojedenácté a o přistání se pokusí na šest set šedesát kilometrů vzdálené plošině Just Read The Instructions.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva Falcony během čtyř hodin

Dnes v noci nás čekají hned dva starty Falconu 9. Při tom prvním bude na oběžnou dráhu dopraveno dvaapadesát kusů družic Starlink v1.5 a při druhém dvě telekomunikační družice, konkrétně SES-18 a SES-19. První zmíněná bude umístěna na 103,05° západní délky a druhá na 134,9° západní délky a dohromady budou zajišťovat televizní vysílání pro více než 120 milionů domácností. Na misi s družicemi SES-18 a 19 odstartuje Falcon 9 z floridské rampy SLC-40, zatímco na misi s družicemi Starlink z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. V obou případech se první stupeň pokusí o přistání na mořské plošině. V případě Falconu startujícího z Kalifornie to bude plošina OCISLY a v případě Falconu startujícího z Floridy to bude plošina JRTI.