Štítek ‘JRTI’

ŽIVĚ A ČESKY: Dragon 2 se vydává na cestu k ISS

Minulý pokus o start zásobovací kosmické lodi Dragon 2 na misi CRS-26 zhatilo počasí a druhý pokus o start přichází právě dnes. Při této misi Dragon na Mezinárodní vesmírnou stanici dopraví tradičně zásoby jídla, oblečení, vědecké experimenty, nářadí na údržbu stanice atd. Nejzajímavější náklad se ale nachází v tzv. trunku, neboli nehermetizované části. Nejedná se o nic menšího než o druhý pár svinovacích fotovoltaických panelů iROSA. Celkem jich bude na ISS šest a každý z nich bude schopen dodávat více než 20 kW energie. Dragon by se měl k Mezinárodní vesmírné stanici připojit již zítra ve 13:30.

ŽIVĚ A ČESKY: Pátý pokus o start Falconu

Tak jsme tu zase u dalšího čekání na snad konečně úspěšně uskutečněný start, během kterého se Falcon 9 s 54 družicemi Starlink v rámci pátého pokusu odlepí od rampy SLC-40. Dnes ráno 17. září už zbývalo pouze souhlasné povolení ke startu od letového ředitele, které ovšem nepřišlo a start byl kvůli nepříznivému počasí, které bylo o 30% lepší, než předešlý den, znovu odložen. Zítra 18. září ve 02:43 našeho času, se tak můžeme těšit na další a tentokrát doufejme úspěšný pokus o start. Pro tento start byl vybrán první stupeň s označením B1067.6, který se tradičně pokusí o přistání na mořské plošině, kterou v tomto případě bude plošina JRTI. Pokud Vás zajímá, jaká je meteorologická předpověď pro zítřejší pokus, tak pravděpodobnost dobrých podmínek je jen 20%, což je o 20% méně než při dnešním pokusu. 

ŽIVĚ A ČESKY: Starty Falconu kazí počasí

Jak jsme psali ve včerejším článku, tak počasí startům raket nepřeje. Důkazem tohoto tvrzení je Falcon 9, který stále stojí na rampě SLC-40 na Floridě a odmítá ji opustit. Při včerejším pokusu byl odpočet zastaven 27 sekund před startem, který byl nakonec odložen na 17. září 03:05 našeho času. Můžeme doufat, že se počasí zlepší a Falcon 9 konečně na čtvrtý pokus z rampy SLC-40 odstartuje a na oběžnou dráhu vynese dalších 54 družic Starlink. A jelikož byl náš česky komentovaný přenos již spuštěn když došlo k odkladu, založili jsme pro Vás přenos nový.

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus Falconu

Počasí startům raket nepřeje po celém světě. Na Novém Zélandu byl kvůli počasí odložen start rakety Electron. Na Vandenbergově základně v Kalifornii byl kvůli počasí odložen start rakety Firefly Alpha a na Floridě byl kvůli počasí odložen start Falconu 9 s družicemi Starlink. Můžeme tak doufat, že se počasí umoudří a dnes v noci se dočkáme startu Electronu, který by měl odstartovat ve 22:30 našeho času i do třetice pokusů startu Falconu 9, který startuje pro nás Evropany ve velice nepříjemný čas půl čtvrté ráno.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

Raketa Alpha firmy Firefly Aerospace neodstartovala ani na druhý pokus, ale díky SpaceX tu máme náhradu v podobě startu Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Nyní jsme měli dokonce dvakrát po sobě misi sdílenou, kdy spolu se Starlinky letěl i sekundární náklad, ale tentokrát nás opět čeká klasický start. Falcon odstartuje z rampy SLC-40 a vydá se vstříc obloze směrem na východ. První stupeň B1067, který poletí po šesté se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 666 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Sdílená mise Starlink

Po druhém neúspěšném pokusu o start americké superrakety SLS, přichází ke slovu již letem prověřený Falcon 9. Ten ponese další várku družic Starlink, ale tentokrát ponese i sekundární náklad. Tím je orbitální tahač SHERPA-LTC2, který bude sloužit jako tělo družice a má za úkol ji přemístit na oběžnou dráhu s výškou 1 056 kilometrů, kde má otestovat vysílání v pásmu V pro plánovanou konstelaci 147 družic, které by provozovala firma Boeing. První stupeň pro tuto misi létal především s kosmickými loděmi Crew Dragon a Dragon 2 a pouze jednou vynášel nějakou družici, kterou v tom jednom případě byla Türksat 5B. Při svém šestém startu si tak stupeň B1067 připíše svůj druhý start s nákladem, kterým ale nebude kosmická loď Dragon 2.

ŽIVĚ A ČESKY: Další Starlinky startují

Neuběhlo ani dvacet čtyři hodin od posledního startu Falconu 9 s družicemi Starlink a už tu máme další. Dnes by měl totiž ve 22:40:50 našeho času odstartovat (tentokrát z Floridy) v pořadí druhý Falcon 9 s další várkou družic Starlink. Startovat se bude z floridské rampy SLC-40 a pod aerodynamickým krytem se bude skrývat 53 družic a z toho každá družice má hmotnost kolem 290 kilogramů. První stupeň Falconu pro tuto misi nese označení B1073 a jde o zbrusu nový stupeň. Bude to vůbec poprvé, kdy na misi s družicemi Starlink poletí nově vyrobený stupeň. Ten bude přistávat na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 626 kilometrů od místa startu. O záchranu aerodynamických krytů se postará loď Bob, která bude čekat 633 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 vynáší Starlinky

Dvanácté použití prvního stupně jsme tu ještě neměli. Starty s družicemi Starlink se již pro mnoho lidí mohly stát rutinou, ale posouvání rekordů v podobě počtu startů prvního stupně, se rutinou asi nestane. První stupeň, který byl vybrán pro tuto misi má označení B1051 a čeká ho už dvanáctý let. Start Falconu 9 proběhne ve 04:23:40 našeho času a odstartuje z rampy SLC-40. Družice Starlink budou vyneseny na nízkou oběžnou dráhu s výškou 304 × 317 kilometrů a sklonem 53,2°. Přistání prvního stupně proběhne na mořské plošině Just Read the Instructions, která bude čekat 641 kilometrů od místa startu. Aerodynamické kryty po přistání do vody vyloví loď Doug, která bude čekat 670 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Další Starlinky a jedenáctý start prvního stupně

Ve čtvrtek 3. března nás čeká start rakety Falcon 9 s další várkou družic Starlink. Mise Starlink 4-9 míří do 4. orbitální slupky, která má sklon 53,2° vůči rovníku a po dokončení bude čítat 1584 družic. Každá družice je vybavena jedním halovým motorem, jedním fotovoltaickým panelem, čtyřmi fázovými anténami a dvěma parabolickými anténami. Družice Starlink v1.5 jsou navíc vybaveny laserovými pojítky pro vzájemnou komunikaci. Dále jsou vybaveny sluneční clonou, aby se od družic neodráželo světlo. Při této misi vynese Falcon 47 družic Starlink.

ŽIVĚ A ČESKY: IXPE – Rentgenový teleskop pro NASA a ASI

Rentgenový teleskop IXPE (X-Ray Polarimetry Explorer) je společný projekt NASA a Italské kosmické agentury (ASI). Tento projekt rentgenového teleskopu byl vybrán k realizaci v lednu roku 2017. Teleskop IXPE bude vynášet raketa Falcon 9, ale původně tomu tak být nemělo – teleskop měla vynést raketa Pegasus-XL, ale kvůli změnám v rozpočtu byla zakázka na vynesení v červenci roku 2019 přidělena firmě SpaceX. Teleskop IXPE postavila firma Ball Aerospace & Technologies. IXPE má za úkol měřit polarizaci rentgenového záření astronomických objektů za účelem zlepšení pochopení toho, jak vzniká rentgenové záření v objektech jako jsou pulsarové větrné mlhoviny, neutronové hvězdy, galaxie, nebo supermasivní černé díry.