sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Psyche aktivovala své iontové motory

Sonda Psyché

Americká sonda Psyche úspěšně prošla šest měsíců trvající kontrolou technického stavu a ukázalo se, že je po startu v naprostém pořádku a nic ji nemusí omezovat. Experti zodpovědní za její řízení již aktivovali futuristicky vyhlížející iontové motory, které vydávají lehce namodralou záři. Tento pohon bude v zápřahu téměř nepřetržitě, když se bude sonda pohybovat v hlubokém vesmíru. Sonda Psyche se na svou cestu z Kennedyho střediska vydala 13. října loňského roku na raketě Falcon Heavy od SpaceX. Nosič udělil sondě dostatečnou rychlost a ta se tak dostala na dráhu okolo Slunce, která zasahovala až za oběžnou dráhu Marsu.

Následující rok bude sonda ve fázi, kterou plánovači mise označili jako „full cruise“. Ke slovu se tedy dostávají iontové motory, jejichž manévry postupně upraví dráhu sondy tak, aby nakonec zamířila do hlavního pásu planetek. Iontové motory fungují na principu vyvrhování „nabitých atomů“, tedy správně iontů xenonu a při jejich funkci vzniká výše zmíněný namodralý nádech. Tyto motory potřebují ke svému chodu velké množství elektřiny, kterou dodávají fotovoltaické panely sondy. Tah vytvářený vyvrhováním ionizovaného xenonu je slabý, ale bohatě dostačuje. Dokonce i v režimu full cruise bude tlak vytvářený iontovým pohonem srovnatelný s tlakem, který na Vaši dlaň vyvinou tři položené pětikoruny – pro slovenské čtenáře tři dvaceticenty.

Fotografie vlevo zachycuje pracující Hallův motor identický s těmi, které pohánějí sondu Psyche. Xenonové plazma při provozu trysky vydává typickou modrou zář. Vpravo je neaktivní Hallova tryska. Fotografie vlevo byla pořízena v laboratoři NASA Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. Fotografie vpravo byla pořízena v Glenn Research Center NASA.
Fotografie vlevo zachycuje pracující Hallův motor identický s těmi, které pohánějí sondu Psyche. Xenonové plazma při provozu trysky vydává typickou modrou zář. Vpravo je neaktivní Hallova tryska. Fotografie vlevo byla pořízena v laboratoři NASA Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. Fotografie vpravo byla pořízena v Glenn Research Center NASA.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Sonda se nyní nachází více než 300 milionů kilometrů od Země, vůči které se pohybuje rychlostí 37 km/s, tedy zhruba 135 000 km/h. Sonda se pohybuje v prostředí vakua, takže kolem sebe nemá žádnou atmosféru, která by ji zpomalovala. Postupně tak zrychlí až na 200 000 km/h. Jejím cílem je na kovy bohatá planetky Psyche, ke které dorazí v roce 2029 a po dobu dvou let bude provádět její průzkum. Data, která nasbírá, pomohou vědcům lépe porozumět vzniku kamenných planet s kovovým jádrem, což se týká i Země. Vědci totiž mají k dispozici náznaky, že by cílová planetka, která má v nejširším místě průměr 280 kilometrů, může být jádrem protoplanety, tedy stavebního bloku mladé planety.

Grafika ukazuje cestu sondy k planetce 16 Psyche včetně důležitých milníků na cestě.
Grafika ukazuje cestu sondy k planetce 16 Psyche včetně důležitých milníků na cestě.
Zdroj: https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net

Tým zodpovědný za sondu Psyche se v uplynulých měsících věnoval provádění kompletních zkoušek všech palubních systémů. Tato kontrola ukázala, že všechny inženýrské systémy pracují podle očekávání a trojice vědeckých přístrojů zatím funguje bez zaváhání. Magnetometr dokonce pracuje tak dobře, že dokázal zachytit vyvržení nabitých částic ze Slunce a nebyl sám! To samé se podařilo také gamma a neutronovému spektrometru. V prosinci pak dvojice kamer, která je součástí snímkovacího přístroje, pořídila první fotografie. „Až do této chvíle jsme zapínali a kontrolovali různé kousky vybavení potřebné k dokončení mise a nyní můžeme oznámit, že pracují krásně,“ uvedl Henry Stone, projektový manažer mise Psyche z kalifornské JPL, která spravuje tuto misi a dodal: „Jsme na správné cestě a těšíme se na nadcházející blízký průlet kolem Marsu.

Trajektorie totiž zavede sondu k Rudé planetě na jaře roku 2026. Během samotného průletu sonda vyřadí z provozu své iontové motory a využije gravitaci planety, aby upravila svou dráhu okolo Slunce. Po průletu se pohonný systém opět vrátí do režimu full cruise. A další zastávkou už bude planetka Psyche. Nuda však pozemní tým rozhodně nečeká, protože se budou testovat možnosti technologického demonstrátoru laserového přenosu dat DSOC (Deep Space Optical Communications). Už nyní se tomuto zařízení podařilo překonat očekávání, když letos v dubnu přeneslo data na vzdálenost 226 milionů kilometrů při přenosové rychlosti 264 megabitů za sekundu, což už je srovnatelné se širokopásmovým pozemským internetem.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/jpegPIA23875.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FJudl7NWQAUPSRA?format=jpg&name=large
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/PIA24930.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobi
bobi
3 měsíců před

Experti zodpovědní za její řízení již aktivovaly … Opravdu?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 měsíců před
Odpovědět  bobi

Díky moc, původně tam byly týmy, ale pak jsem to přepsal a tohle tam už zůstalo. Opraveno.

Petr Kasan
Petr Kasan
3 měsíců před
Odpovědět  bobi

Pro hlášení chyb je lepší použít „Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky“ – žluté tlačítko pod článkem.

gendibal
gendibal
3 měsíců před

Sorry, ale těleso o velikosti v řádu stovek kilometrů nemůže být jádrem planetesimály, protože planetesimála je z protoplanetárního disku akrecí vytvořené těleso o průměru cca 1 km. Spíše by mohlo jít o jádro protoplanety (za dodnes dochovanou protoplanetu bývá považována Vesta) a možná i skutečné malé planety. Měsíc má kovové jádro o průměru kolem 600 km.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 měsíců před
Odpovědět  gendibal

Vycházel jsem z textu na webu NASA: „Scientists have evidence that the asteroid, which is about 173 miles (280 kilometers) across at its widest point, may be the partial core of a planetesimal, the building block of an early planet.“

gendibal
gendibal
3 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Nevím, jaká terminologie je zavedená u NASA, ale fakt je, že v USA v tom asi mají bordel, jak je patrné i z anglické wikipedie, kde jsou pojmy protoplaneta a planetesimála používány dost volně:
https://en.wikipedia.org/wiki/4_Vesta
https://en.wikipedia.org/wiki/Protoplanet
https://en.wikipedia.org/wiki/Planetesimal
V češtině jsou naštěstí oba pojmy definovány naprosto exaktně:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Planetesimála
https://cs.wikipedia.org/wiki/Protoplaneta

Dušan Majer
Dušan Majer
3 měsíců před
Odpovědět  gendibal

Díky moc, opravím to.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
3 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Anglická wikipedie zachází s oběma pojmy dost volně, protože pracuje s mnohem více zdroji (Ostatně anglickou wiki může editovat kdokoliv, kdo ovládá angličtinu, a nemusí být z USA. Ani autoři tam citovaných odborných prací nejsou všichni z USA). V odborné literatuře totiž jasná definice toho, co se považuje za planetesimálu a co za protoplanetu, neexistuje. Obojím se myslí objekty, které vznikaly v raných fázích Sluneční soustavy a z nichž následně vznikly planety a zůstaly asteroidy atd. Pokud se oba pojmy používají současně, tak se protoplanetami myslí větší tělesa než jsou planetesimály, ale rozměry těch objektů narůstaly samozřejmě víceméně plynule.

V závislosti na tom, kterou fázi vývoje a probíhající procesy daná práce zkoumá a které fyzikální vlastnosti těch objektů ji zajímají, si to dělení (pokud ho vůbec potřebují) autoři zvolí sami. A samozřejmě musí uvést, co tím pojmem myslí, nebo to alespoň musí plynout z kontextu. Není problém najít odborné práce, v nichž se za planetesimály označují i diferencovaná tělesa o rozměrech několika stovek km a za protoplanety až tělesa větší než náš Měsíc, a naopak práce, kde se horní mez rozměru planetesimál klade na 1 km. Takže například to, zda budeme Psyche označovat za jádro někdejší protoplanety nebo někdejší planetesimály, není podstatné, protože z kontextu je naprosto zřejmé, o jakém tělesu (Psyche) mluvíme a pojem protoplaneta/planetesimála v tomto případě prostě označuje „objekt z raných fází formování Sluneční soustavy“.

Daleko podstatnější, než je klasifikace sama, je pochopení toho, z čeho, jakým způsobem a proč se ty objekty tvořily a následně vyvíjely a jak tyto hypotézy můžeme zkoumáním jejich dnešních pozůstatků ověřit nebo pozměnit. Terminologie na všechno opravdu není tím svatým grálem vědy (navzdory úporné snaze některých učitelů fyziky vytvářet ve studentech tento dojem 🙂 ).

Dušan Majer
Dušan Majer
3 měsíců před
Odpovědět  Petr Scheirich

Mockrát Ti děkuju za tenhle perfektní rozbor. Velice zajímavé!

https://kosmonautix.cz/2024/05/27/psyche-aktivovala-sve-iontove-motory/