Sonda Juno během svého 59. průletu nejnižším bodem své dráhy kolem Jupiteru pořídila 7. března letošního roku několik snímků. Můžeme na nich vidět třeba jasně barevně odlišené pásy a vířící bouře v atmosféře včetně známé Velké červené skvrny. Jenže bližší pohled na některé fotky odhalí i něco dalšího. Ve dvou případech se kameře JunoCam na sondě Juno podařilo vyfotit malý měsíček Amalthea. Tento měsíček s průměrem pouhých 84 kilometrů má nepravidelný tvar, protože nemá dost hmoty, aby jej gravitace zformovala do tvaru koule.
V roce 2000 se sondě Galileo podařilo na povrchu tohoto měsíčku odhalit povrchové útvary včetně impaktních kráterů, kopců a údolí. Amalthea krouží kolem Jupiteru ještě blíže než známý měsíc Io, který je ze všech čtyř velkých měsíců Jupiteru k planetě neblíže. Malá Amalthea tak oběhne Jupiter jednou za 0,498 pozemského dne, tedy za 11 hodin, 57 minut a 23 sekund. Amalthea je také nejčervenějším objektem Sluneční soustavy a pozorování naznačují, že vyzařuje více tepla, než kolik přijímá od Slunce. Důvodem by mohla být zmíněná oběžná dráha blízko Jupiteru. Amalthea totiž krouží v silném magnetickém poli planety, které v jádru měsíce indukuje silné elektrické proudy. Druhou možností je, že by teplo pocházelo ze slapového namáhání od gravitace Jupiteru.
V době, kdy Juno pořídila první ze dvou snímků, se nacházela cca 265 000 kilometrů nad vrcholy oblaků Jupiteru přibližně nad 5. stupněm severní šířky. Oba prezentované snímky zpracoval Gerald Eichstädt, který patří mezi „vědce z řad veřejnosti“ (anglicky citizen scientists). Využil totiž veřejně dostupných surových dat, která jsou volně k dispozici všem zájemcům. Na surová data poté aplikoval specifické metody zpracování, aby zlepšil jasnost snímků
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/edu_juno_mission_jupiter.png
https://www.nasa.gov/…120px-crop-amalthea-annot.png
To by měli bratři Strugačtí radost, kdyby se dožili.
Já si zase vzpomněl na povídku Diamantový měsíc od Paula Preusse, která je založená a povídce A. C. Clarkea Jupiter V.