sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #7 Detoxikace Marsu

Dnes se opět seznámíme s jedním projektem, který agentura NASA podpořila v rámci programu NIAC. Jeho úkolem je podpořit výzkum a rozpracování zajímavých nápadů, jejichž praktické uplatnění se nedá očekávat v nejbližších letech. S trochou nadsázky můžeme říct, že program NIAC má z celého širokého oboru kosmonautiky asi nejblíže ke sci-fi příběhům. Dnes se podíváme na projekt zvažující detoxikaci Marsu, aby mohl být snáze kolonizován. A protože program NIAC sdružuje opravdu originální nápady, tak se zmíněnou detoxikací by měly pomoci mikroorganismy.

Voda je pro lidské přežití nezbytná. Její význam pro udržitelný pilotovaný průzkum mimo Zemi je nenahraditelný. Naštěstí Mars má dost vody ve formě ledu na to, aby mohl podpořit průzkumné plány lidstva. Bohužel však tato voda není čistá, ale kontaminována jedovatými chloristany. Zmíněné chloristany a chlorečnany jsou silnými oxidačními činidly, takže působí korozivně a i při nízkých koncentracích škodí lidskému zdraví. Je proto nezbytné marsovskou vodu detoxikovat a zbavit těchto kontaminací, než bude použita k výrobě pohonných látek, potravin, či přímé lidské spotřebě. Rozsah předpokládané spotřeby vody na Marsu zdůrazňuje nedostatky tradičních přístupů k čištění vody. Ty buďto potřebují velké množství spotřebního materiálu, vysoký odběr elektrické energie, nebo předzpracování vody.

A co kdyby chloristany prostě jen tak zmizely? Právě takové inovativní řešení navrhli experti vedení Lynn Rothschild z Ames Research Center. Návrh využívá toho, že redukce chlorečnanů a chloristanů na chloridy a kyslík je termodynamicky výhodná, i když pomalá. Odborníci proto předložili návrh regenerativního systému redukce chloristanů, který využívá syntetickou biologii k využití a zdokonalení přírodních bakterií redukujících chloristany. Tyto pozemské mikroorganismy nejsou přímo vhodné k použití na Marsu, ale jejich geny pcrAB a cld, které katalyzují redukci chloristanů na chloridy a kyslík již byly objeveny a dobře popsány. Návrh vychází z předešlé práce studující bakterie redukující chloristany tím, že tuto metodu redukce chloristanu vloží do kmene 168 Bacillus subtilis, který se již osvědčil při kosmických letech. Toto řešení má být vysoce udržitelné a škálovatelné. Na rozdíl od tradičních přístupů k čištění vody chloristany nefiltruje a nevypouští do okolí, ale přímo odstraňuje.

Ve schválené fázi I programu NIAC mají vědci zjistit, zda je navržený postup realizovatelný pomocí těchto úkolů.

  1. Vložit geny PcrAB a cld do B. subtilis 168 pod kontrolou pVeg, testovat a kvantifikovat účinnosti redukce chloristanů za modelových podmínek.
  2. Vyvinout kmeny B. subtilis, které vylučují enzymy pro testování intra- a extracelulární účinnosti.
  3. Provést studii porovnávající výsledky biologické detoxikace vody pomocí bodů 1 a 2 s tradičními přístupy z hlediska hmotnosti, výkonu a času posádky.
  4. Vypracovat plán využití této technologie v pilotovaných misích na Mars. Vývoj detoxikační biotechnologie povede také k účinnějším řešením přirozené a průmyslové kontaminace chloristany na Zemi. Metoda také otevře cestu k širšímu využívání biologických postupů namísto průmyslových k řešení environmentálních problémů. To ve výsledku může podnítit další inovace pro další pozemské environmentální výzvy, jako je změna klimatu. Systém má být realizován v podobě inertních, sušených spor, které zůstanou stabilní při pokojové teplotě po dobu několika let. Po příletu na Mars budou spory rehydratovány a pěstovány v bioreaktoru, který splňuje normy planetární ochrany. Voda z Marsu bude zpracována bioreaktorem, aby se dosáhlo redukce chloristanů. Zpracovanou vodu pak lze podle potřeby použít nebo dále čistit.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/2024-ph-i-rothschild-graphic.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.