sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Europa Clipper zvládla pobyt v kosmickém simulátoru

Celá řada testů připravila sondu Europa Clipper na její cestu do systému planety Jupiter, kde prozkoumá ledový měsíc Europa a jeho podpovrchový oceán. Už za méně než půl roku se Europa Clipper vydá na cestu dlouhou 2,6 miliardy kilometrů k Europě. Nebude to ale vůbec lehká cesta. Na sondu čeká celá řada extrémů – od intenzivních vibrací při startu rakety, přes intenzivní žár a mráz v kosmickém prostoru až po drsnou radiaci u Jupiteru. Sonda nedávno prošla sérií náročných zkoušek na Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii, které měly prověřit, že je připravena na tyto nelehké výzvy.

Takzvané environmentální zkoušky představují soubor testů, které simulují podmínky, kterým bude sonda čelit. Během zkoušek je sonda vystavena chvění, mrazu, vakuu, elektromagnetickým polím atd. „Šlo o poslední zkoušky, které měly odhalit nějaké závady,“ říká Jordan Evans, projektový manažer mise a dodává: „Naši inženýři provedli dobře naplánovanou a náročnou sérii zkoušek, které důkladně prověřily systémy. Zjistili jsme, že sonda si dokáže poradit s prostředími, která na ni čekají po startu. Systém si vedl velmi dobře a fungoval podle očekávání.

Tělo sondy Europa Clipper ve vakuové komoře, kde proběhly její termálně-vakuové testy.
Tělo sondy Europa Clipper ve vakuové komoře, kde proběhly její termálně-vakuové testy.
Zdroj: https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/

Nejnovější environmentální test Europa Clipperu byl také tím nejnáročnějším – ke svému provedení totiž vyžadoval celých 16 dní. Tato sonda je největší, jakou kdy zatím NASA postavila pro meziplanetární misi a jedna z největších, jaké se měly vejít do historické termálně vakuové komory na JPL, která má rozměry 25 × 8 metrů. Tzv. 25-foot Space Simulator je komora, která umí ve svých útrobách vytvořit téměř dokonalé vakuum napodobující kosmické prostředí.

Ve stejnou chvíli inženýři vystavili testovaný objekt vysokým teplotám, kterým bude Europa Clipper čelit při osvětlení Sluncem v době, kdy se bude pohybovat v blízkosti Země. O ohřívání se staraly výkonné lampy, jejichž světlo se odrazilo od masivního zrcadla na stropě komory. K simulaci cesty dále od Slunce byly lampy ztlumeny a do trubic ve stěnách komory byl napuštěn kapalný dusík. Tím se stěny ochladily na teploty napodobující kosmický prostor. Tým poté sledoval, zda se sonda dokáže sama ohřát, přičemž ke sledování teploty sloužilo přibližně 500 senzorů, které musely být předtím pečlivě a po jednom manuálně připojen na tělo sondy.

Termálně-vakuové zkoušky představovaly vrchol fáze environmentálního testování, ve které bychom našli celou řadu testů. Ověřovalo se v ní třeba, že elektrické a magnetické díly, ze kterých je sonda tvořena, se nebudou navzájem rušit. Sonda také prošla vibračními, rázovými a akustickými zkouškami. Při vibračních testech byla rozechvěna ve všech směrech tak, jak by se měla třást při startu na raketě Falcon Heavy při startu. Rázové testování obnášelo pyrotechniku, která napodobovala rázy vznikající při separaci sondy od nosné rakety. A akustické zkoušky měly prověřit, že Europa Clipper dokáže odolat hluku při startu, protože burácení rakety je tak hlasité, že by nedostatečně odolnou sondu mohlo poškodit.

V lednu podstoupila sonda Europa Clipper elektromagnetické zkoušky.
V lednu podstoupila sonda Europa Clipper elektromagnetické zkoušky.
Zdroj: https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/

Stále ještě zbývá dost práce, ale jsme na správné cestě ke startu v souladu s časovým plánem,“ říká Evans a dodává: „Skutečnost, že tyto testy proběhly natolik úspěšně, je mimořádně pozitivní a umožňuje nám spát trochu klidněji.“ V průběhu jara bude sonda přepravena na Kennedyho středisko na Floridě. Tam se týmy inženýrů a techniků postarají o závěrečné přípravy, které povedou ke startu zatím plánovanému na 10. října. Po startu se sonda vydá k Marsu, kolem kterého se prosmýkne v únoru 2025. V jeho gravitačním poli využije hybnosti planety a provede gravitační manévr. Odsud se tato sonda s fotovoltaickými panely vydá zpět k Zemi, kde na ni bude v prosinci 2026 čekat další gravitační manévr.

Následně Europa Clipper zamíří do vnější Sluneční soustavy a k Jupiteru dorazí v roce 2030. Sonda vstoupí na dráhu kolem tohoto plynného obra, aby mohla 49× proletět kolem Europy, přičemž se k jejímu povrchu přiblíží až na 25 kilometrů! Její soubor vědeckých přístrojů tak bude moci sbírat cenná data o tomto zajímavém světě. Vědci se již těší na to, co jim tyto údaje prozradí o vodě v útrobách tohoto měsíce.

Přeloženo z:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/E1a-PIA26065-Clipper-horizontal-16.jpg
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/1-PIA26064-Clipper-vertical-in-TVAC.jpg
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/1-PIA26061-Europa-Clipper-in-tent.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2024/03/29/europa-clipper-zvladla-pobyt-v-kosmickem-simulatoru/