15. února v 7:05 odstartoval z floridské rampy LC-39A Falcon 9 od SpaceX, který na protáhlou dráhu okolo Země dopravil první exemplář lunárního landeru Nova-C od firmy Intuitive Machines. Ten má v rámci mise IM-1 dopravit na povrch Měsíce vědecké experimenty, technologické demonstrátory, ale i komerční náklady. V tomto průběžně aktualizovaném článku najdete na jednom místě všechny aktuální informace, které se objeví. Budeme zde pokrývat celý průběh mise až do samotného přistání, pro které připravíme samostatný článek s živě a česky komentovaným vysíláním. Článek bude po celou dobu připnutý na nejvyšší pozici hlavní stránky našeho webu, aby jej mohl každý snadno otevřít.
Článek se neaktualizuje automaticky. Mezi jednotlivými aktualizacemi mohou uplynout hodiny, někdy třeba i dny.
23. února 17:39
Dámy a pánové, tímto aktualizace tohoto článku končí. Všechny nové informace včetně sledování přistání naleznete v tomto článku, ve kterém je vložen psaný online přenos.
22. února 9:00
Společnost Intuitive Machines aktualizovala časový rozvrh dnešního přistání. Ve 22:17 SEČ bude modul naveden na sestupovou dráhu, ve 23:18 SEČ bude zahájeno motorické přistání a k samotnému dosednutí by mělo dojít ve 23:30 SEČ. Modul je nadále v dobrém stavu.
22. února 1:03
Máme tu slíbené fotky od Měsíce – zatím dvě.
21. února 16:47
Podařilo se! Lander Nova-C provedl 408 sekund dlouhý zážeh a usadil se na dráze okolo Měsíce ve výšce 92 kilometrů. Prvotní analýza dat ukazuje, že změna rychlosti o 800 m/s byla provedena s přesností na 2 m/s. V průběhu následujícího dne lander setrvá na oběžné dráze Měsíce. Operátoři budou analyzovat kompletní data a dojde i k přenosu fotek Měsíce.
21. února 15:55
Takto vyfotil lander Nova-C Měsíc ze vzdálenosti cca 100 000 km pomocí své navigační kamery.
20. února 23:21
Lander Nova-C provedl druhý korekční manévr, která byl natolik přesný, že už nebude zapotřebí původně plánovaný třetí zážeh. Aktuální korekční zážeh proběhl ve 21:00 SEČ a trval 8 sekund. Jedná se o poslední korekční manévr, než se Odysseus pokusí 21. února o vstup na dráhu kolem Měsíce. Odysseus je stále v dobrém stavu a nachází se přibližně 68 000 km od Měsíce. V dalších hodinách budou inženýři pečlivě analyzovat telemetrii před zážehem pro vstup na dráhu okolo Měsíce.
20. února 19:32
Firma Intuitive Machines oznámila, že pokud se vše podaří, měl by lander NOVA-C dosednout na povrch Měsíce 22. února ve 23:49 SEČ.
20. února 1:15
Inženýři firmy Intuitive Machines přijali a poté analyzovali data ze zážehu provedeného 16. února. Údaje z 21 sekund dlouhého zážehu na plný tah potvrzují, že Odysseus dosáhl cílové změny rychlosti o 21 m/s s přesností na 0,8 m/s. Směšovací poměry, hodnoty průtoku i teploty byly v očekávaných hodnotách. Firma proto zážeh označila za nominální a podle očekávání. 18. února vydalo pozemní středisko příkaz k provedení prvního manévru pro korekci dráhy, takže motor byl zažehnut podruhé. V plánu je ještě jedna taková korekce, než přijde zatím největší výzva pro lander NOVA-C, vstup na oběžnou dráhu okolo Měsíce, k čemuž má dojít 21. února. Kromě toho se operačnímu týmu podařilo dokončit všechny činnosti, které NASA a komerční zákazníci mise IM-1 požadovali během přeletové fáze. Lander je stále ve velmi dobrém stavu a pozemní středisko analyzuje a přizpůsobuje tepelné podmínky pro kritické systémy a náklady v kombinaci se snahou o maximální účinnost topných systémů i řízení orientace v prostoru.
19. února 11:50
Odysseus je stále ve velmi dobrém stavu a pozemní týmy se chystají na korekční manévry, které připraví lander na vstup na oběžnou dráhu Měsíce. Od chvíle, kdy se lander oddělil od horního stupně, se červený, bílý a modrý tým firmy Intuitive Machines podrobně seznamuje s fungováním systémů v kosmickém prostředí a učí se, jak co nejúčinněji fungovat, aby byla mise návratu Spojených států na Měsíc úspěšná. 17. února byly zveřejněny první snímky z mise IM-1 zachycující Zemi v pozadí, jak se Odysseus vzdaloval k Měsíci. Správci užitečného vybavení naprogramovali pokyny pro kamery s širokým i úzkým zorným polem, aby jednou za pět minut po dobu dvou hodin pořizovaly snímky, přičemž sekvence focení začala 100 sekund po oddělení od horního stupně. Ze všech shromážděných snímků se společnost Intuitive Machines rozhodla ukázat místo lidstva ve vesmíru pomocí čtyř nádherných fotek, které, jak společnost doufá, budou inspirovat příští generaci lidí, kteří se rozhodnou riskovat.
Firma Intuitive Machines očekává, že 21. února provede lander manévr pro vstup na dráhu okolo Měsíce s možností přistání 22. února. Společnost oznámila, že hodlá celé přistání vysílat, přičemž přesný čas přistání oznámí zítra, kdy Columbia Sportswear (jeden z partnerů mise) převezme projekční exteriér Sphere v Las Vegas a předvede, jakou roli hraje technologie Omni-Heat Infinity při misi IM-1.
17. února 18:15
Firma Intuitive Machines se pochlubila čtveřicí fotografií, které pořídil lander Nova-C krátce po odpojení od horního stupně rakety Falcon 9.
17. února 12:36
Přinášíme Vám slíbené detaily o provedeném prvním zážehu landeru Nova-C. Společnost Intuitive Machines uvádí, že zážeh obnášel plný tah motoru i klesající profil tahu, který bude zapotřebí pro přistání na Měsíci. V průběhu následujících 8 hodin (příspěvek na síti X byl vydán ve 3:20 našeho času) bude pozemní tým analyzovat data ze zážehu nasbíraná ve vzdálenosti 270 000 km od Země. I tohle je další „poprvé“ firmy Intuitive Machines, kterým společnost prokázala jednu technologií, které jsou nezbytné pro měkké přistání na Měsíci. Lander Nova-C je podle firmy ve výborném stavu, má stabilní orientaci v prostoru a stále drží plánovaný harmonogram přistání na Měsíci v průběhu odpoledne (amerického) 22. února.
17. února 6:35
Lander Nova-C dnes v noci provedl úspěšně manévr s pomocí kyslíkometanového pohonu. V průběhu dopoledne přineseme podrobnější aktualizaci.
16. února 22:20
Firma Intuitive Machines potvrdila, že lander je stále ve velmi dobrém stavu, udržuje stabilní orientaci a stále se počítá s přistáním na Měsíci 22. února. Plán mise počítal s provedením hlavního manévru CM (Commission Maneuver) a tří korekčních manévrů k tomu, aby mohl lander Nova-C vstoupit na dráhu okolo Měsíce. Díky tomu má tým flexibilitu v samotném harmonogramu zážehů, který je možné přizpůsobit reálným zkušenostem z provozu nového stroje v kosmickém prostředí. Z tohoto důvodu se tým rozhodl vynechat zážeh naplánovaný na 15. února.
U podobných misí se už předem počítá s možností výpadků komunikace. Během přípravy na včerejší zážeh CM došlo k přerušení komunikace mezi Nova-C a pozemním střediskem. Jak firma uvádí, tato skutečnost mohla ovlivnit její schopnosti nasbírat informace důležité pro provedení zážehu CM a jeho následné zhodnocení. Během přípravy na historicky první zážeh kyslíkometanového motoru v kosmickém prostoru experti porovnali reálná data s údaji z pozemních testů. Ukázalo se, že přívodní potrubí kapalného kyslíku potřebuje k ochlazení více času než při testech. Aby odborníci lépe porozuměli podmínkám na přívodním kyslíkovém potrubí, došlo k úpravě plánu. Do počítače landeru byl nahrán nový časový plán přípravy na zážeh a došlo i k úpravě časovače kroků jednotlivých událostí. Firma na závěr připomněla, že Nova-C je ve špičkovém stavu a další aktualizace slíbila přidávat nejméně jednou denně.
16. února 8:30
Během noci se podařilo s landerem udržovat spojení a provádět všechny naplánované úkoly. Vyskytl se pouze problém se sledovačem hvězd, z něhož kvůli mírné rotaci přicházela chybová data častěji, než byly nastaveny přísné limity orientačního systému. Problém vyřešila softwarová záplata a nyní vše pracuje bez problémů.
15. února 16:40
Dámy a pánové,
vítám Vás u našeho psaného přenosu, ve kterém budeme sledovat průběh mise IM-1, která by měla 22. února přistát v kráteru Malapert-A u jižního pólu Měsíce. Věřme, že všechny další informace budou stejně dobré jako první aktualizace od firmy Intuitive Machines. Společnost uvedla, že palubní systémy landeru Nova-C jsou v pořádku, stroj má stabilní orientaci, pozemní středisko navázalo komunikaci a fotovoltaické panely generují elektřinu. Dalším krokem bude trojice manévrů, které upraví dráhu stroje.
Zdroje obrázků:
https://minio.nplus1.ru/app-images/149601/5cfc423dfcc5502418dc8600193ab01d.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GG5HgueWAAAxaH8?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GG5gDi4XcAECu78?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GG1ocZnXQAE_fxk?format=png&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GGjS-m0XQAAMN29?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GGjTorMXgAErhFM?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GGjTq7vWQAAq0R2?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GGjTrwfWQAAxVQX?format=jpg&name=4096×4096
Někdy po půlnoci mělo dojít k aktivaci motoru. Mezitím řešili star tracker. To nahození se asi moc odkládat nedá, bych soudil.
Malapert-A leží na 80.4° južnej selenopisnej šírky. Ak sa to podarí, budú k pólu bližšie než Indovia.
Odkaz ve žlutém rámečku na úvodní straně jde úplně mimo. Co blbnete?
Odkaz vede na správnou stránku, tedy na tento článek. Teď jsem to ověřil.
Dvakrát mě to v pátek odkázalo na stránku o SuperHeavy. Teď už to funguje.
Zvláštní. Každopádně já jsem nic neměnil, možná kolega.
asi překlep:
20. února 19:32
Firma Intuitive Machines oznámila, že pokud se vše podaří, měl by lander NOVA-C dosednout na povrch měsíce 20. února ve 23:49 SEČ.
Už jsem to opravil, díky moc a pardon za nedorozumění.
Nejasnosti u budoucího prvního zážehu, překvapení kolem chlazení, výpadek spojení, porucha star trackeru spolu s nutností přistát relativně brzy. To nevypadá jako hladký průběh mise, i když IM to zřejmě trochu bagatelizuje. 12. února se IM vyjadřovala k misi stylem opravdu velkého optimismu a že jsou si jisti motorem a celým systémem. Tak snad věděli, o čem mluví. Moc si přeji, aby se vše vyřešilo a Odysseus byl plně úspěšný.
Skvělé fotky. Je hezky poznat, že jde o komerční mise. Zatímco selphie Peregrine obsahovalo krásný záběr na plechovku japonského nápoje Pocari, Odysseus pro změnu světu neomylně prezentuje outdoorovou firmu Columbia Sportswear 🙂
Tak zase proc ne, kdyz se na misi podileji. Tepelna izolace na landeru je od nich.
https://www.columbia.com/columbia-and-intuitive-machines-lunar-lander.html
Nemám žádné námitky 🙂 Jsem rád, že se program CLPS po dlouhých odkladech konečně rozjíždí.
Má přistát na Měsíci už dnes 20.2.? Není to nějaká kachna? Kdy teda začne přenos?
Myslím že to je nesmysl. Přistání je podle oficiálního webu plánováno na 22.2.
Přistání je ve čtvrtek 22. 2. 2024
Nevím, z jakých zdrojů jste získal ten 20. únor, ale od začátku se mluvilo o 22. únoru.
Zdrojem je zřejmě poslední aktualizace zde 🙂
Aha, překlep, opraveno, díky!
To si už děláte srandu?
Vy jste s tou srandou nějaký aktivní. Jste asi opravdu šťastný člověk, když se vám nikdy v životě nepodařil žádný překlep.
To Cilek:
Sranda je možná tak vaše reakce.
Přídu na kosmonaitix, mrknout se jestli je nějaké nové info o landeru. Vidím 20 komentářů, řikám si jupíí o něčem zajímavém se zase diskutuje… a narazim na vaši ‚srandu‘.
Vím že bych neměl reagovat aby se to nerozmazávalo, ale musel jsem.
Těším se na přenos
23. února 17:39
Dobrý den měl bych jeden dotaz, jsou nějaké informace, že bude videozáznam přímo z landeru při přistání na měsíci ??