sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA hledá návrhy na dopravu nákladu

Na nedávném summitu agentury ESA rozhodly členské státy o spuštění nové výzvy pro evropské firmy, které mají předložit návrhy na první krok vstříc vzniku služby pro dopravu nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země a zpět. Ve zmíněné první fázi budou vybrané firmy vyzvány k provedení všech činností, umožnění prvních letových demonstrací k ISS v roce 2028. Tento plán má být součástí návrhu generálního ředitele ESA pro budoucí ministerský sjezd, který se uskuteční v roce 2025. Právě tam zástupci členských států agentury činí rozhodnutí o programech ESA.

V současné době Evropa spoléhá v otázce dopravy nákladu a posádek do kosmického prostoru na mezinárodní partnery a bartery. V minulosti ESA poskytovala službu v podobě lodí ATV, které na ISS mezi roky 2008 a 2015 dopravily přes 30 tun nákladu. Právě ATV společně s další účastí včetně evropského laboratorního modulu Columbus umožnilo evropským astronautům pravidelně létat na nízkou oběžnou dráhu. Návrh ATV žije dodnes v podobě servisního modulu, který pohání americké lodě Orion v rámci programu Artemis. Dodávka několika servisních modulů včetně významného podílu na stanici Gateway umožní realizovat i budoucí mise evropských astronautů.

ATV-1 Jules Verne během svého přiblížení ke stanici v březnu 2008.
ATV-1 Jules Verne během svého přiblížení ke stanici v březnu 2008.
Zdroj: http://spaceinimages.esa.int/

Jenže podmínky v oboru kosmického výzkumu se mění vlivem rostoucí komercionalizace nízké oběžné dráhy Země. V příští dekádě se očekává vznik privátně vlastněných kosmických stanic namísto stanic ve vlastnictví státních institucí jako je třeba ISS. Bez významného prvku pro bartery by si ESA musela kupovat letenky na oběžnou dráhu za peníze, aby si zachovala svou přítomnost na nízké oběžné dráze, místo aby za tímto účelem rozvíjela průmyslové odborné znalosti v Evropě.

V rámci nové iniciativy by měly evropské průmyslové firmy vyvinout cestu k dopravě nákladu na kosmické stanice na nízké oběžné dráze Země a zpět do konce této dekády. Tím by měla Evropa zajištěný přístup do kosmického prostoru a zároveň jde o možnost pro evropský průmysl vyvinout komerční služby pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu, které by se mohly uplatnit na globálním trhu. Tato služba spojená s dopravou nákladu by mohla posloužit i jako první krok pro výhledový vývoj pilotovaného dopravního prostředku na nízkou oběžnou dráhu a třeba i bezpilotního dopravního prostředku pro obsluhu stanice Gateway. Tato příležitost je také prvním krokem v obnoveném ambiciózním programu ESA pro výzkum vesmíru, který podporuje pokračující cestu Evropy na nízkou oběžnou dráhu Země a dále k Měsíci a Marsu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…Dragon_5_%28cropped%29.jpg
http://spaceinimages.esa.int/…/9709173-3-eng-GB/ATV-1_Jules_Verne.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mr G
Mr G
1 rok před

Ocakavane rozhodnutie.
Ale casovy plan mi pride nerealisticky.
2025 rozhodnutie a uz v 2028 letove testy ?

Radim Pretsch
Radim Pretsch
1 rok před
Odpověď  Mr G

Není ten rok 2025 překlep?
Jestli v roce 2023 rozhodli co navrhnou (!?) v roce 2025, tak to by byla realizace skutečně v nedohlednu. Určitě ne ve 2028. Tímhle tempem by v tom roce zvladli maximálně schválení návrhu.

Malky
Malky
1 rok před

Tady jsou nějaké zajímavé doplňující informace, především co se týče projektů které by se mohly do tohoto programu zapojit:

https://europeanspaceflight.com/has-esa-stacked-the-deck-for-the-exploration-company/

Ivo
Ivo
1 rok před

Já si myslím, že takto se moc daleko soudruzi nedostaneme.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.