sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Lucy spatřila svůj první cíl

Planetka Dinkinesh pohledem sondy Lucy zatím nevypadá nijak výrazně. Je to jen malá tečka, která se mezi pořízením dvou snímků posunula oproti hvězdnému pozadí. Tato planetka z hlavního pásu planetek bude prvním z deseti objektů, které má sonda Lucy během své dvanáctileté objevitelské mise navštívit. Snímky, na kterých je vidět planetka Dinkinesh byly pořízeny 3. a 5. září. Není se co divit, že NASA musela na obrázku vpravo označit planetku žlutým kolečkem, jinak by se nehledala úplně jednoduše.

3. a 5. září pořídila kamera L'LORRI na sondě Lucy tyto dva snímky planetky Dinkinesh.
3. a 5. září pořídila kamera L’LORRI na sondě Lucy tyto dva snímky planetky Dinkinesh.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Sonda Lucy pořídila oba snímky ve vzdálenosti přibližně 23 milionů kilometrů od planetky Dinkinesh, která je široká sotva kilometr. V průběhu následujících dvou měsíců se bude sonda k planetce neustále přibližovat až se 1. listopadu letošního roku dostane do vzdálenosti pouhých 425 kilometrů. Pozemní tým využije tohoto setkání k otestování palubních systémů a také postupů se zaměřením na systém pro sledování cílového objektu, který má za úkol udržet planetku v zorném poli přístrojů v době, kdy sonda kolem pozorované planetky prosviští rychlostí zhruba 4,5 km/s. Lucy bude planetku v průběhu dalších měsíců snímkovat, což bude součástí jejího programu optické navigace. Ten využívá zdánlivé pozice planetky vůči hvězdnému pozadí k vypočítání relativní pozice sondy vůči planetce k ověření, že průlet bude podle plánu. Během dlouhé přibližovací fáze bude Dinkinesh dlouho vypadat jen jako malá tečka a povrchové útvary na něm neuvidíme až do dne maximálního přiblížení.

Astronomy možná bude zajímat, že nejjasnější hvězda na obou snímcích je HD 34258 s magnitudou 7,6 ze souhvězdí Vozky, která je příliš slabá na to, aby ji lidské oko mohlo ze Země spatřit. Na vzdálenost, kterou Lucy vyfotila Dinkinesh, má tato planetka 19. magnitudu, takže je zhruba 150 000× méně jasná než tato hvězda. Severní nebeský pól se nachází napravo od hrany snímku. K vyfocení se použila kamera L’LORRI s vysokým rozlišením, kterou vyrobili na Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v marylandském Laurelu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://jnswire.s3.amazonaws.com/jns-media/6c/44/11454110/lucy.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dinkinesh_opnav_blink.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Na průzkumu malých objektů je krásné i to napětí, jaký tvar se před námi bude postupně formovat v záběrech.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Na průzkumu malých objektů je krásné i to napětí, jaký tvar se před námi bude postupně formovat v záběrech.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.