sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda IMAP je o krok blíže k realizaci

Projekt americké sondy IMAP (Interstellar Mapping and Acceleration Probe) se tento týden na Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v Marylandu dočkal dokončení důležitého kroku na cestě ke stavbě, testování a nakonec i startu. Tým stojící za projektem se setkal se členy hodnotícího panelu, aby zhodnotili plán integrace všech systémů do výsledné sondy. Řešila se integrace vědeckých přístrojů, elektrických, komunikačních i navigačních systémů. Úspěšné dokončení Zhodnocení systémové integrace SIR (System Integration Review) značí, že projekt může přikročit k sestavování a testům sondy v rámci příprav na start.

Celý proces integrace trochu připomíná pečlivě nacvičenou choreografii při tanci, jen s tím rozdílem, že zde je potřeba zkoordinovat doručování přístrojů a podpůrných systémů které budou přijíždět do různých středisek, aby mohly být společně otestovány ve zkušebních komorách v Los Alamos v Novém Mexiku, texaském San Antoniu, Princetonu v New Jersey a poté odeslány zpět k finální integraci a zkouškám. 15. září oznámil předseda hodnotící komise, že projekt IMAP úspěšně splnil požadavky procesu SIR a může tak postoupit do fáze integrace a zkoušek.

Vizualizace sondy IMAP (Interstellar Mapping and Acceleration Probe)
Vizualizace sondy IMAP (Interstellar Mapping and Acceleration Probe)
Zdroj: http://www.nasa.gov

Jsem nesmírně hrdý na celý tým kolem IMAP a jejich tvrdou práci a odhodlání dostat nás k tomuto kritickému milníku a nakonec i přes něj,“ říká David McComas, hlavní vědecký pracovník mise a profesor na Princeton University a dodává: „Posouváme se nyní k integraci a testům sondy, tedy období, kdy se jednotlivé přístroje a subsystémy sloučí do jednoho celku a vytvoří naši kompletní observatoř IMAP.“ Tato mise bude připravena ke startu v roce 2025 a v rámci své služby se zaměří na průzkum sousedství našeho Slunce. Sonda s pomocí přístrojů dekóduje zprávy skryté v částicích z našeho Slunce, ale i z míst za naším kosmickým štítem. Mise IMAP má zmapovat hranice heliosféry – elektromagnetické bubliny, která obklopuje Slunce i planety a je nafukována slunečním větrem.

David McComas stojí v čele mezinárodního týmu, ve kterém najdeme více než 20 partnerských institucí. APL spravuje vývojovou fázi i stavbu sondy a bude také řídit misi. IMAP se stane pátou misí realizovanou v rámci projektu STP (Solar Terrestrial Probes). Těmi předešlými byly projekty TIMED, Hinode, STEREO a MMS. Správu tohoto programu má na starosti Divize průzkumných a heliofyzikálních projektů na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu, přičemž program samotný je součástí heliofyzikální divize spadající pod direktoriát vědeckých misí NASA.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/308/2023/09/IMAP-Spacecraft_Still_03292023-1200×612.png
https://upload.wikimedia.org/…/0/0c/Interstellar_Mapping_and_Acceleration_Probe.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.