sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nový režim vymáčkne ze Solar orbiteru ještě více dat

Vědci dokázali použít kameru EUI na evropské sondě Solar orbiter v novém režimu, takže mohli zaznamenat část sluneční atmosféry v oboru extrémního ultrafialového záření způsobem, jaký dosud nebyl možný. Nový provozní režim umožnila úprava přístroje na poslední chvíli a téměř jistě ovlivní přístroje pro výzkum Slunce při dalších misích. Kamera EUI poskytuje snímky struktur sluneční atmosféry (koróny) ve vysokém rozlišení. Během stavby přístroje se technici na poslední chvíli rozhodli sáhnout k úpravě bezpečnostních dvířek v přední části, aby přístroj mohl vidět hlouběji do cílové oblasti, než se původně plánovalo.

Umístění přístroje EUI v sondě Solar orbiter.
Umístění přístroje EUI v sondě Solar orbiter.
Zdroj: https://www.sidc.be/

Byl to vlastně takový hack,“ přiznává Frédéric Auchère z astrofyzikálního ústavu na Université Paris-Sud a člen týmu EUI a dodává: „Napadlo mne to udělat a zkusit, zda to bude fungovat. Je to opravdu velmi jednoduchá úprava.“ Jedná se o doplnění dvířek o malý výčnělek přezdívaný palec vážící pár gramů. Při vysunutí dvířek, aby mohlo světlo vstoupit do kamery, pokud je zastavíme v polovině, pak „palec“ zakryje jasný sluneční disk. EUI díky tomu zaznamená i milionkrát slabší UV záření pocházející z koróny. Tým tento pracovní režim označuje jako zástinový a jeho zkoušky na přístroji EUI probíhají od roku 2021. Nyní si je tým jistý jeho úspěšným provozem a mohl vytvořit odborný článek doplněný o video, které ukazuje praktické výsledky.

Na videu můžeme vidět ultrafialový snímek sluneční koróny pořízený pomocí stínítka na EUI. Ultrafialový obraz slunečního disku byl překryt uprostřed, v oblasti, která zůstala prázdná po stínítku. Samotný snímek Slunce pořídila americká mise STEREO, která se shodou okolností v danou chvíli dívala na Slunce z téměř stejného směru jako Solar orbiter. Povrchové útvary jsou tedy v dobré shodě s útvary pozorovanými v koróně. V minulosti byly snímky koróny pořizovány specializovanými přístroji, kterým se říká koronografy. Ostatně Solar orbiter jeden takový koronograf nese, jde o přístroj Metis. Význam nového přístupu spočívá v tom, že koronograf a kamera mohou být začleněny do jednoho přístroje.

Přístroj EUI (Extreme Ultraviolet Imager)
Přístroj EUI (Extreme Ultraviolet Imager)
Zdroj: https://www.astro.oma.be/

Ukázali jsme, že to funguje tak dobře, že nyní můžeme pracovat s novým typem přístroje, který dokáže snímkovat jak Slunce, tak i korónu v jeho okolí,“ říká Daniel Müller, vědec zapojený do mise Solar orbiter. I bez této novinky přinesl přístroj EUI mnoho nových vědeckých poznatků. Díky zástinovému režimu však vědci získají možnost nahlédnout hlouběji do atmosféry Slunce. Jde o oblast, která leží mimo zorné pole klasických ultrafialových snímačů, ale obvykle je zakrytá tradičními koronografy. Nyní však stínítko přístroje EUI umožňuje snadno nasnímat tuto málo prozkoumanou oblast. „Mění se tu fyzikální procesy včetně magnetických struktur a nikdy předtím jsme na tuto oblast neměli tak dobrý výhled. Musí tam být nějaká tajemství, která nyní můžeme objevit,“ říká David Berghmans z Královské belgické observatoře a hlavní vědecký pracovník přístroje EUI.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Solar_Orbiter_reaches_first_perihelion_pillars.jpg
https://www.sidc.be/sites/default/files/2021-07/Solar_Orbiter_EUI_location.png
https://www.astro.oma.be/…/18425199_1738087289551718_4201887066200764636_n.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.