sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Indická solární mise a odložený Falcon

Indická kosmonautika zažívá v těch týdnech doslova žně. Po úspěšném přistání sondy Chandrayaan-3 na povrchu Měsíce se nyní chystá start mise Aditya-L1, která prozkoumá nejznámější objekt, jaký na obloze vidíme, naši životodárnou hvězdu – Slunce. Jak už název sondy naznačuje, Aditya bude procesy na Slunci a v jeho okolí sledovat z dráhy kolem libračního bodu L1 soustavy Slunce – Země, který se nachází cca 1,5 milionu kilometrů od naší planety ve směru ke Slunci. Sonda, která při startu váží necelou tunu a půl, je vybavena souborem přístrojů pro dálková i lokální měření o celkové hmotnosti lehce pod čtvrt tuny. Start indické rakety PSLV-XL je zatím naplánován na 2. září v 8:20 SELČ a my bychom Vás rádi pozvali ke sledování našeho komentovaného přenosu. Na sobotní odpoledne pak připravujeme přímý přenos ze startu rakety Falcon 9 se 13 vojenskými družicemi.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 2. září v 8:20 SELČ
  • Místo startu: Rampa SLP, Šríharikota, Indie
  • Raketa: PSLV-XL
  • Primární náklad: Aditya-L1
  • Hmotnost nákladu:  1 475 kilogramů
  • Finální oběžná dráha: Halo orbita kolem L1 Slunce – Země (doba oběhu 177,86 dní)

Náš přenos spustíme zhruba 30 minut před startem, tedy okolo 7:50 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 2. září v 16:26 SELČ
  • Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenbergova základna, Kalifornie
  • Raketa: Falcon 9 Block 5
  • Primární náklad: 13 družic pro Americkou vojenskou rozvojovou agenturu
  • Hmotnost nákladu: ~ 5 000 kilogramů
  • Finální oběžná dráha: Nízká oběžná dráha s výškou 950 kilometrů a sklonem 81° vůči rovníku
  • První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-4

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 16:10 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 2. září 12:05
Navzdory původním plánům musíme komentovaný přenos ze startu Falconu zrušit. Důvodem jsou pracovní povinnosti, které časově kolidují s termínem startu. Založený přenos pro naše vysílání jsem tedy smazal a jeho místo v článku zaplnil originální přenos od SpaceX.

Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://everydayastronaut.com/
https://www.isro.gov.in/
https://www.isro.gov.in/

Zdroje obrázků:
https://thefocusindia.com/wp-content/uploads/2023/08/Suryayaan-new.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
1 rok před

Bylo to hezké aj tak.

-gt-
-gt-
1 rok před

Docela odpich při startu.

Cilek
Cilek
1 rok před

Bylo to hezké aj tak.

-gt-
-gt-
1 rok před

Docela odpich při startu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.