sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Webbův teleskop studoval kometu z hlavního pásu

Americko-evropsko-kanadský Teleskop Jamese Webba pomohl uskutečnit dlouho očekávaný vědecký průlom. Tentokrát se z něj radují vědci, kteří studují Sluneční soustavu a zaměřují se především na původ vody, která se dostala na Zemi a umožnila zde vznik života. S využitím palubního infračerveného spektrometru NIRSpec se astronomům podařilo v okolí komety z hlavního pásu planetek poprvé detekovat plyn, konkrétně vodu. Potvrdilo se tak, že voda z mladých věků Sluneční soustavy se v těchto oblastech mohla zachovat ve formě ledu. Ovšem úspěšná detekce vody přináší nové otazníky. Na rozdíl od jiných komet totiž u komety 238P/Read nebyl detekován žádný oxid uhličitý. Nová studie nedávno vyšla v časopise Nature.

Naše vodou prosycená planeta, která překypuje životem, čímž je ve vesmíru, jak se zatím zdá, jedinečná, je svým způsobem záhadná. Nejsme si totiž úplně jistí tím, jak se sem ta voda vlastně dostala,“ popisuje Stefanie Milam, vědkyně zapojená do výzkumu pomocí Webbova teleskopu a spoluautorka nové studie a dodává: „Pochopení historie distribuce vody ve Sluneční soustavě nám pomůže porozumět ostatním planetárním systémům a tomu, zda jsou na správné cestě, aby mohly ukrývat planety podobné Zemi.

Snímek komety 238P/Read z hlavního pásu planetek pořízená kamerou NIRCam na JWST.
Snímek komety 238P/Read z hlavního pásu planetek pořízená kamerou NIRCam na JWST.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zmíněná kometa Read patří do hlavního pásu planetek a pravidelně se u ní objevuje koma a ohon jako u klasické komety. Kategorie komet z hlavního pásu planetek je poměrně nová a právě kometa Read byla mezi prvními třemi objekty, které byly do této skupiny zařazeny. Dříve se předpokládalo, že komety pochází z Kuiperova pásu a Oortova oblaku za oběžnou dráhou Neptunu, kde je jejich led chráněn před paprsky vzdáleného Slunce. Zmrzlý materiál, který se z nich odpařuje během jejich přiblížení ke Slunci je právě tím, co vytváří pro komety tolik typické koma a ohon, což jsou fenomény, které odlišují komety od planetek. vědci již dlouho spekulovali, že by se v teplejším hlavním pásů mohla také zachovat voda, ale definitivní důkaz zatím chyběl – dokud nepřišel Webbův teleskop.

V minulosti jsme viděli v hlavním pásu objekty se všemi charakteristikami komet, ale teprve až díky přesným spektrálním měřením z JWST můžeme říct: „Ano, to, co vytváří tento efekt, je s jistotou vodní led,“ vysvětluje Michael Kelley z University of Maryland, hlavní autor nové studie a dodává: „Díky pozorování komety Read Webbovým teleskopem můžeme prokázat, že se v pásu planetek mohl zachovat vodní led z dob mladé Sluneční soustavy.

Porovnání spektrálního složení komety 109P/Hartley-2 (modře) a 238P/Read (bíle)
Porovnání spektrálního složení komety 109P/Hartley-2 (modře) a 238P/Read (bíle)
Zdroj: https://www.esa.int/

Jak už bylo uvedeno v prvním odstavci, JWST při svém pozorování objevil i velké nečekané překvapení. Většinou totiž oxid uhličitý tvoří okolo 10 % těkavého materiálu komet, který se vlivem tepla ze Slunce snadno mění v plyn. Vědecký tým zatím vypracoval dvě možná vysvětlení nedostatku oxidu uhličitého v naměřených datech. Jednou z možností je, že kometa Read měla oxid uhličitý v době, kdy vznikala, ale z důvodu vyšších teplot, které panují v pásu planetek, o něj postupně přišla. „Dlouhodobý pobyt v hlavním pásu by to mohl způsobit. Oxid uhličitý přechází do plynného skupenství snáz než vodní led a v průběhu miliard let mohl vyprchat,“ vysvětluje Kelley. Druhá možnost zase říká, že kometa Read mohla vzniknout v mimořádně teplé oblasti Sluneční soustavy, kde ani při vzniku žádný oxid uhličitý nebyl.

Jak říká Heidi Hammel z Asociace univerzit pro astronomický výzkum AURA (Association of Universities for Research in Astronomy), vedoucí skupiny pro Garantovaná pozorování objektů sluneční soustavy Webbovým teleskopem a spoluautorka studie, dalším krokem bude rozšíření výzkumu mimo kometu Read, aby mohli vědci získat srovnání s dalšími kometami z hlavního pásu: „Tyto objekty v hlavním pásu jsou malé a slabé, ale s Webbem můžeme konečně vidět, co se na nich děje a z toho vyvodit závěry. Chybí oxid uhličitý i dalším kometám z hlavního pásu? Ať už bude odpověď jakákoliv, bude fascinující ji získat.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Artist_s_concept_of_Comet_238P_Read.jpg
https://www.esa.int/…/NIRCam_image_of_Comet_238P_Read_annotated.jpg
https://www.esa.int/…/Spectral_data_of_Comet_238_P_Read_and_Comet_109_P_Hartley_2.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.