sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Juice je na kosmodromu a zná termín startu

Evropská sonda k průzkumu Jupiteru bezpečně dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guyaně, kde hned začaly přípravy na její dubnový start. Sondu Juice (plným názvem Jupiter Icy Moons Explorer) dopravil 8. února na letiště Félix Eboué v Cayenne transportní letoun An-124. Sonda do Jižní Ameriky vyrazila z francouzského Toulouse, kde se její hlavní výrobce, firma Airbus, téměř deset let podílela na celém procesu jejího vzniku – od konceptu přes návrh, konstrukci a testy. Nyní sondu čekají závěrečné zkoušky a inspekce od inženýrů z Airbusu a ESA – poté bude Juice natankována a usazena na raketu Ariane 5.

Start je zatím plánován na 13. dubna a sondě tím začne osmiletá cesta k Jupiteru. Juice je vybavena 10 přístroji, které mají studovat především Jupiterovy velké měsíce s podpovrchovými oceány. Vědce zajímá, zda tyto světy mohou hostit život, ale studium Jupiterova systému může také pomoci vytvořit modelové prostředí, které se uplatní při rozborech vzdálených plynných obrů v celém vesmíru. Jupiter je od Slunce pětkrát dál než Země a dostat se k němu, není snadné. Po startu tedy Juice provede sérii gravitačních manévrů u Země a Venuše, které sondu nasměrují k průletu skrz hlavní pás planetek vstříc největší planetě naší soustavy.

Vykládání kontejneru se sondou JUICE z transportního letounu.
Vykládání kontejneru se sondou JUICE z transportního letounu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Po příletu k Jupiteru v roce 2031 čeká na Juice 35 průletů kolem jeho největších měsíců (Europy, Ganymedu a Callisto), při kterých bude sonda studovat jejich vlastnosti. Celá mise pak bude korunována rozšířeným pozorováním Ganymedu – v roce 2034 se Juice stane první oběžnicí nezemského měsíce. Poslat sondu na tak dlouhou cestu (a samozřejmě aby z té dálky dokázala poslat i nějaká data), bude extrémní zkouškou navigačních technik. Pozemní týmy z řídícího centra ESOC v německém Darmstadtu budou spoléhat na síť Estrack s anténami ve Španělsku, Argentině a Austrálii.

Toto značné úsilí však slibuje značné vědecké přínosy. Vědci se domnívají, že Europa, Ganymed a Callisto ukrývají pod svým povrchem objemy vody mnohem větší než pozemské oceány. Tyto měsíce, které si svou velikostí často nezadají s malými planetami, ukrývají lákavé náznaky, že by život teoreticky mohl existovat mimo naši planetu. Jupiter a jeho velké měsíce představují archetyp planetárních systémů u plynných obrů, které v posledních letech díky pokročilým teleskopům objevujeme po celém vesmíru. Právě proto si jeho výzkum zaslouží takovou pozornost.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24711241-1-eng-GB/Juice_arrives_in_French_Guiana.jpg
https://www.esa.int/…/24711286-1-eng-GB/Juice_arrives_in_French_Guiana.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
2 let před

Ganymedes byl vybrán jak z důvodu vzdálenosti od radiace Jupitera (ještě snesitelná), tak i z důvodu toho, že je vlastnostmi uprostřed mezi Europou a Callistem. Taky je menší riziko, že na Ganymedu je život (ochrana Europy před kontaminací).

Radek V.
Radek V.
2 let před

Ganymedes byl vybrán jak z důvodu vzdálenosti od radiace Jupitera (ještě snesitelná), tak i z důvodu toho, že je vlastnostmi uprostřed mezi Europou a Callistem. Taky je menší riziko, že na Ganymedu je život (ochrana Europy před kontaminací).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.