sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Vysvětlili jsme konečně původ Fermiho bublin?

Ve fyzice a ve vědě obecně už to tak bývá, že když zodpovíme nějakou otázku, spousta jiných se vynoří. Přesto je pochopitelně nesmírně pozitivní, že se nám občas podaří nějaký dlouho nevyřešený problém objasnit. Něco podobného se děje možná právě teď. Japonský fyzik Jutaka Fujita publikoval odbornou práci v níž vysvětluje záhadu takzvaných Fermiho bublin. Zatím je samozřejmě příliš brzy na komplexní zhodnocení správnosti jeho myšlenky, přesto neuškodí si ji stručně představit.

Fermiho bubliny

Fermiho gama observatoř
Fermiho gama observatoř
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Americká agentura NASA vypustila v červnu 2008 do kosmického prostoru gama observatoř Fermi. Ta začala brzy zásobovat fyziky převratnými pozorováními a objevy. Proto velmi rychle zaujala přední místo mezi nejvýznamnějšími fyzikálními observatořemi současnosti umístěnými v kosmickém prostoru.

V listopadu 2010 oznámil vědecký tým mise důležitý a poněkud překvapivý objev tzv. Fermiho bublin. Jedná se o obrovské oblasti emitující gama a rentgenové záření. Tyto bubliny se nenachází v rovině Mléčné dráhy, ale táhnou se z galaktického jádra 25 000 světelných let nad a pod galaktický disk. Poznamenejme jen, že poloměr Mléčné dráhy je něco přes 50 000 světelných let, bubliny mají tedy rozměr téměř čtvrtiny průměru celé Galaxie.

Fermiho bubliny nad a pod rovinou galaxie, která je jasně viditelná v polovině obrázku. Uprostřed galaktického disku je patrné velmi jasné centrum galaxie, odkud Fermiho bubliny vystupují. Na okraji Fermiho bublin vidíme modře emise rentgenového záření. Růžově potom lze spatřit emise gama záření.
Fermiho bubliny nad a pod rovinou galaxie, která je jasně viditelná v polovině obrázku. Uprostřed galaktického disku je patrné velmi jasné centrum galaxie, odkud Fermiho bubliny vystupují. Na okraji Fermiho bublin vidíme modře emise rentgenového záření. Růžově potom lze spatřit emise gama záření.
Zdroj: https://scx1.b-cdn.net/

Jak víme z dat kosmických observatoří, mají bubliny přibližně kulový tvar. Na jejich okrajích v oblasti přilehlé k centru Galaxie můžeme vidět emise rentgenového záření, uprostřed bublin a na okrajích dále od jádra potom pozorujeme gama záření. Původ těchto bublin byl pro astronomy velká záhada. Přestože jde o takto rozměrné objekty, nepodařilo se astronomům dlouho odhalit jejich původ.

Vysvětlení je na světě?

Naše vlastní černá díra Sagittarius A* na snímku ze soustavy radioteleskopů Event Horozon Telescope.
Naše vlastní černá díra Sagittarius A* na snímku ze soustavy radioteleskopů Event Horozon Telescope.
Zdroj: https://cd1.incdatagate.cz/

Odborníci navrhli celou řadu hypotéz, které měly objasnit, odkud se tyto zvláštní útvary vzaly. Mnohé návrhy měly ale jedno společné, centrální supermasivní černou díru Sagittarius A*. Ta by totiž mohla být vhodným kandidátem pro vznik detekovaných emisí. Někteří operovali s explozivní aktivitou černé díry, jiní upřednostňovali větry uvolňované černou dírou. Další skupina fyziků pracovala s myšlenkou, že emise způsobuje překotná tvorba hvězd probíhající v centru Galaxie. Odlišit tyto varianty není zcela snadné, naštěstí již máme kromě měření Fermiho observatoře i data z dalších družic, třeba Japonské Suzaku, které nám umožní porovnat pozorování s teoretickými modely.

Jutaka Fujita
Jutaka Fujita
Zdroj: https://www.comp.tmu.ac.jp/

Výše zmíněný astrofyzik Jutaku Fujita provedl v japonském hlavním městě Tokiu na místní Metropolitní univerzitě numerické simulace a dospěl k jednoznačnému závěru. Fermiho bubliny jsou tvořeny větry proudícími z centra Mléčné dráhy daleko nad a pod galaktickou rovinu. Tyto větry mají rychlost kolem 1 000 km/s a jsou aktivní nejméně posledních 10 milionů let. Jedná se o proudy nabitých částic, které nad a pod galaktickým diskem interagují s materiálem galaktického hala, jenž je jimi strháván. To vyvolává zpětný ráz, přičemž Fermiho bubliny jsou oblasti uvnitř rázové vlny. Za těmito tajemnými oblastmi tedy zřejmě skutečně stojí supermasivní černá díra, jak si spoustu astrofyziků myslelo.

Schéma ukazující Fermiho bubliny a směr galaktických větrů. Schéma není ve správném měřítku.
Schéma ukazující Fermiho bubliny a směr galaktických větrů. Schéma není ve správném měřítku.
https://www.techexplorist.com/

Simulace Fujity současně ukázala, že náhlé katastrofické události v centru Mléčné dráhy, například různé exploze, nemohou Fermiho bubliny plně vysvětlit. Data z Fermiho teleskopu bohužel nejsou s touto hypotézou v souladu. Pro komplexní popis musíme použít nějaký stálý a stabilní mechanismus, jako právě popsané vanutí větrů nabitých částic. Simulace mimo jiné také říká, že proudy způsobující Fermiho bubliny jsou dosti podobné výronům hmoty pozorovaným i u jiných vzdálenějších galaxií.

Závěr

Dnes zmiňovaný článek Fujity ještě musí projít recenzním řízením a mohou se vyskytnout i data zpochybňující jeho tvrzení. Přesto jde o první solidní vysvětlení podstaty Fermiho bublin. Až dosud neměl problém rozumné a jasné řešení. Uvidíme jak nové vysvětlení obstojí v dalších letech.

 

Doporučené a použité zdroje

Zdroje obrázků

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
1 rok před

Trochu jsem se obával článek od pana Škorpíka otevřít ráno v práci, že to bude typicky „škorpíkovsky“ dlouhé, já se nebudu moci odtrhnout a já pak nebudu stíhat své povinnosti. Ale, překvapivě, tentokrát to bylo stručné :-). Díky moc za horkou (doslova) novinku a samozřejmě velká gratulace všem, kteří se na tom podíleli.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  PetrDub

Moc se neradujte. V pátek vyjde další můj článek a ten bude dlouhý 🙂
Ale mám připraveno právě i několik dalších článků, které mají podobně krátký rozsah.

MilanV
MilanV
1 rok před
Odpovědět  upgrade

Děkuju i já za to, že se můžu dopředu těšit. A „za trest“ dostanete ode mě komentář zase až po několika dnech, protože prostě není možné takovou nálož přečíst hned, pochopit, docenit a napsat komentář. Akorát to pak vypadá zvláštně, že tak kvalitní článek a třeba po dvou dnech má pořád jen nula až dva komentáře. Můžete si za to sám! 😀

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  MilanV

Malá změna. Ve skutečnosti to bude v sobotu, prve jsem se přepsal.

A co se týče komentářů. Kdybych psal proto, abych měl co nejvíce komentářů, nedával bych články na Kosmonautix, ale na novinky.cz 🙂

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpovědět  upgrade

Jejda, tak to můžete zkusit, ale pak nám sem napište, ať si můžeme přečíst, co si o teorii relativity nebo gama záření myslí „prostý lid“ 🙂

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  PetrDub

Já myslím, že to snad ani raději vědět nechci. 🙂

PetrDub
PetrDub
1 rok před

Trochu jsem se obával článek od pana Škorpíka otevřít ráno v práci, že to bude typicky „škorpíkovsky“ dlouhé, já se nebudu moci odtrhnout a já pak nebudu stíhat své povinnosti. Ale, překvapivě, tentokrát to bylo stručné :-). Díky moc za horkou (doslova) novinku a samozřejmě velká gratulace všem, kteří se na tom podíleli.

MilanV
MilanV
1 rok před

Děkuju i já za to, že se můžu dopředu těšit. A „za trest“ dostanete ode mě komentář zase až po několika dnech, protože prostě není možné takovou nálož přečíst hned, pochopit, docenit a napsat komentář. Akorát to pak vypadá zvláštně, že tak kvalitní článek a třeba po dvou dnech má pořád jen nula až dva komentáře. Můžete si za to sám! 😀

PetrDub
PetrDub
1 rok před

Jejda, tak to můžete zkusit, ale pak nám sem napište, ať si můžeme přečíst, co si o teorii relativity nebo gama záření myslí „prostý lid“ 🙂

https://kosmonautix.cz/2023/01/25/vysvetlili-jsme-konecne-puvod-fermiho-bublin/