sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA ruší vývoj mise GeoCarb

V pondělí 28. listopadu NASA oznámila, že ukončuje vývoj své mise GeoCarb. Namísto ní chce agentura vypracovat a zavést plán na využití alternativních možností měření a sledování skleníkových plynů. Postupně se totiž začínají objevovat nové možnosti, jak pořizovat klíčová měření skleníkových plynů. V době, kdy NASA uvažovala o misi GeoCarb přitom takové možnosti nebyly k dispozici. Za příklad nám může posloužit vědecký přístroj EMIT, který byl v červenci letošního roku dopraven na Mezinárodní kosmickou stanici, schopný měřit metan.

Podobná rozhodnutí jsou vždy těžká, ale NASA se vždy snaží pečlivě a zodpovědně hospodařit s prostředky poskytnutými americkými občany,“ říká Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor NASA pro vědu z centrály agentury ve Washingtonu a dodává: „Těšíme se na to, jak se nám podaří splnit náš závazek na nejmodernější pozorování klimatu účinnějším a cenově efektivnějším způsobem.“ NASA má v plánu rozšířit pozorování skleníkových plynů tím, že mise pro studium skleníkových plynů dostane prioritu v rámci první mise programu Earth System Explorers (průzkumníci systémů Země). Počítá se jednak se sběrem dat o skleníkových plynech od mezinárodních i komerčních partnerů, dále s prodloužením mise Orbiting Carbon Observatory-3 na palubě ISS, ale také s prováděním dodatečných měření z paluby letadel.

Kromě toho je tu ještě chystaná americká mise Earth System Observatory, se jejímž startem se počítá na konci této dekády. Jedná se o novou generací družic studujících Zemi – měla by poskytnou komplexní a zevrubný 3D pohled na podmínky na naší planetě, aby bylo možné zase o trochu lépe porozumět tomu, co změny na Zemi znamenají pro lidstvo. „NASA dává prioritu pochopení toho, jak se naše mateřská planeta mění. Skleníkové plyny hrají v tomto chápání hlavní roli,“ říká Karen St. Germain, ředitelka divize NASA pro průzkum Země z centrály agentury ve Washingtonu a dodává: „Jsme odhodláni provádět klíčová pozorování metanu a oxidu uhličitého. Chceme je spojovat s měřeními shromážděnými dalšími americkými, mezinárodními i soukromými misemi, abychom mohli poskytovat užitečné informace komunitám a organizacím, které je potřebují pro svá rozhodnutí.

Logo mise GeoCarb
Logo mise GeoCarb
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

NASA k rozhodnutí zrušit misi GeoCarb dospěla po zhodnocení technických problémů, které se přidaly k finančním komplikacím. Nad misí se stáhly černé mraky i kvůli dostupnosti nových alternativních zdrojů dat, ale i snaha udržet portfolio výzkumu Země v souladu s celkovými prioritami vědeckého výzkumu. Projekt GeoCarb měl za cíl prozkoumat přírodní zdroje a také výměnné procesy, které řídí obsah oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého i metanu v atmosféře nad americkým kontinentem. NASA nyní bude spolupracovat s týmem vědeckých pracovníků z Oklahomské univerzity, kteří tento projekt vedli, na plánování řádného ukončení celého projektu.

Současné odhady nákladů na celý „životní cyklus“ mise GeoCarb jsou více než 600 milionů dolarů. Tento odhad je tedy více než trojnásobkem nákladů na celý životní cyklus mise, které se předpokládaly v době výběru a byly tehdy omezeny na 170,9 milionu dolarů. Zvýšené náklady a zpoždění GeoCarb by měly negativní dopad na portfolio NASA v oblasti průzkumu Země. Kromě jiného by to znamenalo dvouleté zpoždění výše zmíněné mise Earth System Observatory. Ta se má zabývat těmi nejvyššími prioritami pro vědy o Zemi, jak je popsali experti z národních akademií.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.mkcf.cz/sites/default/files/zruseno.png
https://www.lockheedmartin.com/…/earth-day/Geocarb_Horizontal_HERO_4k.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…638C0DC8

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.