sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší k Měsíci japonský lander

O tom, že nám listopad nabídl mimořádnou porci zajímavých momentů, svědčí i fakt, že jsme pro Vás v tomto měsíci zatím odbavili 14 živě a česky komentovaných přenosů. Pojďme to tedy zaokrouhlit na 15. A věřte mi, že to bude stát za to! Falcon 9 od SpaceX s popáté použitým prvním stupněm, který se pokusí o návrat na pevninu, což je vždy zárukou krásných záběrů. A ani náklad svou atraktivitou nezaostává – japonská firma ispace posílá k Měsíci svůj první lunární lander HAKUTO-R, se kterým se původně počítalo pro výzvu Google Lunar X-Prize. Spolu s ním ale letí i dva malé rovery – desetikilogramový Rashid ze Spojených arabských emirátů a doslova miniaturní japonský rover SORA-Q vážící 250 gramů o průměru 8 cm. Společnost jim bude dělat americký CubeSat Lunar Flashlight, který bude na Měsíci hledat vodní led. Tato zajímavostmi nabitá mise má startovat 30. listopadu v 9:39 SEČ.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:25 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 1. prosince 1:25
Ani dnes se nepoletí. SpaceX oznámila, že po dodatečných inspekcích rakety i zhodnocení dat odvolává aktuální pokus o start. Nový termín startu zatím není určen, firma jej má oznámit později.

EDIT 30. listopadu 8:48
SpaceX chce dát týmům čas navíc pro dodatečné kontroly. Start se proto odkládá o jeden den na 1. prosince 9:37 SEČ. Náš přenos začne v 9:20.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://nextspaceflight.com/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/…/10/HAKUTO-R-M1-lander-ispace-1.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Ta japonská hračka ve stylu Transformers bezejmenná není. Je to SORA-Q. Tady je oficiální účet na Twitteru. https://twitter.com/SORAQ_official

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Díky!

MilanV
MilanV
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Díky za odkaz. Hledal jsem tam něco v angličtině, ale neúspěšně. Ze střípků informací a z videa: ačkoliv miniaturní, má přistát na povrchu Měsíce jako _vozítko_, jezdit po něm a dělat snímky! Podle mě je to velmi zajímavý počin a stálo by za to zjistit víc informací. Zatím jsem dokázal najít toto:

video: https://youtu.be/BW5U_XO-Mm4?t=41

překlad základních informací podle Google, ze kterých mimo jiné plyne, že přistane v tzv. přistávacím modulu, takže těch 8 cm je jen ta koule uvnitř, vesmírem letí ten větší modul:

Co je SORA-Q

Vytvořeno společným vývojem společností JAXA, Takara Tomy, Sony Group a Doshisha University: ultrakompaktní, deformovatelný lunární robot s technologií kultivovanou vývojem hraček. Realizovali jsme deformační mechanismus, ultrakompaktní a ultralehký.

SORA-Q opustí přistávací modul jako koule a začne se transformovat, promění se v pojízdnou sondu. SORA-Q začne cestovat po Měsíci, pořídí snímky přistávacího modulu a jeho okolí pomocí palubní kamery. A až misi dokončí, zastaví se a zůstane na Měsíci.

V rámci výzkumného návrhu JAXA „Space Exploration Innovation Hub“ (RFP). V roce 2016 JAXA a Takara Tomy zahájily společný výzkum podvozků. Poté se v roce 2019 připojila skupina Sony a v roce 2021 se připojila univerzita Doshisha.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před
Odpověď  MilanV

Tady je ještě webová stránka https://www.takaratomy.co.jp/products/sora-q/ a zkouška pohybu v písku https://www.youtube.com/watch?v=hlqFNXfPG_E

Nenašel jsem, jak bude tahle 8 cm koule vyložena a kde je v landeru vlastně uložena během letu k Měsíci. Ale zkrátka bude nějak vykutálena do regolitu, kde se rozšíří na dvě polokoule po stranách, které budou sloužit jako kola a mezi nimi bude vyčnívat oranžový segment, který má vpředu i vzadu kameru. Rover bude za sebou táhnout jakýsi „ocas“ kvůli stabilizaci.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.