sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První družice Eurostar Neo prošla testy

První družice postavená v rámci programu Eurostar Neo od agentury ESA má za sebou zevrubné zkoušky. Družice Eutelsat Hotbird 13F je jedním členem z páru identických družic, které postavila firma Airbus pro společnost Eutelsat v rámci partnerského projektu s ESA. Cílem snažení je posílit inovace a konkurenceschopnost evropského kosmického průmyslu. Po dosažení pracovní oběžné dráhy ve výšce 36 000 kilometrů nad Zemí se obě identické družice postarají o posílení a rozšíření družicového vysílání více než tisícovky televizních kanálů pro zákazníky po celé Evropě, ale i v severní Africe, Severní Americe a Blízkém východě, čímž nahradí tři starší družice.

Družice nyní dokončila pozemní testy včetně termálních a mechanických zkoušek. Závěrečné integrované testy pak prokázaly, že je připravena. Při nich se prováděly kontroly všech palubních systémů, ale i rozkládání fotovoltaických panelů a antén. Tyto testy probíhaly v integrační a testovací místnosti firmy Airbus ve francouzském Toulouse. Pro celý projekt jde o důležitý milník, který otevírá cestu k závěrečnému zhodnocení zákazníkem a odeslání na místo startu. Firma Eutelsat nyní dokončí své vlastní hodnotící procesy, načež bude možné družici přepravit na Floridu.

Dokončená družice Eutelsat Hotbird 13F.
Dokončená družice Eutelsat Hotbird 13F.
Zdroj: https://www.esa.int/

Elodie Viau, ředitelka pro telekomunikace a integrované aplikace v ESA uvedl: „Jsem hrdá na to, že první družice vyvinutá v rámci projektu partnerství ESA s Airbusem, Eurostar Neo,  je připravena k odeslání na místo startu. ESA spolupracuje s evropskými firmami zaměřenými na kosmonautiku, aby podporovala inovace. Díky tomu bude možné uspět na konkurenčním globálním trhu telekomunikačních družic a v Evropě vzniknou pracovní místa, což povede k prosperitě.“ Dokončení první družice poskytuje kompletní ověření produktové řady Eurostar Neo od návrhu až po plně otestovaný produkt. Firma Airbus už má prodaných sedm dalších družic z řady Eurostar Neo. Ty se nachází v různých úrovních návrhu a výroby, ale všechny budou benefitovat z vylepšení objevených při stavbě první družice.

Program Evropské kosmické agentury Neosat je tvořen dvěma podprogramy – společnost Airbus rozvíjí podprogram Eurostar Neo, zatímco firma Thales Alenia Space zase pracuje na podprogramu Spacebus Neo. V rámci programu Neosat už bylo objednáno 16 družic, což ukazuje vysoký ekonomický dopad tohoto strategického partnerství soukromých firem a agentury ESA.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Eutelsat_Hotbird_13F_satellite_ready_to_ship_to_launch_site.jpg
https://www.esa.int/…/Eutelsat_Hotbird_13F_in_its_finished_state.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ergin
Ergin
2 let před

Ví se, jaká nosná raketa bude použita?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Ergin

Ví, bude to Falcon 9.

Ergin
Ergin
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Ergin

Není zač.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.