sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čtvrtek bude překypovat starty

Jsou dny (a občas i řady dnů), kdy se toho v kosmonautice moc neděje. Ale aby byla ve světě letů do vesmíru rovnováha, jsou tu zase naopak dny, kdy se toho děje mimořádně hodně. Takový den nás čeká právě zítra – 4. srpna. Pokud se totiž nic nepokazí, mohli bychom se dočkat rovnou šesti startů z toho pěti orbitálních. Pokud chceme být exaktní a vztáhnout to opravdu jen na 4. srpna, od obou čísel si odečtěte jedničku – k tomu se ještě dostaneme. V kosmonautice samozřejmě není nic vytesáno do kamene a odklady hrozí u každého startu. I kdyby se tedy nepodařily všechny plánované starty, minimálně některé by snad proběhnout měly. Co nás tedy zítra čeká?

Družice TECIS (Terrestrial Ecosystem Carbon Inventory Satellite)
Družice TECIS (Terrestrial Ecosystem Carbon Inventory Satellite)
Zdroj: https://www.researchgate.net/

Celý nabitý den začne už v 5:10 SELČ. Tehdy má totiž z kosmodromu Tchaj-jüan startovat čínská raketa Dlouhý pochod-4B. Ta by měla na sun-synchronní oběžnou dráhu ve výšce 506 kilometrů vynést dvojici družic, z nichž hlavní je TECIS (Terrestrial Ecosystem Carbon Inventory Satellite) od ministerstva přírodních zdrojů. Tato družice má měřit biomasu v lesích, měřit aerosoly v ovzduší a detekovat fotosyntetickou fluorescenci pro lepší výzkum změny klimatu. Družice má fungovat 8 let a na své palubě má 4 přístroje – vícesvazkový lidar, směrovou multispektrální kameru, směrovou polarizační kameru a hyperspektrální snímač fluorescence chlorofylu SIFIS. Druhým nákladem je družice Minhang Shaonian od Šanghajské akademie kosmických technologií, která má sloužit vzdělávání.

Příprava aerodynamického krytu rakety Electron pro misi NROL-199.
Příprava aerodynamického krytu rakety Electron pro misi NROL-199.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Z Číny vzhůru na Nový Zéland. Ze základny Mahia měla už 2. srpna odstartovat malá raketa Electron, ale vítr mimo povolené limity vše pokazil. U mise NROL-199 není moc informací k dispozici, jelikož spadá pod Národní úřad vojenského zpravodajství. Start je naplánován na 7:00 SELČ a mise, kterou firma RocketLab označuje jako „Antipodean Adventure“ možná nějak souvisí s červencovým startem Electronu na utajenou misi NROL-162.

Další zastávkou bude Florida. Z rampy SLC-41 na Cape Canaveral Space Force Station totiž má ve 12:29 SELČ odstartovat raketa Atlas V v konfiguraci 421. Na palubě bude především družice SBIRS GEO-6. Jak už název napovídá, patří do programu SBIRS (Space-Based Infrared System), který sleduje, zda na území USA nemíří nepřátelská raketa. Tato konkrétní družice pak bude pracovat na geostacionární dráze a doplní tak další družice tohoto systému na jiných drahách. Spolu se SBIRS GEO-6 budou na Atlasu ještě družice EZIO-5 a 6, které se mají od horního stupně Centaur oddělit po druhém vypnutí jeho motoru.

Posádka New Shepardu pro misi NS-22.
Posádka New Shepardu pro misi NS-22.
Zdroj: http://www.parabolicarc.com/

V 15:30 SELČ bychom si měli dát krátký odpočinek od orbitálních letů. Na misi NS-22 by totiž měl vyrazit suborbitální nosič New Shepard. Ze základny v Texasu se za hranici kosmického prostoru mají podívat Coby Cotton, Mário Ferreira, Vanessa O’Brien,Clint Kelly, Sara Sabry a Steve Young. Ale zpět k větším raketám. Na 18:00 je naplánován start Dlouhého pochodu-2F/T z kosmodromu Ťiou-čchüan. Jeho nákladem bude čínský znovupoužitelný experimentální stroj, který by se dal přirovnat k americkému X-37B. První let zažil v září 2020, kdy po necelých dvou dnech na oběžné dráze přistál nejspíše na základně Lop Nur. Navzdory velké atraktivitě však chybí bližší informace.

A proč jsem v úvodu psal, že pokud chceme být exaktní, musíme od šesti startů jeden odečíst? Start Falconu 9 totiž už podle středoevropského času neproběhne ve čtvrtek, ale 5. srpna v 1:08 SELČ. Ale věřím, že leckdo bude ponocovat s námi. Z rampy SLC-40 na Cape Canaveral Space Force Station by totiž měla vstříc Měsíci vyrazit jihokorejská vědecká sonda Danuri (dříve známá jako KPLO). O ní se ale řekneme více v zítřejším článku i komentovaném přenosu.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FZMxV82UsAApnFr?format=jpg&name=large
https://www.researchgate.net/…/The-TECIS-1-satellite-layout.ppm
https://pbs.twimg.com/media/FZIyF6WUIAAtIsq?format=jpg&name=4096×4096
http://www.parabolicarc.com/wp-content/uploads/2022/07/New_Shepard_NS22_astrogrid.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
2 let před

2 z 5 jsou úspěšně za námi.

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před

Už 3 z 5

Borin
Borin
2 let před

Dobře. Za čtyři.

Zdenecek
Zdenecek
2 let před

5 z 5

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.