Jsou dny (a občas i řady dnů), kdy se toho v kosmonautice moc neděje. Ale aby byla ve světě letů do vesmíru rovnováha, jsou tu zase naopak dny, kdy se toho děje mimořádně hodně. Takový den nás čeká právě zítra – 4. srpna. Pokud se totiž nic nepokazí, mohli bychom se dočkat rovnou šesti startů z toho pěti orbitálních. Pokud chceme být exaktní a vztáhnout to opravdu jen na 4. srpna, od obou čísel si odečtěte jedničku – k tomu se ještě dostaneme. V kosmonautice samozřejmě není nic vytesáno do kamene a odklady hrozí u každého startu. I kdyby se tedy nepodařily všechny plánované starty, minimálně některé by snad proběhnout měly. Co nás tedy zítra čeká?
Celý nabitý den začne už v 5:10 SELČ. Tehdy má totiž z kosmodromu Tchaj-jüan startovat čínská raketa Dlouhý pochod-4B. Ta by měla na sun-synchronní oběžnou dráhu ve výšce 506 kilometrů vynést dvojici družic, z nichž hlavní je TECIS (Terrestrial Ecosystem Carbon Inventory Satellite) od ministerstva přírodních zdrojů. Tato družice má měřit biomasu v lesích, měřit aerosoly v ovzduší a detekovat fotosyntetickou fluorescenci pro lepší výzkum změny klimatu. Družice má fungovat 8 let a na své palubě má 4 přístroje – vícesvazkový lidar, směrovou multispektrální kameru, směrovou polarizační kameru a hyperspektrální snímač fluorescence chlorofylu SIFIS. Druhým nákladem je družice Minhang Shaonian od Šanghajské akademie kosmických technologií, která má sloužit vzdělávání.
Z Číny vzhůru na Nový Zéland. Ze základny Mahia měla už 2. srpna odstartovat malá raketa Electron, ale vítr mimo povolené limity vše pokazil. U mise NROL-199 není moc informací k dispozici, jelikož spadá pod Národní úřad vojenského zpravodajství. Start je naplánován na 7:00 SELČ a mise, kterou firma RocketLab označuje jako „Antipodean Adventure“ možná nějak souvisí s červencovým startem Electronu na utajenou misi NROL-162.
Další zastávkou bude Florida. Z rampy SLC-41 na Cape Canaveral Space Force Station totiž má ve 12:29 SELČ odstartovat raketa Atlas V v konfiguraci 421. Na palubě bude především družice SBIRS GEO-6. Jak už název napovídá, patří do programu SBIRS (Space-Based Infrared System), který sleduje, zda na území USA nemíří nepřátelská raketa. Tato konkrétní družice pak bude pracovat na geostacionární dráze a doplní tak další družice tohoto systému na jiných drahách. Spolu se SBIRS GEO-6 budou na Atlasu ještě družice EZIO-5 a 6, které se mají od horního stupně Centaur oddělit po druhém vypnutí jeho motoru.
V 15:30 SELČ bychom si měli dát krátký odpočinek od orbitálních letů. Na misi NS-22 by totiž měl vyrazit suborbitální nosič New Shepard. Ze základny v Texasu se za hranici kosmického prostoru mají podívat Coby Cotton, Mário Ferreira, Vanessa O’Brien,Clint Kelly, Sara Sabry a Steve Young. Ale zpět k větším raketám. Na 18:00 je naplánován start Dlouhého pochodu-2F/T z kosmodromu Ťiou-čchüan. Jeho nákladem bude čínský znovupoužitelný experimentální stroj, který by se dal přirovnat k americkému X-37B. První let zažil v září 2020, kdy po necelých dvou dnech na oběžné dráze přistál nejspíše na základně Lop Nur. Navzdory velké atraktivitě však chybí bližší informace.
A proč jsem v úvodu psal, že pokud chceme být exaktní, musíme od šesti startů jeden odečíst? Start Falconu 9 totiž už podle středoevropského času neproběhne ve čtvrtek, ale 5. srpna v 1:08 SELČ. Ale věřím, že leckdo bude ponocovat s námi. Z rampy SLC-40 na Cape Canaveral Space Force Station by totiž měla vstříc Měsíci vyrazit jihokorejská vědecká sonda Danuri (dříve známá jako KPLO). O ní se ale řekneme více v zítřejším článku i komentovaném přenosu.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://nextspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FZMxV82UsAApnFr?format=jpg&name=large
https://www.researchgate.net/…/The-TECIS-1-satellite-layout.ppm
https://pbs.twimg.com/media/FZIyF6WUIAAtIsq?format=jpg&name=4096×4096
http://www.parabolicarc.com/wp-content/uploads/2022/07/New_Shepard_NS22_astrogrid.jpg
2 z 5 jsou úspěšně za námi.
Už 3 z 5
Dobře. Za čtyři.
5 z 5