sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Perseverance vybírá místo dalšího přistání

Rover Perseverance se věnuje vědě a odebírá vzorky z dávné říční delty v kráteru Jezero. Kromě toho se však také věnuje analýze terénu. Hledá totiž lokace, kde by mohl přistát další stroj chystaný v rámci programu MSR (Mars Sample Return), který bude mít za úkol odebrat pouzdra, která Perseverance plní vzorky. Tohle místo se analyzuje díky jeho blízkosti k říční deltě, ale i vzhledem k tomu, že jde o relativně rovnou plochu vhodnou k přistání. Program MSR má na Zemi dopravit vzorky z Marsu pro intenzivní analýzu v laboratořích, kde se bude pátrat po stopách dávného mikroskopického života. Strategické partnerství mezi agenturami NASA a ESA vytvoří několik sond, mezi kterými najdeme i raketu, která odstartuje z povrchu Marsu.

Rover Perseverance analyzuje rovinatost terénu pro přistání dalšího článku programu MSR.
Rover Perseverance analyzuje rovinatost terénu pro přistání dalšího článku programu MSR.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Inženýři plánující přistání na Marsu preferují rovinatější terén, protože kameny či zvlněný povrch přistání komplikují. Za tímto účelem se tým zodpovědný za fázi vstupu do atmosféry, sestup a přistání snaží najít co nejrovnější terén o průměru 60 metrů. „Tým Perseverance pro nás vytáhl všechny trumfy, protože program Mars Sample Return má jedinečné potřeby, pokud jde o místo, kde působíme,“ vysvětlil Richard Cook z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a dodal: „Čím rovnější a nudnější místo, tím ho máme raději. I když je mnoho věcí, které se musí udělat předtím než tam doletíme, abychom vyzvedli vzorky, obdivování krajiny mezi nimi není.

První fáze programu MSR již probíhá. Rover Perseverance odebral již deset vzorků. Ten devátý, který byl odebrán 6. července, je prvním z dávné říční delty kráteru Jezero. Podle plánu má perseverance trubičky se vzorky odložit na povrch Marsu, kde budou čekat na sběr dalším článkem programu MSR. Výběr oblasti s kameny bez velkých kamenů (především těch s průměrem nad 19 centimetrů), písečných dun, či strmých svahů by sběrnému vozítku výrazně usnadnilo cestu k odloženým pouzdrům. Rover poté s trubičkami vyrazí k landeru Sample Retrieval Lander s raketou Mars Ascent Vehicle.

Přistávací dráha - trefné označení pro zvažovanou lokalitu.
Přistávací dráha – trefné označení pro zvažovanou lokalitu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Tým kolem programu MSR přezdívá analyzované lokalitě přistávací dráha – vychází při tom ze snímků pořízených z oběžné dráhy. Na nich totiž vypadá rovně skoro jako ranvej. Aby však měli jistotu, potřebují pohled z úrovně roveru, který se může podívat blíže. „Tuhle lokalitu jsme obhlíželi už před přistáním Perseverance, ale snímky z oběžné dráhy vám neřeknou všechno,“ vysvětluje Al Chen, manažer pro strojní vývoj a integraci programu MSR z JPL a dodává: „Teď máme k dispozici několik záběrů „přistávací dráhy“ zblízka, které ukazují, že jsme se trefili. Je více než pravděpodobné, že se lokalitě „přistávací dráha“ dostane do našeho užšího výběru potenciálních přistávacích a sběrných míst pro MSR.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/mars2020/mission/where-is-the-rover/
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia25370-e-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia25406-1-350.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

Kdy to vypadá reálně na návrat vzorků?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

Možná mne Michal opraví, ale poslední informace, kterou jsem veřejně zachytil, byla kolem roku 2031.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.