sociální sítě

Přímé přenosy

Vega-C (Biomass)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Robert Ed Smylie

Ve věku 96 let zemřel Robert Ed Smylie. Ed byl zodpovědný za vývoj systémů podpory života, skafandrů a dalšího vybavení v rámci programů Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, Apollo-Sojuz a raketoplánu. Je mu připisováno řešení problému odstraňování oxidu uhličitého během mise Apollo 13.
Čest jeho památce.

Chang’e-8

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) 24. dubna oficiálně oznámil výběr projektů spolupráce pro misi Chang’e-8, která má být zahájena v roce 2028 nebo 2029, přičemž vybrala 10 projektů z 11 různých zemí a jedné mezinárodní organizace.

Jared Isaacman

Jared Isaacman, nominovaný na administrátora NASA, uvedl, že v případě potřeby by upřednostnil program Artemis na průzkum Měsíce před lidskými misemi na Mars a potenciální snížení financování vědeckých programů NASA na polovinu nepovažuje za optimální.

GPS

Interference s družicovými signály Global Positioning System se podle nové zprávy Centra pro strategická a mezinárodní studia stala rutinním rysem vojenských konfliktů na Blízkém východě, ve východní Evropě a v částech Asie. Zjištění signalizují rostoucí rizika pro komerční i vojenské aktéry na oběžné dráze.

Axiom

Společnost Axiom 25. dubna oznámila, že povýšila Tejpaula Bhatiu na pozici generálního ředitele. Nahradí Kama Ghaffariana, spoluzakladatele a výkonného předsedu společnosti.

Čínský národní vesmírný úřad

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) oznámil výsledky posledního kola mezinárodních žádostí o zapůjčení lunárních vzorků z mise Chang’e-5 v Šanghaji během konference u příležitosti 10. ročníku čínského vesmírného dne. Součástí akce byla slavnostní ukázka vzoru lunární smlouvy o půjčce.

Astrotech Space Operations

Americké vesmírné síly udělily zakázku ve výši 77,5 milionu dolarů společnosti Astrotech Space Operations na zvýšení kapacity zpracování družic na základně Vandenberg Space Force Base v Kalifornii. Jedná se o investice do pozemní infrastruktury.

Boeing

Vedení Boeingu uvedlo, že společnost dělá pokroky ve snižování nákladů na své komerční vesmírné lodi CST-100 Starliner. Společnost nabídla několik podrobností o technických pracích na přípravě lodi na další let.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroj MIRI z JWST ukazuje svůj potenciál

O tom, že Teleskop Jamese Webba je zarovnaný na všechny čtyři vědecké přístroje, jsme už informovali. Nyní se můžeme podrobněji podívat na snímek, který byl představen už před několika dny. Konkrétně se jedná o snímek, který v rámci závěrečného zarovnávání pořídil nejchladnější přístroj na palubě – MIRI. Jeho testovací snímek na vlnové délce 7,7 mikrometrů zachycuje část Velkého Magellanova mračna. Tento malý souputník Mléčné dráhy poskytl k testům výkonu Webbova teleskopu husté hvězdné pole.

Srovnání snímků ze Spitzerova teleskopu (nahoře) a JWST (dole) na vlnových délkách kolem 8 mikrometrů.
Srovnání snímků ze Spitzerova teleskopu (nahoře) a JWST (dole) na vlnových délkách kolem 8 mikrometrů.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

NASA nyní porovnala snímek z MIRI se starší fotkou stejného místa, kterou pořídil přístroj Infrared Array Camera na teleskopu Spitzer na vlnové délce 8,0 mikrometrů. Tento teleskop byl vypuštěn v roce 2003 a sloužil téměř šestnáct a půl roku. Patřil do legendární skupiny Velkých observatoří a jako první nám nabídl snímky vesmíru v blízké i střední infračervené oblasti ve vysokém rozlišení. Webbův teleskop má výrazně větší primární zrcadlo a také pokročilejší detektory, takže může sledovat infračervenou oblohu s mnohem lepší ostrostí, takže přinese ještě více objevů.

Snímek z MIRI například ukazuje mezihvězdný plyn v dosud nevídaných detailech. Jsou zde vidět emise polycyklických aromatických uhlovodíků, které hrají významnou roli v tepelné rovnováze a chemických procesech probíhajících v mezihvězdném plynu.

Až bude JWST připraven zahájit vědeckou fázi, budou podobné snímky pomáhat astronomům lépe porozumět vzniku hvězd a protoplanetárních systémů. Experti zatím zahájili proces zevrubných testů všech palubních přístrojů, aby mohla letos v létě začít vědecká fáze.

Stejná část Velkého Magellanova mračna vyfocená Spitzerovým teleskopem a Teleskopem Jamese Webba.
Stejná část Velkého Magellanova mračna vyfocená Spitzerovým teleskopem a Teleskopem Jamese Webba.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/05/spitzer_vs_webb_LMC.png
https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/05/spitzer_vs_webb_alt.png
https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/05/spitzer_vs_webb_LMC.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

Dalších x miliard hvězd, které jsme neznali. A nebo ano?
Zchlazovani zrcadel se daří?

https://webb.nasa.gov/content/webbLaunch/whereIsWebb.html?units=metric

Teplota nejde dolů.

PetrDub
PetrDub
2 let před
Odpověď  PetrV

Teplota dolů nejde, protože už je v podstatě hotovo – došlo k ustálení teploty všech částí teleskopu, další posuny teploty budou spíše souviset s natáčením JWST za účelem zaměření zájmového objektu, než s nějakým systematickým chládnutím.

pave69
pave69
2 let před

Bomba fotky. Ale je tedy zajímavé, že pár jasných bodů, co vyfotil Spitzer, u JWST jaksi zmizely. Asi je sežrala temná hmota 🙂

Milan Skoluda
Milan Skoluda
2 let před
Odpověď  pave69

A takú vec tam vidíte konkrétne kde?

rorejs
rorejs
2 let před
Odpověď  Milan Skoluda

Je to tak. Když se kouknete na animaci na nejjasnější hvězdu nahoře, tak kousek vpravo od ní šikmo dolů, a také kousek dál vpravo šikmo nahoru, jsou dva jasné body na snímku ze Spitzera, ale na snímku z Webba nejsou. Vysvětlení neznám, ačkoli bude nejspíš prosté. Že by to byly nějaké asteroidy, nebo jiné objekty v menší vzdálenosti, které se na hvězdném pozadí mezi tím přesunuly?

Cerv
Cerv
2 let před
Odpověď  rorejs

Nejsem sice odborník, ale tipnu si, že se jedná spíš o šumové atrafekty při zpracování snímku ze Spitzera. Pro něj to bylo na hranici rozlišení a pak stačí cokoli od zásahu nabitou částicí až po tepelný šum.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
2 let před
Odpověď  rorejs

Některé proměnné hvězdy mění svoji jasnost až o 10 magnitud ( = 10000x v intenzitě), takže pokud byly zrovna v maximu v době, kdy oblast snímal Spitzer a teď jsou v minimu, tak ze snímků v podstatě zmizí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.