sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kdo vyrobí první kyslík na Měsíci?

Evropská kosmická agentura ESA vybrala na základě výsledků kompetitivních testů tým, který se má pokusit o návrh a stavbu experimentálního zařízení, které by mělo získávat kyslík z materiálů přítomných na povrchu Měsíce. Vítězné konsorcium vedené britskou pobočkou společnosti Thales Alenia Space dostalo za úkol vytvořit malý přístroj, který má pomoci zhodnotit možnosti stavby většího zařízení, které už by bylo určeno k provozu na Měsíci. Takto vytvářený kyslík by se dal použít jako okysličovadlo pohonných směsí různých sond, ale také by jej využili astronauti k dýchání. Jako bonus by tu navíc byly surové kovové materiály využitelné pro další zpracování.

Evropský lander EL3 by mohl dopravit na Měsíc zařízení pro výrobu kyslíku.
Evropský lander EL3 by mohl dopravit na Měsíc zařízení pro výrobu kyslíku.
Zdroj: https://www.esa.int/

Kompaktní přístroj by měl získávat z lunárního regolitu 50 až 70 procent vázaného kyslíku a přitom provádět přesná měření svých funkcí a koncentrací plynu. Přístroj má mít na výrobu 50 – 100 gramů kyslíku pouze 10 dní, přičemž dostane pouze elektrickou energii z fotovoltaického panelu. To znamená, že experiment bude probíhat během 14 dní dlouhého měsíčního dne a vše se musí stihnout, než se místo přistání ponoří do černočerné mrazivé lunární noci.

Ředitelství ESA pro pilotovaný a robotický průzkum vybralo tým, který kromě zmíněné společnosti Thales tvoří AVS, Metalysis, Open UniversityRedwire Space Europe. Výběr byl založen na detailní studii z loňského roku, která mezi sebou porovnávala tři konkurenční návrhy. Celý tento proces se odvíjel podle nového celkového přístupu agentury ESA k výběrovým řízením.

Lunární regolit je tvořen převážně kyslíkem.
Lunární regolit je tvořen převážně kyslíkem.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Použití přístupu založeného na vzájemných výzvách nám umožnilo přesně vyhodnotit konkurující si koncepce tohoto přístroje na základě vzájemného porovnání,“ popisuje David Binns, systénmový inženýr z Concurrent Design Facility CDF, které spadá pod ESA a dodává: „Nyní se těšíme na spolupráci s vítězným konsorciem, aby se jejich návrh mohl stát skutečností. Přístroj bude muset být kompaktní, s nízkou spotřebou energie. Také musí zvládnout let na různých potenciálních lunárních modulech, včetně našeho vlastního velkého evropského logistického modulu EL3. Schopnost získávat kyslík z měsíčního regolitu společně s dále využitelnými kovy může změnit pravidla hry při průzkumu Měsíce. Mezinárodní průzkumníci, kteří se mají na Měsíc vrátit, by tak dostali možnost žít mimo Zemi, aniž by byli závislí na dlouhých a drahých zásobovacích misích z naší planety.“

Umělecká představa vsypávání regolitu do výrobníku kyslíku.
Umělecká představa vsypávání regolitu do výrobníku kyslíku.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jeho slova potvrzuje Giorgio Magistrati, z iniciativy ExPeRT (Exploration Preparation, Research and Technology) pod hlavičkou ESA a dodává: „Teď je ten správný čas, abychom zahájili práce na realizaci tohoto demonstrátoru, který by měl ukázat možnosti využívání místních zdrojů na místě, které je prvním krokem v rámci naší širší strategie zavádění ISRU (využívání místních zdrojů – pozn. překl.). Jakmile bude technologie ověřena pomocí tohoto průkopnického přístroje, posuneme se k vybudováním plnohodnotného zařízení ISRU na Měsíci na počátku následujícího desetiletí.

Základní koncept, na kterém zařízení funguje, již byl prokázán (viz náš starší článek z roku 2019). Vzorky, které se podařilo dopravit z povrchu Měsíce ukazují, že 40 až 50 procent jejich hmotnosti tvoří právě kyslík, který je v těchto vzorcích jednoznačně dominantním chemickým prvkem. Základní problém však spočívá v tom, že kyslík je zde vázán ve formě oxidů, které vypadají jako minerály či skla. Takto vázaný kyslík tedy není použitelný pro okamžité využití. Pozitivní je, že na Materials and Electrical Components Laboratory ve středisku ESTEC vznikl prototyp výrobníku, který využívá elektrolytických procesů k separaci simulovaného regolitu na kovy a kyslík – klíčové základní zdroje pro dlouhodobě udržitelné kosmické mise.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23989104-1-eng-GB/In-Situ_Resource_Utilisation_test_process.jpg
https://www.esa.int/…/21488771-1-eng-GB/European_Large_Logistics_lander_landing.png
https://upload.wikimedia.org/…/1261px-Composition_of_lunar_soil.svg.png
https://www.esa.int/…/sample_collection/11248158-3-eng-GB/Sample_collection.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

Není to tak, že kdo dopraví Dobré zařízení na Měsíc, bude mít kyslík?

https://kosmonautix.cz/2022/03/18/kdo-vyrobi-prvni-kyslik-na-mesici/