sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Začíná sestavování Europa Clipperu

Vědecké přístroje a další hardware tvořící sondu se začínají pomalu skládat do jednoho celku. Začíná závěrečná fáze příprav mise, která má v roce 2024 vyrazit k Europě – ledovému měsíci, který obíhá kolem planety Jupiter. Po úplném sestavení bude tělo americké sondy Europa Clipper velké jako slušné terénní auto a její fotovoltaické panely budou tak dlouhé, že by překryly délku basketbalového hřiště, aby sondě daleko od Slunce dodávaly dostatek elektrické energie. Skládání jednotlivých prvků sondy probíhá v čisté místnosti Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. Inženýrské systémy i vědecké přístroje sem míří z celých Spojených států i Evropy. Do konce letošního roku má být většina letového hardwaru včetně devíti vědeckých přístrojů integrována do těla sondy.

Jádro sondy Europa Clipper
Jádro sondy Europa Clipper
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Strukturální páteří sondy je 3 metry vysoká konstrukce pohonného modulu, který navrhli a postavili experti z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v Laurelu, stát Maryland s pomocí kolegů z JPL a Goddardova střediska v Greenbeltu v Marylandu. Tento modul vybavený elektronikou, komunikačními prvky, kabeláží a pohonnými systémy má do JPL dorazit na jaře. Již brzy má také na místo dorazit vysokozisková anténa o průměru 3 metry. „Posouváme se do fáze, ve které se jednotlivé díly složí do letového exempláře,“ popisuje Jan Chodas, projektový manažer mise Europa Clipper z JPL a dodává: „Bude opravdu úžasné vidět, jak se integruje hardware, jak dochází k nahrávání letového softwaru a jak vše míří k testům. Pro mne je to nová úroveň objevování. Poznáme, jak si opravdu povede systém, který jsme navrhli.

Vizualizace sondy Europa Clipepr.
Vizualizace sondy Europa Clipepr.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Vědci jsou přesvědčeni, že měsíc Europa ukrývá podzemní oceán obsahující dvakrát více vody, než všechny pozemské oceány dohromady. Je možné, že by v tomto podpovrchovém oceánu mohly existovat podmínky umožňující vznik života. Europa Clipper bude obíhat kolem Jupiteru a provede velké množství průletů kolem Europy, při kterých bude sbírat data o atmosféře, povrchu a vnitřní stavbě tohoto měsíce. Její chytré přístroje umožní prozkoumat téměř vše, na co si vzpomenete – od hloubky a slanosti oceánu, přes mocnost ledové krusty, až po charakteristiku potenciálních výtrysků, které mohou vyvrhovat podpovrchovou vodu do okolního prostoru.

Přístroj Europa-UVS
Europa-UVS
Zdroj: https://europa.nasa.gov/

První dokončený vědecký přístroj připravený k integraci dorazil do JPL minulý týden a dodal jej tým ze Southwest Research Institute v texaském San Antoniu. Ultrafialový spektrograf Europa-UVS bude hledět nad povrch Europy, kde má hledat stopy po výtryscích. Přístroj bude zachytávat ultrafialové záření, které následně rozdělí podle vlnových délek, aby bylo možné lépe určit složení povrchu měsíce a plynů v atmosféře.

Výroba vysokoziskové antény sondy Europa Clipper.
Výroba vysokoziskové antény sondy Europa Clipper.
Zdroj: https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/

Každý přístroj, který do JPL dorazí, bude integrován do sondy a poté proběhnou jeho opakované testy. Inženýři si chtějí být maximálně jisti, že přístroje dokáží komunikovat s letovým počítačem, softwarem sondy a energetickým subsystémem. Jakmile budou do sondy integrovány všechny systémy, posune se sestavená sonda Europa Clipper do obří vakuové komory, kterou mají v JPL pro zkoušky, během kterých se simuluje kosmické prostředí. Na sondu čekají také intenzivní vibrace, které mají ověřit, zda Europa Clipper dokáže přečkat namáhání při startu. Teprve až poté bude moci sestavená a otestovaná sonda vyrazit na Floridu. Právě odsud má v říjnu 2024 odstartovat.

Umístění přístroje Europa-UVS
Umístění přístroje Europa-UVS
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Na lidi, kteří za projektem sondy stojí, čeká mimořádné období. Uvidí totiž, jak se z jednotlivých dílů a pestrého souboru vědeckých přístrojů stává jeden celek. Na významu tomuto momentu dodá skutečnost, že si všichni vzpomenou, jaké překážky museli překonávat, když tyto systémy vyvíjeli v době celosvětové pandemie. „Nedokážu si představit, jak se budu cítit, až bude sonda sestavena. Předpokládám, že to bude ohromující,“ řekl Robert Pappalardo, vědec z JPL zapojený do projektu a dodal: „Děje se to právě teď, projekt se stává reálným. Už si na to můžeme sáhnout.“ Komplexnost všech kroků se nyní také výrazně zvyšuje, protože se jednotlivé vrstvy projektu začínají prolínat. „Všechny paralelní cesty vývoje hardwaru a softwaru se začínají spojovat tak, aby byly vidět,“ řekl Jordan Evans, zástupce vedoucího projektu v JPL a dodal: „Oči všech se obracejí k integrovanému systému, který se začíná skládat, což je vzrušující.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-main-pia25125-1041.jpg
https://pbs.twimg.com/media/E5o9lkIXEAY4ARa?format=jpg&name=4096×4096
https://www.nasa.gov/…/image/4-pia24321_europaclipper_poster-1041.jpg
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/original_images/jpegPIA24785.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Europa-Clipper-Diagram.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
2 let před

Jádro sondy je natlakované?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.