sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rok 2021 z pohledu kosmických agentur

Už jen pár dní zbývá z roku 2021 a toto období svádí k bilancování. Na našem webu vyjdou v dalších dnech články, které se pokusí podrobně zmapovat výhled do roku 2022 i rekapitulovat rok 2021. Než se k tomu však dostaneme, nechme ty nejpovolanější, aby se k tomuto tématu vyjádřili. Kosmické agentury NASA, ESA a Roskosmos totiž v několika uplynulých hodinách vydaly svou rekapitulaci nejdůležitějších momentů, které přinesl rok 2021. Během několika minut si tak připomenete všechny památné chvíle – a že jich bylo.

NASA pochopitelně nemůže začít ničím jiným než přistáním Perseverance na Marsu, ale zmínky se dočká i vrtulník Ingenuity, Dalekohled Jamese Webba, IXPE, Parker Solar Probe, či TESS. NASA totiž do svého videa správně nezařadila jen starty či přistání, ale i úspěchy misí vypuštěných již dříve. Video obsahuje také záběry z přípravy hardwaru pro chystané mise programu Artemis, který udělal v roce 2021 významný pokrok. Chybět nemůže ani dění na ISS, nebo příprava stanice Gateway, výběr pilotovaného lunárního landeru či první přípravné krůčky pro pilotovanou výpravu na Mars.

Evropská kosmická agentura se ve svém videu nejprve zaměřuje hlavně na Webbův teleskop, Solar orbiter, JUICE, či ExoMars 2022. Opět se tak dočkáme povedeného mixu sond vypuštěných v roce 2021 a sond, které byly vypuštěny dříve, ale v roce 2021 o sobě daly významným způsobem vědět. ESA měla v roce 2021 na ISS hned dva kosmonauty, což ve videu nemůže chybět. ESA se také podílí na programu Artemis a proto nechybí ani připomenutí pokroků ve vývoji servisních modulů lodí Orion. Dočkáme se také informací o přípravě na raketu Ariane 6, či startech družic Galileo a družicích sledujících Zemi.

Ruské video se zaměřuje (kromě jiného) na natáčení filmu Výzva na ISS, kterou pořizovala posádka startující v lodi Sojuz MS-19, ale dočkáme se také záběrů z přípravy rakety Sojuz 5, nebo turistického Sojuzu MS-20. Najdete zde i záběry z příprav budoucích kosmických projektů jako je observatoř Milimetron, sonda Veněra-D, případně moduly kosmické stanice. Také Rusové připomínají úspěchy dříve vypuštěných misí – konkrétně jde o observatoř Spektr-RG.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/watch?v=qGmLinIq_jQ

Zdroje obrázků:
https://wwf.ca/wp-content/uploads/2021/03/Small_WW1137199.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Homer
Homer
3 let před

Bude aj nejaký prehľad toho, čo sa v roku 2021 nepodarilo?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Homer

Vyložených neúspěchů zase tolik nebylo, aby to vydalo na článek.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.