sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rok 2021 z pohledu kosmických agentur

Už jen pár dní zbývá z roku 2021 a toto období svádí k bilancování. Na našem webu vyjdou v dalších dnech články, které se pokusí podrobně zmapovat výhled do roku 2022 i rekapitulovat rok 2021. Než se k tomu však dostaneme, nechme ty nejpovolanější, aby se k tomuto tématu vyjádřili. Kosmické agentury NASA, ESA a Roskosmos totiž v několika uplynulých hodinách vydaly svou rekapitulaci nejdůležitějších momentů, které přinesl rok 2021. Během několika minut si tak připomenete všechny památné chvíle – a že jich bylo.

NASA pochopitelně nemůže začít ničím jiným než přistáním Perseverance na Marsu, ale zmínky se dočká i vrtulník Ingenuity, Dalekohled Jamese Webba, IXPE, Parker Solar Probe, či TESS. NASA totiž do svého videa správně nezařadila jen starty či přistání, ale i úspěchy misí vypuštěných již dříve. Video obsahuje také záběry z přípravy hardwaru pro chystané mise programu Artemis, který udělal v roce 2021 významný pokrok. Chybět nemůže ani dění na ISS, nebo příprava stanice Gateway, výběr pilotovaného lunárního landeru či první přípravné krůčky pro pilotovanou výpravu na Mars.

Evropská kosmická agentura se ve svém videu nejprve zaměřuje hlavně na Webbův teleskop, Solar orbiter, JUICE, či ExoMars 2022. Opět se tak dočkáme povedeného mixu sond vypuštěných v roce 2021 a sond, které byly vypuštěny dříve, ale v roce 2021 o sobě daly významným způsobem vědět. ESA měla v roce 2021 na ISS hned dva kosmonauty, což ve videu nemůže chybět. ESA se také podílí na programu Artemis a proto nechybí ani připomenutí pokroků ve vývoji servisních modulů lodí Orion. Dočkáme se také informací o přípravě na raketu Ariane 6, či startech družic Galileo a družicích sledujících Zemi.

Ruské video se zaměřuje (kromě jiného) na natáčení filmu Výzva na ISS, kterou pořizovala posádka startující v lodi Sojuz MS-19, ale dočkáme se také záběrů z přípravy rakety Sojuz 5, nebo turistického Sojuzu MS-20. Najdete zde i záběry z příprav budoucích kosmických projektů jako je observatoř Milimetron, sonda Veněra-D, případně moduly kosmické stanice. Také Rusové připomínají úspěchy dříve vypuštěných misí – konkrétně jde o observatoř Spektr-RG.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/watch?v=qGmLinIq_jQ

Zdroje obrázků:
https://wwf.ca/wp-content/uploads/2021/03/Small_WW1137199.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Homer
Homer
2 let před

Bude aj nejaký prehľad toho, čo sa v roku 2021 nepodarilo?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Homer

Vyložených neúspěchů zase tolik nebylo, aby to vydalo na článek.

https://kosmonautix.cz/2021/12/29/rok-2021-z-pohledu-nasa-a-esa/