sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Türksat 5B poletí na Falconu 9

Už to bude rok, konkrétně 8. ledna 2021, kdy raketa Falcon 9 vynesla do kosmu družici Türksat 5A. O 346 dní později se na stejné raketě, i když k tomu se ještě vrátíme, vydá další kus. Tentokrát se bude jednat o Türksat 5B. Jedná se o komunikační družici, kterou postavila firma Airbus Defense and Space, ale provozuje ji společnost Türksat. Družice bude sloužit ke komerčním, ale taky vojenským účelům. Pro tuto misi bude použita floridská rampa SLC-40 a jak už jsem říkal, tak se poletí na raketě Falcon 9, ale tady přichází jedna zajímavost …

Stupeň B1067 po návratu z mise CRS-22
Stupeň B1067 po návratu z mise CRS-22
Zdroj: https://www.elonx.cz/

Co se rakety Falcon 9 pro tuto misi týče, tak pro tuto misi bude použit první stupeň s označením B1067.3. Pokud si říkáte, co je na něm tak zajímavého, tak je to jeho minulost. Tento stupeň byl totiž poprvé použit 3. července letošního roku při misi CRS-22 a podruhé letěl 11. listopadu na pilotovanou misi Crew-3. Obě své dosavadní mise tak provedl pro NASA.  Na závěr tu mám pár informací k raketě Falcon 9 Block 5, která bude použita při této misi. Falcon 9 je jedna z nejpoužívanějších raket současnosti. Je schopná vynášet jak klasický náklad v podobě družic a sond, tak i lodě Crew Dragon s lidskou posádkou. Jak už název napovídá, tak raketa je vybavena devíti motory Merlin 1D, přičemž každý má na hladině moře tah 854 kN, což když sečteme, tak nám to dává celkový tah prvního stupně, což je 7,6 MN. Druhý stupeň má k  dispozici jeden motor Merlin 1D Vac, který je speciálně upraven pro chod ve vakuu. Oba dva stupně pak spalují kapalný kyslík (LOX) a speciální petrolej (RP-1). V současnosti se jedná o velmi spolehlivou raketu. Svědčí o tom i statistiky, které říkají, že Falcon 9 má za sebou 131 startů z niž jen jeden selhal, což je 99,2 % úspěšnost.

Základní informace

  • Datum startu: 19. prosince 2021 ve 4:58 SEČ
  • Místo startu: Startovací rampa SLC-40, Cape Canaveral Space Force Station, Florida, USA
  • Náklad: Türksat 5B
  • Hmotnost nákladu: 4,5 t
  • Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň: B1067.3)
  • Finální oběžná dráha: Dráha přechodová ke dráze geostacionární

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 4:40 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://cdn.discordapp.com/attachments/914852866580185118/921734753307213844/IMG_0565.webp
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2021/06/[email protected]

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.