sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover Rosalind Franklin dokáže opustit písečnou past

Zkouška provedená v pozemském simulátoru povrchu Marsu spočívala v opuštění oblasti jemného písku a rover si s úkolem poradil tak, že to vypadalo na první pohled jednoduše. Zkouška začala ve chvíli, kdy mělo vozítko dvě přední kola prakticky kompletně zahrabaná do písku. Následně měl rover vyzkoušet svůj jedinečný režim označovaný jako wheel-walking, tedy kráčení s koly. Dva metry dlouhá cesta nakonec roveru zabrala jen asi 20 minut. Vozítko se z pasti dostalo především díky pomalé a promyšlené koordinaci pohybů.

Už dříve se stalo, že marsovská vozítka zajela do písku, který se pro ně stal pastí, protože otáčení kol znamenalo, že se stroj zahrabával stále hlouběji – ostatně každý, kdo někdy zapadl s autem do sněhu či bláta, ví, o čem je řeč. Aby se tomu u mise ExoMars zabránilo, dostal rover Rosalind Franklin (a také jeho testovací replika) jedinečný způsob kráčivého pohybu s koly. Při tomto režimu se stroj pohybuje podobně, jako kdyby měl kráčivé končetiny. V přesně koordinované choreografii se pohybují samotné „nohy“ a zároveň dochází k otáčení kol, což zajišťuje posun bez skluzů. Rover má zajištěnou dobrou trakci i na měkkém podkladu, jakým mohou být například písečné duny.

Věříme,že nikdy nebudeme potřebovat režim wheel walking k tomu, abychom se na Marsu dostali z písečné pasti, ale jsme rádi, že máme takový prostředek, který může zachránit celou misi,“ Luc Joudrier, komentoval zkoušku manažer zodpovědný za pohyb roveru při misi Exomars a dodal: „Z pohledu provozu vozítka je to skvělá pojistka proti nebezpečným terénům.“ Ve zkoušce zachycené na přiloženém videu je vidět, že zadní kola se nechají táhnout, jakmile přední čtyři kola dosáhnou na pevnějším terénu lepší trakce. Důvodem je, že tato testovací sekvence režimu wheel-walking byla optimalizována spíše pro stoupání po strmých svazích s kyprou půdou. V této sekvenci příkazů je každý pohyb nohou následován krátkým otočením kola. To má zajistit usazení kol (drobné zarytí do podkladu) než se pohne zbytek. Je to podobně, jako když stoupáte po zasněženém svahu před každým krokem se ujistíte, že stojíte pevně. Na pevnějších podkladech není takové usazení pomocí otáčení tolik účinné a může vytvářet efekt vlečení. Proto je možné jej z povelové sekvence vyřadit.

Natočený test proběhl v listopadu 2021 v Mars Terrain Simulator, který je součástí Rover Operations Control Centre v areálu firmy Thales Alenia Space v italském Turíně. Právě odsud se budou řídit vědecké činnosti roveru Rosalind Franklin, až v červnu 2023 přistane na Marsu. Do té doby se bude zařízení využívat k tréninku řidičů roveru a simulaci vědeckých činnosti, které se očekávají v rámci hlavní mise.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Rover_escapes_from_sand_trap_pillars.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Maniak
Maniak
2 let před

Moc pěkná vychytávka. Jen, aby se (jsme se) dostali na povrch v jednom kuse. Škoda, že ESA jde po velkých skocích a ne, jako NASA, od snadnějších misí ke komplikovanějším…

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  Maniak

WW je dodatečná schopnost roveru dána jeho prozíravím designem. Už si to přesně nepamatuji, ale schválili jsme to někdy okolo roku 2018/2019 a byl tam velký boj Španělska a Velké Británie.

Maniak
Maniak
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

O co se přeli? Jestli to není tajné. 🙂

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  Maniak

Kdo to bude dělat. Jal jsem již psal, rover to technicky uměl.

Maniak
Maniak
2 let před

V jakém stavu jsou přípravy ke startu? Myslíte, že příští rok už poletí?

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  Maniak

Po vyřešení otázky druhého termovakuového testu se rezerva dostala opět do černých čísel.

Maniak
Maniak
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Aha, to se dělalo „pro sichr“ ještě jednou? Nebo se to na minulé okno 2020 nestihlo?

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  Maniak

Ne šlo o relativně zbytečný požadavek Roskosmosu. Akorát bylo třeba si to asi rok vyříkat 😀

https://kosmonautix.cz/2021/12/05/rover-rosalind-franklin-dokaze-opustit-pisecnou-past/