sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy malých vozítek na simulovaném lunárním povrchu

Laboratoř SLOPE (Simulated Lunar Operations) na Glennově středisku nedávno využil tým, který vyvíjí malá vozítka. V místnosti, která simuluje povrch Měsíce se malé rovery snažily jezdit po regolitu, aby inženýři lépe porozuměli výzvám, které na vozítka těchto velikostí čekají na povrchu Měsíce. Získané poznatky budou využity pro charakteristiku chování vozítek a zlepšení návrhu jejich mobility. Projekt CADRE (Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration) vyvíjí roboty, kteří jsou naprogramováni, aby pracovali jako autonomní tým studující povrch Měsíce, sbírající data a 3D mapující různá místa Měsíce. Každé vozítko se může pohybovat nezávisle na ostatních a společně tak mohou provádět distribuovaná měření, která by byla pro jeden velký rover prakticky nemožná. Základ autonomní technologie pro projekt CADRE by se dal případně využít i na jiných kosmických tělesech jako je třeba Mars.

Umělecká představa vozítka z projektu CADRE na Měsíci.
Umělecká představa vozítka z projektu CADRE na Měsíci.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Výzkumníci z kalifornské JPL zodpovědní za projekt CADRE spolupracovali s inženýry ze SLOPE, aby zjistili, zda malá vozítka dokáží zvládnout náročné lunární prostředí s jemnozrnným povrchem. „Sledovali jsme trakci kol za různých podmínek,“ popisuje Alex Schepelmann, hlavní robotik laboratoře SLOPE a dodává: „Samotná kola jsou také testována, abychom ověřili, jestli dokáží překonávat velké měsíční kameny, nebo šplhat po našich svazích, které simulují kopce na povrchu Měsíce.“ Experti ze SLOPE navíc využili pokročilé snímací metody, aby určili úroveň prokluzu kol na simulovaném lunárním povrchu, což může ovlivnit schopnost vozítka určit pomocí palubních senzorů svou pozici.

Když kolo proklouzne, může si rover myslet, že dojel dál, než kde ve skutečnosti je, protože na Měsíci jsme zatím ještě GPS systém nevybudovali,“ říká Schepelmann. Určení míry prokluzu je důležitým vstupním údajem pro algoritmy v počítačích vozítek při určování pozice. Software programu CADRE kromě toho využívá data z inerciální měřící jednotky, stereo kamer a slunečních senzorů, aby sledoval pohyb všech průzkumníků. Podle Schepelmanna mají vozítka CADRE využívat podobná kola, jaká dostane lunární rover VIPER, který má koncem roku 2023 letět k Měsíci, kde bude pátrat po ledu a dalších zdrojích. Testy malých vozítek budou pokračovat a během pěti let by se mohli jejich nástupci vydat na Měsíc v rámci programu CLPS jakožto technologické demonstrátory.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/images/1_cadre-mosaic1.width-1024.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cadre_thumbnail_2.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.