sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA oznámila lokalitu lunárního vrtání

Koncem roku 2022 NASA vyšle vstříc jižnímu pólu Měsíce experiment pro těžbu ledu, který bude připojený k robotickému landeru. Ten by měl přistát na hřebenu nepříliš vzdáleném od kráteru Shackleton. Tuto lokalitu pečlivě několik měsíců vybíral tým inženýrů a vědců. NASA a firma Intuitive Machines společně oznámily výsledné rozhodnutí 3. listopadu. Data z amerických sond, které obíhají kolem Měsíce naznačují, že oblast zvaná Spojující hřeben Shacleton (Shackleton connecting ridge) by mohla obsahovat podpovrchový led. V této lokalitě je navíc dostatečné množství světla, aby mohlo být zajištěno napájení landeru po dobu zhruba desetidenní mise. Výhodou je také přímý výhled na Zemi pro nerušenou komunikaci. A aby toho nebylo málo, vybrané místo je blízko kráteru, který je ideální pro robotický průzkum.

Oblast nedaleko jižního pólu měsíce u kráteru Shacleton (velký kráter v pravé části snímku) byla vybrána jako místo přistání landeru Nova-C od firmy Intuitive Machines s trojicí technologických demonstrátorů.
Oblast nedaleko jižního pólu měsíce u kráteru Shacleton (velký kráter v pravé části snímku) byla vybrána jako místo přistání landeru Nova-C od firmy Intuitive Machines s trojicí technologických demonstrátorů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Všechny tyto podmínky nabízí nejvyšší pravděpodobnost úspěchu tří technologických demonstrátorů, které budou na palubě. Jde o zařízení PRIME-1 (Polar Resources Ice-Mining Experiment-1) tvořené vrtačkou a dvojicí hmotnostních spektrometrů od NASA, dále o systém pro vytvoření 4G/LTE komunikační sítě od firmy Nokia of America Corporation a třetí systém představuje Micro-Nova – malý robot, který se uvolní od landeru a poskakováním se přesune jinam. Za jeho vývojem stojí firma Intuitive Machines.

PRIME-1 bude trvale připojen k landeru Nova-C od firmy Intuitive Machines. Najít oblast, kde bychom mohli najít v hloubce do jednoho metru pod povrchem vodní led, bylo náročné,“ vzpomíná Jackie Quinn, projektová manažerka PRIME-1 z Kennedyho střediska na Floridě a dodává: „Ačkoliv je tu dost slunečního světla pro napájení nákladu, povrch se až příliš ohřívá na to, aby se v dosahu PRIME-1 udržel led. Vydali jsme se tedy zlatou střední cestu. Hledali jsme místo, kam dopadá právě tolik slunečního světla, aby byly splněny požadavky mise, ale zároveň to bylo bezpečné místo pro přistání s dobrou komunikací se Zemí.

Neletový inženýrský testovací model vrtačky TRIDENT (The Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain) během testů ve firmě Honeybee Robotics. Letový exemplář se jakožto součást zařízení PRIME-1 vydá k Měsíci koncem roku 2022.
Neletový inženýrský testovací model vrtačky TRIDENT (The Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain) během testů ve firmě Honeybee Robotics. Letový exemplář se jakožto součást zařízení PRIME-1 vydá k Měsíci koncem roku 2022.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Při závěrečném výběru přistávací oblasti velmi pomohly mapy možností těžení ledu, které vytvořili experti z NASA, Arizona State University, Johns Hopkins Applied Physics Lab, Nokia a Intuitive Machines. Využili přitom data z dálkového průzkumu Měsíce. Po přistání se vrtačka přístroje PRIME-1 (známá také jako TRIDENT – The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain) pokusí zavrtat do hloubky zhruba 90 centimetrů. Během vrtání odebere vzorky lunárního regolitu, které vyloží na povrch pro analýzu obsahu vody. Další přístroj, který je součástí zařízení PRIME-1 je hmotnostní spektrometr MSolo. Právě ten bude mít za úkol měřit unikající plyny z materiálu, který TRIDENT vytěží.

PRIME-1 bude první praktickou demonstrací procesu nalezení a vytěžení zdroje na Měsíci. Pokroky těchto technologií jsou nezbytné pro založení stabilní a dlouhodobé lidské přítomnosti v hlubším vesmíru, kam patří i Měsíc. I samotný provoz zařízení a vrtání do lunárního povrchu navíc přinese cenná data inženýrům na příštích lunárních misích jako je třeba rover VIPER, který má u jižního pólu Měsíce přistát v koncem roku 2023.

Vizualizace zkoušky bezdrátové komunikační technologie.
Vizualizace zkoušky bezdrátové komunikační technologie.
Zdroj: https://www.esa.int

Zatímco PRIME-1 bude studovat zdroje pod povrchem Měsíce, firma Nokia chce provést první testy své 4G LTE sítě, která bude speciálně zodolněná pro použití v kosmickém prostředí. Malý rover postavený firmou Lunar Outpost se má vydat až na vzdálenost 1,5 kilometru od landeru Nova-C a během cesty bude testovat kvalitu bezdrátové sítě od firmy Nokia v různých vzdálenostech. Rover bude komunikovat s přenosovou stanicí umístěnou na landeru Nova-C a lander pak získaná data pošle na Zemi. Tato demonstrace by mohla vyšlapat cestu ke komerčním 4G/LTE systémům pro kriticky důležitou komunikaci na lunárním povrchu. Praktické využití by mohlo obnášet základní komunikaci i živý přenos videa ve vysokém rozlišení od astronautů či vozítek do základen a podobně.

Vizualizace poskakujícího robota Micro-Nova.
Vizualizace poskakujícího robota Micro-Nova.
Zdroj: https://static.wixstatic.com/

Zbývá ještě zmínit třetí technologický experiment, malý pohyblivý robot Micro-Nova od firmy Intuitive Machines má být vyložen na povrch, odskákat do nedalekého kráteru, kde pořídí fotky i vědecká měření a poté zase vyhopká ven. Jakmile se robot dostane z kráteru, odešle data zpět do landeru Nova-C. Robot Micro-Nova má nést zhruba jeden kilogram užitečného vybavení a mohl by se vzdálit až na dva a půl kilometru. Mohl by tak poskytnout snímky lunárního povrchu ve vysokém rozlišení pro podrobnější analýzu. Tato demonstrace by mohla vést k širšímu využívání komerčních lunárních landerů při zajišťování průzkumných služeb. V budoucnu by mohli mít vědci možnost vybavit poskakujícího robota svými vlastními vědeckými přístroji – kamerami, seismometry, koutovými odražeči a tak dále.

Tyto prvotní technologické demonstrace využívají inovativní partnerství, která poskytují cenné informace o provozu na měsíčním povrchu a také o jeho výzkumu,“ říká Niki Werkheiser, ředitelka oddělení pro technologické zlepšování na Ředitelství kosmických technologií NASA v centrále agentury ve Washingtonu a dodává: „Získaná data poskytnou informace pro návrhy budoucích misí z hlediska využívání místních zdrojů, mobility, komunikace, získávání energie až po možnosti eliminace účinků prachu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/prime1_nova-c_im.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/prime-1_landing_site.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/trident_testing.jpg
https://www.esa.int/…/22283535-1-eng-GB/Testing_lunar_4G_operations_pillars.jpg
https://static.wixstatic.com/…/7c27f7_3e6be590d7554c02baf43372232da937~mv2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Novotny Jiri
Novotny Jiri
3 let před

Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem bude robot Micro-Nova řízeně skákat a jaká raketa lander přepraví.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Novotny Jiri

Detaily skoků zatím nejsou popsány. Nosičem má být Falcon 9.

Dan
Dan
3 let před
Odpověď  Novotny Jiri

Podle wiki to bude vynášet Falcon 9 (je tomu skutečně tak?). A z renderu je patrné, že Micro-Nova má vlastní pohon.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Dan

Ano, Falcon 9 by to měl být a to, že má vlastní pohon, je jasné. Jen jsem nikde nenašel podrobnější info o tom systému.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Zajímavá a pestrá mise, to mám rád 🙂 Měla by to být první mise programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Druhý bude Peregrine od firmy Astrobotic, kteý dopraví o rok později v článku zmiňovaný VIPER.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Spytihněv

Pokud se nepletu (a pokud se něco nezměnilo / nezmění), tak v článku popsaný náklad by měl letět na misi IM-2, které by měla předcházet mise IM-1.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

No jo, vypadá to tak. Takže na IM-1 se aktuálně můžeme těšit ještě dříve během 2022 a v článku popsaná IM-2 s vrtákem, skákadlem a LTE roverem bude v rámci CLPS až číslo 2. Nějak mi uniklo to číslování misí Intuitive Machines. Díky za upřesnění. A ještě jednou se asi musím potupně opravit. Ten VIPER na konci 2023 nedopraví lander Peregrine, ale Griffin. A pokud se nepletu potřetí, tak by to mělo být pomocí Falcon Heavy?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak by to mělo být. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.