sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA a NASA představují společný projekt MAAP

Není žádným tajemstvím, že získat vědecká data, je jedna věc a umět je zpracovat a prakticky využívat, může být věc druhá. Evropská kosmická agentura ESA proto navázala spolupráci s americkou agenturou NASA a 29. října veřejně spustily celosvětově první globálně harmonizovaný přehled nadzemní biomasy. Jde o soubor informací, které jsou velmi důležité pro lepší pochopení změn klimatu. Platforma MAAP (Multi-Mission Algorithm and Analysis Platform) si klade za cíl poskytovat nepřerušovaný přístup k informacím o nadzemní biomase, které nasbíraly americké i evropské družice zaměřené na tuto problematiku. Podle ESA se jedná o revoluční nástroj s otevřeným vědeckým přístupem, který je nyní již v plném provozu a přístupný online.

MAAP můžeme chápat jako vyvrcholení dvouletých snah expertů z agentur NASA a ESA a také odráží spolupráci obou agentur v rámci společné pracovní skupiny JPPG (Joint Program and Planning Group). Platforma MAAP umožňuje vědcům a výzkumníkům z různých států společně vyvíjet související algoritmy a programy, ale také analyzovat a vizualizovat velké balíky dat. Tato data pochází z mnoha různých zdrojů – od samostatných družic přes snímací přístroje na palubě mezinárodní kosmické stanice ISS až po letadla a pozemní měření.

Mapa zalesnění severních polárních oblastí s vysokým rozlišením 30 metrů. Data poskytla americká družice ICESat-2, americká družice Landsat 8 a evropský digitální elevační model z programu Copernicus. Jedná se o předběžný produkt, který je však reprezentativní pro podmínky roku 2020. Tento produkt s otevřeným zdrojovým kódem byl vytvořený na platformě NASA-ESA MAAP, a bude v následujících měsících ověřen.
Mapa zalesnění severních polárních oblastí s vysokým rozlišením 30 metrů. Data poskytla americká družice ICESat-2, americká družice Landsat 8 a evropský digitální elevační model z programu Copernicus. Jedná se o předběžný produkt, který je však reprezentativní pro podmínky roku 2020. Tento produkt s otevřeným zdrojovým kódem byl vytvořený na platformě NASA-ESA MAAP, a bude v následujících měsících ověřen. Zdroj: https://www.esa.int/

Konkrétně Platforma MAAP obsahuje data z amerického programu GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation), společného evropsko-amerického projektu AfriSAR, přičemž už nyní se plánuje zapojení i dalších výzkumných misí agentur NASA a ESA. Nejčastěji se hovoří třeba o chystané společné americko-indické misi NISAR (NASA/Indian Space Research Organization SAR) či o evropské misi Biomass. Velké objemy dat včetně vysoce náročných výpočtů pro MAAP jsou spolu se sdíleným úložištěm kódu a katalogem uloženy a spravovány v cloudu. Provoz MAAP podporují agentury NASA a ESA, které se také starají o rozšiřování možností platformy.

Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot.
Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot. Zdroj: https://www.esa.int/

Clement Albinet, manažer kvality dat z evropské družice Biomass říká: „Projekt Biomass je první misí ESA, která využije open-source algoritmy. Díky tomu bude mít komunita přístup ke všem zdrojovým kódům, testovacím datům a veškeré dokumentaci. Bude také možné se podílet na spolupráci za cílem zlepšení výsledného produktu. Projekt MAAP umožní vědcům snadno pracovat s velkými balíky dat v globálním měřítku a konečně se zaměřit na samotnou vědu.“ Prvotní aplikace programu MAAP se zaměřují na nadzemní biomasu, aby bylo možné přesně definovat rozsah pozemských lesů a také určit množství uhlíku, který je v nich vázán. Taková data jsou nezbytná pro pochopení a předpověď změn klimatu. Údaje najdou uplatnění také v pravidelných aktualizacích Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).

Ačkoliv je biomasa první aplikaci platformy MAAP, její autoři se netají tím, že by se dala snadno využít i pro další okruhy společného výzkumu v celé šíři vědeckých disciplín, které se týkají zaměření agentur NASA a ESA, či jiných podobných výzkumných agentur. Už nyní několik projektů vytváří kontinentální až globální mapy biomasy pro rok 2020, například globální mapa biomasy od Iniciativy ESA pro změnu klimatu, či globální mapa JPS (obě s rozlišením 100 m) stejně jako mapa GEDI NASA s rozlišením1 km. Světová komunita zabývající se výzkumem rozložení biomasy na Zemi se snaží v rámci platformy MAAP vyřešit rozpory mezi těmito produkty a také vytvořit harmonizované odhady biomasy a včetně určení úrovně nejistoty v měřítkách, která budou relevantní pro politiky a na úrovni jurisdikce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Multi-Mission_Algorithm_and_Analysis_Platform_MAAP.png
https://www.esa.int/…/Boreal_Forest_Above_Ground_Biomass_Density.png
https://www.esa.int/…/23285816-1-eng-GB/Biomass_feels_the_heat.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
odie
odie
3 let před

„…který je není již v plném provozu…“

Tak teď nevím 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  odie

Mělo tam být nYní. Takhle to vypadá opravdu hodně divně. 😀

Pavel_HAM
Pavel_HAM
3 let před

Kéž by taková spolupráce fungovala ve všech oblastech. Pavel

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpověď  Pavel_HAM

Řekl bych, že spolupráce funguje docela dobře. Ale je samozřejmě limitována možnostmi agentur. Ať už finančními nebo technickými.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.