sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Modul Pričal přilétá k ISS

Ve středu po poledni jsme byli svědky startu rakety Sojuz 2.1b, která ze vzletové rampy kosmodromu Bajkonur vynesla jedinečné soulodí. Upravená nákladní loď Progress k sobě měla připojený ruský uzlový modul Pričal. V dalších hodinách provedl Progress řadu manévrů, které navedly sestavu blíže k ISS. Pokud se nic nepokazí, měli bychom se připojení nového modulu dočkat v pátek v 16:25. Náš živě a česky komentovaný přenos bude připraven.

Náš přenos z připojení spustíme zhruba v 15:55 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EbJnotKXkAM7nmP.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakuik
Jakuik
3 let před

V názvu článku chybí „Živě a česky“, už jsem se lekl, že to bude Dušane bez Vás.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Jakuik

Ha, pravda, díky, opravím to.

Kamil
Kamil
3 let před

Zkusím se zeptat ještě jednou, když včera v Pokecu to bylo zodpovězeno jen částečně:

Jak se liší jednotlivé uzly na modulu Pričal? A proč vlastně se liší? Co vlastně odvážel poslední Progress?

Ještě jsem se ptal jestlu se budou se moci připojovat lodě na všechny radiální uzly nebo jen na ten axiální, a tam jsem pochopil, že se připojí nejprve na ten axiální a na boční budou přesunuty manipulátorem.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Kamil

Progres odnesl část dokovacího portu, který umožňoval připojení Sojuzu a Progresu.
Na důvody rozdílu se musíte zeptat tvůrců.

Kamil
Kamil
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jo, jasně, to se psalo. Ale v čem je rozdíl mezi uzlem pro Sojuz, kde je nějaká redukce a uzlem bez ní? A ty radiální uzly jsou dvou druhů, píše wiki, ale takhle z fotek mezi nimi rozdíl nevidím a nikde jsem ani nečetl v čem se jinak budou používat.
Na amerických portech je to vidět, je tam ta redukce průměru a na ní IDA, ale na těch ruských portech jsou ty rozdíly méně patrné, tak mě zajímá, jestli tady někdo neví víc.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Kamil

To, co odnesl Progress byla taková nenápadná placka. Je to dobře vidět na fotkách z jeho odletu.

Kamil
Kamil
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Už jsem četl článek, kde se o tom píše víc. I o těch ostatních portech

https://www.nasaspaceflight.com/2021/11/prichal-launch/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.