sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA a NASA představují společný projekt MAAP

Není žádným tajemstvím, že získat vědecká data, je jedna věc a umět je zpracovat a prakticky využívat, může být věc druhá. Evropská kosmická agentura ESA proto navázala spolupráci s americkou agenturou NASA a 29. října veřejně spustily celosvětově první globálně harmonizovaný přehled nadzemní biomasy. Jde o soubor informací, které jsou velmi důležité pro lepší pochopení změn klimatu. Platforma MAAP (Multi-Mission Algorithm and Analysis Platform) si klade za cíl poskytovat nepřerušovaný přístup k informacím o nadzemní biomase, které nasbíraly americké i evropské družice zaměřené na tuto problematiku. Podle ESA se jedná o revoluční nástroj s otevřeným vědeckým přístupem, který je nyní již v plném provozu a přístupný online.

MAAP můžeme chápat jako vyvrcholení dvouletých snah expertů z agentur NASA a ESA a také odráží spolupráci obou agentur v rámci společné pracovní skupiny JPPG (Joint Program and Planning Group). Platforma MAAP umožňuje vědcům a výzkumníkům z různých států společně vyvíjet související algoritmy a programy, ale také analyzovat a vizualizovat velké balíky dat. Tato data pochází z mnoha různých zdrojů – od samostatných družic přes snímací přístroje na palubě mezinárodní kosmické stanice ISS až po letadla a pozemní měření.

Mapa zalesnění severních polárních oblastí s vysokým rozlišením 30 metrů. Data poskytla americká družice ICESat-2, americká družice Landsat 8 a evropský digitální elevační model z programu Copernicus. Jedná se o předběžný produkt, který je však reprezentativní pro podmínky roku 2020. Tento produkt s otevřeným zdrojovým kódem byl vytvořený na platformě NASA-ESA MAAP, a bude v následujících měsících ověřen.
Mapa zalesnění severních polárních oblastí s vysokým rozlišením 30 metrů. Data poskytla americká družice ICESat-2, americká družice Landsat 8 a evropský digitální elevační model z programu Copernicus. Jedná se o předběžný produkt, který je však reprezentativní pro podmínky roku 2020. Tento produkt s otevřeným zdrojovým kódem byl vytvořený na platformě NASA-ESA MAAP, a bude v následujících měsících ověřen. Zdroj: https://www.esa.int/

Konkrétně Platforma MAAP obsahuje data z amerického programu GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation), společného evropsko-amerického projektu AfriSAR, přičemž už nyní se plánuje zapojení i dalších výzkumných misí agentur NASA a ESA. Nejčastěji se hovoří třeba o chystané společné americko-indické misi NISAR (NASA/Indian Space Research Organization SAR) či o evropské misi Biomass. Velké objemy dat včetně vysoce náročných výpočtů pro MAAP jsou spolu se sdíleným úložištěm kódu a katalogem uloženy a spravovány v cloudu. Provoz MAAP podporují agentury NASA a ESA, které se také starají o rozšiřování možností platformy.

Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot.
Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot. Zdroj: https://www.esa.int/

Clement Albinet, manažer kvality dat z evropské družice Biomass říká: „Projekt Biomass je první misí ESA, která využije open-source algoritmy. Díky tomu bude mít komunita přístup ke všem zdrojovým kódům, testovacím datům a veškeré dokumentaci. Bude také možné se podílet na spolupráci za cílem zlepšení výsledného produktu. Projekt MAAP umožní vědcům snadno pracovat s velkými balíky dat v globálním měřítku a konečně se zaměřit na samotnou vědu.“ Prvotní aplikace programu MAAP se zaměřují na nadzemní biomasu, aby bylo možné přesně definovat rozsah pozemských lesů a také určit množství uhlíku, který je v nich vázán. Taková data jsou nezbytná pro pochopení a předpověď změn klimatu. Údaje najdou uplatnění také v pravidelných aktualizacích Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).

Ačkoliv je biomasa první aplikaci platformy MAAP, její autoři se netají tím, že by se dala snadno využít i pro další okruhy společného výzkumu v celé šíři vědeckých disciplín, které se týkají zaměření agentur NASA a ESA, či jiných podobných výzkumných agentur. Už nyní několik projektů vytváří kontinentální až globální mapy biomasy pro rok 2020, například globální mapa biomasy od Iniciativy ESA pro změnu klimatu, či globální mapa JPS (obě s rozlišením 100 m) stejně jako mapa GEDI NASA s rozlišením1 km. Světová komunita zabývající se výzkumem rozložení biomasy na Zemi se snaží v rámci platformy MAAP vyřešit rozpory mezi těmito produkty a také vytvořit harmonizované odhady biomasy a včetně určení úrovně nejistoty v měřítkách, která budou relevantní pro politiky a na úrovni jurisdikce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Multi-Mission_Algorithm_and_Analysis_Platform_MAAP.png
https://www.esa.int/…/Boreal_Forest_Above_Ground_Biomass_Density.png
https://www.esa.int/…/23285816-1-eng-GB/Biomass_feels_the_heat.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
odie
odie
3 let před

„…který je není již v plném provozu…“

Tak teď nevím 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  odie

Mělo tam být nYní. Takhle to vypadá opravdu hodně divně. 😀

Pavel_HAM
Pavel_HAM
3 let před

Kéž by taková spolupráce fungovala ve všech oblastech. Pavel

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpověď  Pavel_HAM

Řekl bych, že spolupráce funguje docela dobře. Ale je samozřejmě limitována možnostmi agentur. Ať už finančními nebo technickými.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.