DART se na kosmodromu chystá na start

Pouhé dva dny po opuštění Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v Laurelu (stát Maryland) byl speciální transportní kontejner pečlivě přidělaný k návěsu silničního tahače dopraven do Kalifornie. Na zdejší kosmodrom dopravil americkou sondu DART (Double Asteroid Redirection Test), pro kterou se jedná o poslední pozemskou zastávku před vypuštěním do kosmického prostoru. Tahač, sonda a malý konvoj inženýrů a techniků z APL společně 2. října krátce po obědě vjely na základnu nedaleko města Lompoc. „Ačkoliv samotný přesun trval jen pár dní, dá se říct, že šlo o opravdu dlouhou cestu,“ říká Elena Adams, inženýrka z APL a dodává: „Všichni máme radost a s úlevou sledujeme, jak kamion bezpečně dorazil na Vandenbergovu základnu a jak DART může zahájit poslední přípravy na start.

Už v polovině září sonda úspěšně prošla zhodnocením před transportem, aby bylo možné ověřit, že všechny její části jsou dokončeny a připraveny na převoz. Tým zodpovědný za sondu také úspěšně dokončil zhodnocení připravenosti na řízení letu, při kterém se ověřovalo, zda je vše připraveno na spuštění činností sondy po dosažení kosmického prostoru. „Strávili jsme poslední rok a půl pozemními zkouškami mise DART a tréninkem té zatím nejočekávanější fáze – jejího letu k Dimorphosu,“ uvedla Adams a dodala: „Ještě musíme udělat několik nácviků s týmem z Vandenbergovy základny, který se zaměřuje na letové činnosti a také s operačním střediskem APL v Marylandu. Jakmile budeme mít hotovo, budeme připraveni na start a další činnosti.

Sonda DART v čisté místnosti na Vandenbergově základně.

Sonda DART v čisté místnosti na Vandenbergově základně.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Sonda v těchto týdnech prochází sérií nejen závěrečných testů a kontrol, ale také plněním nádrží. Vše je součástí pečlivého harmonogramu, který povede ke startu na raketě Falcon 9 ve druhé polovině listopadu. DART bude první misí, která v praxi otestuje techniku planetární obrany. Vyzkouší totiž jeden z možných způsobů odklonu planetky, konkrétně půjde o metodu zvanou kinetický impakt. DART narazí do malé planetky Dimorphos, která obíhá kolem trochu větší planetky Didymos. Cílem nárazu bude změnit dobu oběhu tohoto malého měsíčku. Dvojplanetka Didymos nepředstavuje pro Zemi žádné riziko, ale srážka sondy DART s Dimorphosem umožní vědcům demonstrovat techniku odklonu planetky a další související technologie. Mise tak má nasbírat důležitá data ke zlepšení našich modelovacích a predikčních schopností souvisejících s odklonem planetek. Tato vylepšení pomohou lidstvu se lépe připravit na situaci, která by nastala, až bude objevena planetka na kolizním kursu se Zemí.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…force-base-its-final-stop-before-launch
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dart-shipping-1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.