sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vzorky odebrané Perseverance vypráví o historii Marsu

Americké vozítko Perseverance úspěšně odebralo první dva vzorky marsovských hornin a vědci již začínají získávat cenný pohled na celou oblast. Poté, co se 6. září podařilo odebrat první vzorek pojmenovaný Montdenier, se 8. září podařil druhý odběr ze stejného kamene – tento vzorek dostal označení Montagnac. U obou vzorků proběhla analýza a společně se znalostmi získanými u prvního neúspěšného odběru může vědecký tým začít skládat časovou osu historie této oblasti, která byla ovlivněna vulkanickou činností, ale také v ní najdeme období trvalé přítomnosti vody.

Trubičky na vzorky z Marsu jsou svými rozměry srovnatelné s laboratorními zkumavkami.
Trubičky na vzorky z Marsu jsou svými rozměry srovnatelné s laboratorními zkumavkami.
Zdroj: https://maas.museum/

Zdá se, že první analyzované kameny odhalují potenciál dlouhodobě obyvatelného prostředí,“ říká Ken Farley z Caltechu, který se podílí na této misi řízené z JPL v Kalifornii a dodává: „To, že tam byla voda tak dlouho, je velká věc.“ Kámen, který poskytl první jádrové vzorky má čedičovité složení a může se jednat o produkt tekoucí lávy. Přítomností krystalických minerálů ve vulkanických horninách je mimořádně užitečná v radiometrickém datování. Vulkanický původ kamene by mohl pomoci vědcům přesně určit dobu jeho vzniku. Každý vzorek zde bez přehánění představuje další část skládačky – stačí je poskládat ve správném pořadí a vědci získají časovou osu nejdůležitějších událostí v historii celého kráteru. Některé z těchto událostí zahrnují i samotný vznik kráteru Jezero, objevení a ztracení tamního jezera, nebo změny klimatu planety v dávné historii.

Ještě zajímavější je, že ve vzorcích byly zaznamenány stopy solí. Ty mohly vzniknout v době, kdy podpovrchová voda protékala podložím a měnila původní minerály – přesněji řečeno, když se vypařila, zanechala po sobě soli, které v ní byly rozpuštěné. Není vyloučeno, že slané minerály v prvních dvou odebraných vzorcích mohou ukrývat zachycené drobné bublinky dávné marsovské vody. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o mikroskopické časové schránky, které by mohly přinést odpovědi na mnoho otázek o dávném klimatu a obyvatelnosti Marsu. Solné minerály jsou navíc ze Země dobře známy pro svou schopnost zachovávat stopy dávného života.

Vědecký tým kolem roveru Perseverance už dříve věděl, že kráter Jezero byl kdysi dávno vyplněn jezerem, ovšem nevědělo se, po jak dlouhou dobu zde toto jezero bylo. Nedala se vyloučit ani možnost, že jezero v kráteru Jezero bylo jen velmi dočasným jevem. Kupříkladu mohlo dojít k tomu, že se impaktní kráter zaplnil vodou během povodní a do 50 let zase vyschnul. Ovšem úroveň změn, které vědci zaznamenali v kameni, který poskytl dva vzorky (i v kameni, kde proběhl první pokus o odběr), naznačuje, že podzemní voda tu byla přítomna po dlouhou dobu. Zmíněná podzemní voda mohla souviset s jezerem, které se kdysi nacházelo v kráteru, ale také se sem mohla dostat skrz kameny až dlouho poté, co jezero vyschlo. Vědci sice stále nemohou říct, zda voda, která proměňovala tyto kameny, byla přítomna desítky tisíc či miliony let, ale vědecký tým si je nyní mnohem jistější, že zde voda byla dost dlouho na to, aby byla tato oblast příhodnější pro dávný mikroskopický život. „Tyto vzorky mají vysokou hodnotu pro budoucí analýzu v pozemských laboratořích,“ říká Mitch Schulte z ředitelství NASA, který je také jedním z vědců zapojených do mise a dodává: „Jednoho dne možná budeme schopni určit postupný vývoj na časové ose podmínek prostředí, které představují minerály v těchto horninách. To následně pomůže přinést odpověď na velkou vědeckou otázku spojenou s historií a výdrží kapalné vody na Marsu.

Neletový exemplář trubičky pro dopravu vzorků z Marsu je rozměrově identický s letovým kusem - je tedy možné si udělat představu o velikosti.
Neletový exemplář trubičky pro dopravu vzorků z Marsu je rozměrově identický s letovým kusem – je tedy možné si udělat představu o velikosti.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Rover Perseverance momentálně prozkoumává dno kráteru a hledá vzorky, které by mohly být jednou dopraveny na Zemi, aby přinesly odpovědi o historii Marsu. Nadějné vzorky budou uloženy do titanových trubiček, které s sebou rover veze. Ty budou následně odloženy na povrch, kde je vyzvedne příští mise. Je pravděpodobné, že Perseverance vytvoří v průběhu mise několik hromádek těchto pouzder. Zvyšuje se tím totiž pravděpodobnost, že ty nejcennější vzorky budou přístupné pro dopravu na Zemi.

Další vzorek bude pravděpodobně odebrán ve vzdálenosti cca 200 metrů v lokalitě South Séítah, což je soustava kamenných výběžků pokrytých písečnými dunami, balvany a skalními úlomky, které Farley připodobnil k „rozbitým talířům“. Nedávno odvrtaný vzorek pravděpodobně představuje jednu z nejmladších vrstev hornin, které se dají na dně kráteru Jezero najít. Oblast South Séítah je naopak pravděpodobně starší. Měla by tedy poskytnout vědeckému týmu lepší přehled o časové ose pro pochopení událostí, které formovaly nejen dno kráteru, ale i jezero v něm. Začátkem října bude provoz veškerých marsovských sond dočasně přerušen. Po dobu několika týdnů totiž nebude možnost zajistit obousměrný přenos dat kvůli jevu, kterému se říká sluneční konjunkce. Lidově řečeno se Mars z pohledu od Země schová za Slunce. Je pravděpodobné, že zmíněný vrt roveru Perseverance v oblasti South Séítah proběhne až po tomto období.

Mozaika snímků vyfocená roverem Perseverance ukazuje kamennou formaci v oblasti zvané Citadelle na dně kráteru Jezero.
Mozaika snímků vyfocená roverem Perseverance ukazuje kamennou formaci v oblasti zvané Citadelle na dně kráteru Jezero.
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/9036_1-PIA24840-web.jpg
https://maas.museum/app/uploads/sites/6/2020/07/Sample-Return-Tube-retouched.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/07/m2020tube.jpg
https://mars.nasa.gov/…/1126_E-PIA24833_secondary_naturalcolor-web.jpg.jpeg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pavelZ
pavelZ
3 let před

Díky za skvělý článek!

Škoda, že není otitulkované to video, pro nás, kteří nevládneme angličtinou.
(ale chápu, že překlad by byl časově náročný).

I tak, díky!
PZ

Miroslav Pospíšil
Editor
3 let před
Odpověď  pavelZ

Titulky s automatickým překladem do češtiny se dají ve videu zapnout v nastavení – ikona ozubeného kolečka vpravo dole. Překlad sice nic moc, ale jakousi základní představu o čem se tam povídá, by to poskytnout mohlo.

Jiri Kos
Jiri Kos
3 let před

Možná poněkud naivní otázka: není odběr dvou vzorků z jednoho kamene tak trochu zbytečná duplicita? Děkuji za vysvětlení. (Mimochodem v tom překladu do češtiny mne velmi zaujaly „rockové vzorky“.)

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Jiri Kos

Nemusí to být zbytečné. každá část kamene mohla být ovlivňována jinými procesy. Bude jistě zajímavé analyzovat ty rozdíly.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpověď  Jiri Kos

Dalši z důvodů může být i úmysl trubičky před jejich budoucím sběrem strategicky rozmístit do několika skupin, aby se zvýšila pravděpodobnost nalezení alespoň některých. Takže například tyto dva vzorky by mohly být uloženy na rozdílných místech. To je ale jen moje vlastní úvaha.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.