sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

CubeSat Sunstorm se dočkal prvního měření

Malá evropská družice Sunstorm sledující Slunce vytvořila svůj první snímek naší nejbližší hvězdy v rentgenové části spektra. Tento významný milník přišel jen po týdnu od vypuštění na raketě Vega. Sunstorm je 2U CubeSat, což znamená, že je tvořen ze dvou základních kostek s hranou délky 10 cm. Ve svých útrobách skrývá inovativní rentgenový spektrometr označovaný XFM-CS (X-ray Flux Monitor for CubeSats), který vyvinul finský tým v čele se společností ISAWARE. Jeho úkolem je detekovat rentgenové pulsy vytvářené slunečními erupcemi – výbušným uvolněním magnetické energie, které můžeme sledovat jako ohromné záblesky na povrchu Slunce. Tyto jevy následně ovlivňují kosmické počasí, mohou ohrozit družice, i pozemní rozvody energie či komunikační sítě. Nebezpečí hrozí také letadlům, které se v dané době pohybují v polárních oblastech.

Jsme velice rádi, že jsme získali z přístroje první telemetrii, která ukazuje, že technika je ve skvělém stavu,“ říká Juhani Huovelin, ředitel ISAWARE a dodává: „Je důležité poznamenat, že jde zatím pouze o předběžné zhodnocení, ale stabilita a kvalita dat jsou velmi nadějné.“ Na přístroji XFM-CS se podílely také Aboa Space Research OyOxford Instruments TechnologiesTalvioja Consulting. Výrobu CubeSatu Sunstorm obstarala finská firma Reaktor Space Lab a financování mise má na starost Business Finland společně s Programem obecné tehcnologické podpory agentury ESA. Tento program má za úkol podpořit první fáze testů v kosmickém prostoru pro nadějné nové technologie.

CubeSat Sunstorm
CubeSat Sunstorm
Zdroj: https://www.esa.int/

CubeSat Sunstorm pokračuje v aktivování a kontrolách svých systémů, přičemž je již téměř v závěrečné fázi testů. „Počáteční činnosti proběhly velmi rychle a už při prvním přeletu se nám podařilo navázat obousměrnou komunikaci v pásmu S. Kromě toho jsme také provedli kontrolu stavu avioniky celé platformy, rozložily se všechny čtyři solární panely a podařilo se i určit polohu vůči Slunci pro práci užitečného nákladu,“ shrnuje Janne Kuhno z Reaktor Space Lab. „Pořízení našeho prvního rentgenového spektra Slunce tak brzy po startu je významný milník sám o sobě,“ přiznává Camille Pirat, technická pracovnice ESA pro misi Sunstorm a dodává: „Je to také dobrá zpráva pro naši připravovanou misi, která také ponese verzi přístroje XFM-CS. Tato mise se původně jmenovala Lagrange a nyní probíhá soutěž pro veřejnost s hledáním nového jména.

Druhý CubeSat Evropské kosmické agentury vypuštěný raketou Vega společně s CubeSatem Sunstorm, je RadCube. „Tento CubeSat, který má detekovat radiaci, byl vyvinut týmem z Maďarska, Polska a Velké Británie. CubeSat momentálně prochází procesem aktivace systémů a první výsledky se očekávají v příštím měsíci,“ uvedl Roger Walker z oddělení ESA pro CubeSaty.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23436917-5-eng-GB/First_light_from_Sunstorm_CubeSat.jpg
https://www.esa.int/…/sunstorm/23427966-2-eng-GB/SunStorm_pillars.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.