sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

AAC Clyde Space

Evropská kosmická agentura udělila společnosti AAC Clyde Space kontrakt v hodnotě 10,9 milionu eur (12,6 milionu dolarů) na dokončení vývoje a demonstrace družice VHF Data Exchange System (VDES) pro program Inflecion pro zvyšování povědomí o námořní oblasti.

LeoLabs

Společnost LeoLabs 10. června oznámila, že v indicko-pacifické oblasti nasadila mobilní radar pro sledování vesmíru, který se používá k monitorování čínských družic a dalších kosmických zařízení.

Applied Atomics

Britský startup Applied Atomics získal předběžné financování ve výši 4 milionů dolarů a etabloval se v USA. Snaží se tak vybojovat pozici na trhu s mobilitou kosmických zařízení, což je sektor, který přitahuje zájem vojenských zákazníků hledajících družice s vysokou mírou obratnosti.

Spire Global

Poskytovatel družicových dat Spire Global navázal partnerství s jedním z největších německých obranných dodavatelů na vývoji vesmírných systémů varování před raketami a detekce hypersonických hrozeb.

U.S. Space Force

Poslanci Sněmovny reprezentantů odhalili návrh zákona o výdajích na obranu ve výši 1,07 bilionu dolarů na fiskální rok 2027, který by americkým vesmírným silám poskytl 55,5 miliardy dolarů a nezahrnuje miliardy dolarů na dodatečné financování obrany

Isar Aerospace

Evropská společnost Isar Aerospace, která se zabývá kosmickou technikou, získala 270 milionů eur (312 milionů dolarů) na podporu své globální expanze v rámci příprav na další pokus o start.

Iceye

Finská společnost Iceye, která vyvíjí a provozuje radarové zobrazovací družice, oznámila kolo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu eur (1,16 miliardy dolarů), což oceňuje hodnotu společnosti na více než 10 miliard eur.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Modul Pirs opouští ISS

Ačkoliv ruský laboratorní modul Nauka potkaly po dosažení oběžné dráhy problémy, vše se nakonec podařilo vyřešit. Odlet lodi Progress MS-16 s modulem Pirs je tedy připraven. Původně mělo k této události dojít už v pátek, pak se odlet odložil na sobotu, následně na neděli, až nakonec sklouznul na pondělí. Řídící středisko zcela logicky čekalo s odpojením tohoto modulu, až se vyřeší problémy modulu Nauka. Nikdo totiž logicky nechtěl, aby se modul Pirs odpojil a pak po něm zůstalo volné místo, protože Nauka by nebyla schopna připojení. Roskosmos TV bude tuto nezvyklou podívanou vysílat v přímém přenosu.

Progress MS-16 s Pirsem nezůstanou na oběžné dráze dlouho. Už během dnešního odpoledne je naplánován jejich zánik v atmosféře nad Tichým oceánem, jak udává časový harmonogram zveřejněný Michalem Václavíkem z České kosmické kanceláře.

  • 12:56:00 odpojení
  • 12:59:00 odletový manévr
  • 16:01:22 začátek brzdícího manévru
  • 16:18:59 konec manévru (Δv=120 m/s)
  • 16:42:30 vstup do atmosféry
  • 16:51:40 dopad zbytků do Tichého oceánu

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/
https://www.nasa.gov/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E7JmJ8NWUAAhEY5?format=jpg&name=900×900

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Mr G
Mr G
4 let před

V priamom prenose zaznela zaujimava informacia. Dnes este prebehne kontrola dokovacieho portu pomocou Canadarm2, ktory prekroci na Zaryu.

Myslim, ze to bude prvy raz, kedy sa uchyti na rusky segment ?

Kamil
Kamil
4 let před

Jak je na tom aktuálně Nauka? Koukal jsem na info ze včerejška a dráha se zvyšuje, takže hlavní motor už funguje? A jaká je drahá dnes? Stihnou se tedy do 29.7. dostat k ISS?

Marek Zettík
Marek Zettík
4 let před
Odpověď  Kamil

Nevím, jak je to nyní, ale pro zvyšování dráhy používali korekční trysky. Hlavní motor mohou nahodit, až se upraví tlaky (paliva??) a ty se upraví tím, že používají korekční trysky (tak nějak to tu bylo psáno 🙂 )

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Zřejmě ano.

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Kamil

Vzhledem k tomu že Nauka dva dny žádné motorické manévry nedělala, pak jsou změny ve střední výšce oběžné dráhy v desítkách metrů.

Edemski
Edemski
4 let před

Co jim to tam odletělo v 5:21 ?!?

Mattonius
Mattonius
4 let před
Odpověď  Edemski

Kosmonauti na výstupu odpojovali všemožná propojovadla a tuhle konstrukci prostě zahodili. Za pár měsíců by měla sama shořet v atmosféře.

Mr G
Mr G
4 let před

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.