sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co způsobilo selhání rakety Electron?

Společnost Rocket Lab oznámila, že dokončila pečlivé zhodnocení příčin anomálie, která 15. května 2021 vyústila ve ztrátu mise Running Out Of Toes. Bezprostředně po nehodě společnost Rocket Lab zahájila pečlivou vnitřní kontrolu a sestavila vyšetřovací tým, na jehož práci dohlížel Federální letecký úřad. Experti v rámci analýzy prostudovali tisíce kanálů telemetrie a systémových dat nasbíraných během letu. Následně zahájili podrobné zhodnocení metodou rozboru stromu poruch, aby se dopracovali k podstatě závady. Když se podařilo identifikovat primární příčinu, mohla firma přijmout a do praxe nasadit opatření, která mají zabránit jejímu opakování. Electron by tak mohl na svou další misi ze startovního komplexu 1 odstartovat ještě v tomto měsíci.

Výsledná zpráva říká, že k závadě došlo na zapalovacím systému motoru druhého stupně v čase zhruba 3 minuty a 20 sekund po startu. Konkrétně šlo o poškozený signál z počítače motoru Rutherford, který způsobil, že se systém vektorování vychýlil mimo běžné parametry. Počítač proto vydal pokyn k přechodu čerpadla do režimu nulové rychlosti, čímž se raketový motor vypnul. Chyba systému zapalování vzešla z dříve nezaznamenaného problému, který nastává za specifických podmínek a tlaků. Závada nebyla během rozsáhlých předstartovních kontrol znatelná a neprojevila se ani během 400 sekund zkušebních zážehů tohoto konkrétního exempláře motoru.  Neobjevila se dokonce ani při žádném z více než 1500 statických zážehů motorů Rutherford, a ani při žádné předešlé misi.

První stupeň Electronu přistál podle plánu do oceánu.
První stupeň Electronu přistál podle plánu do oceánu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Firmě Rocket Lab se však postupem času podařilo spolehlivě navodit tuto chybu během zkoušek, takže bylo možné navrhnout nové řešení pro zažehávací systém, které by mělo zabránit dalšímu opakování této chyby. Změny se týkají jak návrhu, tak výrobního procesu tohoto systému. Zhodnocení anomálie také potvrdilo, že první stupeň Electronu pracoval bezchybně a nijak se nepodílel na selhání mise. I díky bezchybnému fungování prvního stupně se mohlo podařit jeho navedení do atmosféry, horký průchod skrz ni i měkké přistání do oceánu. Firma se tak zase o kousek přiblížila svému cíli, kterým je znovupoužitelnost prvních stupňů. Ale zpět k anomálii. Federální letecký úřad provedl také vlastní zhodnocení letu z 15. května a potvrdil, že licence firmy Rocket Lab je i nadále aktivní. Jelikož nyní probíhají nápravná opatření, firma věří, že se díky tomu na rampu vrátí Electron v ještě spolehlivější konfiguraci, aby mohl naplnit nabitý harmonogram startů ve druhé polovině letošního roku. Detaily o příští misi bychom se prý mohli dozvědět už v nejbližších dnech.

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://cdn.shopify.com/…/RocketLab-BlackSkyPatch_Plain_1024x1024.png
https://pbs.twimg.com/media/E2GX9zNVUAAl7IZ?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
athlo
athlo
3 let před

Jsem fakt rád, že anomálii identifikovali takto rychle. A snad už mají motory natišťené do zásoby 😉

https://kosmonautix.cz/2021/07/22/co-zpusobilo-selhani-rakety-electron/