sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Česká kosmická mise SLAVIA

O tom, že se v České republice pracuje na skvělých kosmických projektech, nemůže být sporu. České firmy i akademická pracoviště se podílí na celé řadě významných mezinárodních projektů. Nyní však přichází čas posunout se na další úroveň. Česká republika se dočká svého prvního projektu, který spadá do Národního kosmického plánu. Evropská kosmická agentura totiž k realizaci doporučila projekt SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications). Jeho potenciál není malý, protože by mohl položit základy pro budoucí těžbu planetek. Konkrétně půjde o dvě družice s hmotností 20 kilogramů. Každá z nich bude mít na palubě tři přístroje, které budou studovat hlavně úlomky planetek (resp. meziplanetární hmoty obecně), které vstupují do naší atmosféry.

Projekt si žádá odpovídající přípravu a nikdo nechce nic podcenit. Aktuálně tedy probíhají závěrečná jednání Evropské kosmické agentury s konsorciem, v jehož čele stojí brněnská společnost S.A.B. Aerospace s.r.o. Tato jednání mají zajistit, aby bylo možné tento projekt realizovat. Následně se projekt přesune do další fáze, která skončí zhruba za 12 měsíců. V jejím rámci se vytvoří studie proveditelnosti, která bude klíčová pro následné vytvoření realizačního harmonogramu. „České firmy v posledních letech upevnily svoji pozici spolehlivých dodavatelů vybavení a subsystémů pro kosmické mise. Naším dalším logickým krokem a ambicí ČR je vybudovat kapacity pro vývoj a výrobu komplexních systémů a celých kosmických misí. Ty jsou nákladnější, ale také mají mnohem vyšší přidanou hodnotu a vyšší návratnost investic,“ uvedl k tématu ministr dopravy Karel Havlíček.

Projekt SLAVIA vznikne ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou pod hlavičkou nového typu kosmických projektů. „Jsou to tzv. ambiciózní projekty a jde o řádově komplexnější, a právě tím i mnohem ambicióznější projekty, než cokoliv, co bylo dosud v ČR v oblasti kosmických aktivit realizováno. První ambiciózní mise byla vybrána k realizaci studie proveditelnosti. Další budou následovat,“ přibližuje Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy.

Velmi důležitým prvkem družic v rámci projektu SLAVIA bude hyperspektrální kamera schopná analyzovat složení meziplanetární hmoty (blízkozemních meteoroidů a planetek) v době, kdy zaniká v zemské atmosféře. Neméně důležitým článkem bude také hmotnostní spektrometr. Jeho úkolem bude analyzovat na oběžné dráze prachové částice meziplanetární hmoty. Trojici přístrojů doplní rádiová anténa. Ta má sloužit k pozorování plazmatu a zlepší naše znalosti o chování kosmické tříště. Očekávané výsledky jsou nemalé. Kromě těch vědeckých (data o složení blízkozemních planetek) to budou i výsledky využitelné komerčně. Ať už půjde o zmíněné přístroje, tedy hyperspektrální kameru, či hmotností spektrometr, ale i o samotnou družicovou platformu. Právě to je jeden z cílů výzev zaměřených na ambiciózní projekty.

Projekt SLAVIA je ve všech směrech unikátní. Systematické mapování prvkového složení meteorů a analýzu meziplanetárního prachu z oběžné dráhy nikdo na světě nedělá. Cílem mise je ověřit tyto technologie a jejich potenciál pro průzkum nerostného bohatství těles v kosmu. Pokud se toto podaří, tak to bude obrovský úspěch,” říká Petr Kapoun, CEO SAB Aerospace. Na experty nečekají lehké úkoly. Budou muset vzít v úvahu všechny fáze mise – zajištění systémového návrhu, vypuštění i provoz na oběžné dráze. Nejde tedy pouze o vývoj hardwaru či softwaru a jeho zkoušky předtím, než se daný prvek odešle do zahraničí. Právě tak totiž vypadala běžná česká účast na nějakém kosmickém projektu. V čele konsorcia stojí již zmíněná firma S.A.B. Aerospace s.r.o., ale sluší se zmínit i další členy – Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s., firma Huld s.r.o, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, v. v. i.

Družice z projektu SLAVIA budou sledovat úlomky meziplanetární hmoty vstupující do zemské atmosféry.
Družice z projektu SLAVIA budou sledovat úlomky meziplanetární hmoty vstupující do zemské atmosféry.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

ESA při výběru projektu kladně hodnotila zejména pečlivé rozpracování požadavků, prvotní návrh mise a obchodní model postavený podle zadávací dokumentace a jeho soulad s cíli Národního kosmického plánu. Český Výbor Rámcového projektu navíc ocenil těsné propojení průmyslu a akademické sféry, které je hodnotou samo o sobě a také soulad projektového záměru jak se strategickým směřováním zapojených firem a institucí, tak státu, a také soulad s existujícími rámci mezinárodní spolupráce,“ uvedl Ondřej Rohlík, manažer Rámcového projektu, v rámci kterého ČR ambiciózní mise realizuje.

Projekt SLAVIA vzešel z první výzvy ambiciózních projektů. Tato výzva se zaměřila na využívání nových technologií pro vědecký výzkum, přičemž hodnotitelé vybírali ze tří návrhů. Tím by to však zdaleka nemuselo skončit. „Na ambiciózní mise, které nyní ESA v ČR poptává, je připraveno celkem přes miliardu korun rozložené do příštích cca pěti let (podle harmonogramu konkrétního projektu). Očekáváme, že to bude stačit na realizaci jedné až tří misí, podle toho, jak dopadne hodnocení konkrétních studií proveditelnosti jednotlivých misí,“ stojí v oficiální zprávě na webu czechspaceportal.cz.

Zdroje informací:
https://www.czechspaceportal.cz/
https://zive.aktuality.sk/
https://www.mdcr.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/czech_rep_flag/10121322-2-eng-GB/Czech_Rep_Flag_article.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DXNqYVsVAAAg1aK.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
Michal Václavík
3 let před

Super zpráva a super že už to je veřejně venku. Co mě v textu zarazilo jsou dvě věty, cituji: „Trojici přístrojů doplní rádiová anténa. Ta má sloužit k pozorování plazmatu a zlepší naše znalosti o chování kosmické tříště.“ Můj dotaz je, jak má zlepšit naší znalost o kosmické tříšti a v jaké oblasti?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Tady se přiznám, že netuším. Pouze jsem vzal informace z originální zprávy. Napadlo mě ale, že by to teoreticky mohlo souviset s měřením velikosti těchto částic. Možná je to hloupost, ale nic jiného mne nenapadlo. Ale zkusím to nějak dohledat.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Při svém pátrání po vysvětlení jsem napsal Václavu Havlíčkovi z firmy SAB Aerospace, který mi celou záležitost vysvětlil. S jeho dovolením sem zkopíruju jeho odpověď na můj dotaz:
Celý ten payload (jmenuje se RIP-2 a dělá ho UFA – prof. Santolík), navazuje na RIP, který letěl na Taranis. Zkoumá odraz rádiových vln od plazmatu, která vzniká při průchodu objektu atmosférou – díky tomu umíme lépe říct, jakou např. hustotu to plazma má, což je vstupní informace pro spektrální kameru – takže přesněji určíme spektrum. Je vlastně docela jedno, jestli je to debris, nebo meteoroid.
Je to vlastně pasivní payload, který poslouchá např odrazy od GPS, Galilea atd. Tam totiž znáš signál a díky tomu umíš říct jak moc se ztratil/deformoval/odrazil.

Michal Václavík
Michal Václavík
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky, fajn. Ale to není odpověď na mojí otázku „jak má zlepšit naší znalost o kosmické tříšti a v jaké oblasti?“.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Já jsem to pochopil (možná špatně) tak, že zjistíme její složení a třeba bude možné určit podíl umělých objektů od těch přirozených. Ale to jen spekuluju.

https://kosmonautix.cz/2021/07/20/ceska-kosmicka-mise-slavia/