sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dawn Aerospace

Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.

Ax-4

NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

iQPS

Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.

BAE Systems

Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.

Sierra Space

Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dopady těles na Europu

Jupiterův měsíc Europa - červené pruhy jsou tu jasně vidět.

Na našem Měsíci jsou dobře vidět dopady mikrometeoroidů – jeho dávný povrch je posetý krátery. Jupiterův ledový měsíc Europa zažívá podobné bombardování a k tomu má jako bonus ještě porci intenzivní radiace. Když je povrchový materiál zvířen zásahem, dočká se hmota dopravená k povrchu zásahu vysokoenergetickým elektronem, který urychlil Jupiter. Vědci nyní studují účinky malých dopadů na povrch Europy. Vše je součástí příprav na misi Europa Clipper i na budoucí misi landeru. Europa je vědecky mimořádně zajímavá díky svému slanému oceánu pod silnou vrstvou ledu, ve kterém by mohly být podmínky pro vznik života. Tato voda také může pronikat skrz ledovou krustu na povrch měsíce.

Výřez z fotografie pořízené sondou Galileo. Vidíme zde povrch Europy včetně světlé vrstvy na útesu uprostřed. V takových oblastech by mělo intenzivně docházet k procesu impact gardening.
Výřez z fotografie pořízené sondou Galileo. Vidíme zde povrch Europy včetně světlé vrstvy na útesu uprostřed. V takových oblastech by mělo intenzivně docházet k procesu impact gardening.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Nový výzkum a modely odhadují, do jaké hloubky je povrch narušen procesem zvaným „impact gardening“ (impaktové zahradničení). Studie publikovaná 12. července v časopise Nature Astronomy říká, že povrch Europy je po dobu desítek milionů let promícháván dopady malých objektů průměrně do hloubky 30 centimetrů. Všechny molekuly, které by se daly považovat za stopy života by byly v této hloubce ovlivněny. Je to tím, že dopady by vyvrhly část materiálu blíže k povrchu, kde by radiace doslova rozbila meziatomové vazby větších molekul, které může vytvořit živý organismus. Naopak některý materiál může být impaktem zatlačen hlouběji, kde se promíchá s podložím. „Jestli chceme najít původní chemické stopy života, budeme se muset dívat pod zónu, kterou ovlivňují tyto dopady,“ říká hlavní autorka studie, Emily Costello, planetoložka z University of Hawaii ve městě Manoa a dodává: „Chemické stopy života v mělčích lokalitách blíže k povrchu mohou být vystaveny ničivé radiaci.

Vědci už delší dobu vědí, že Europu může ovlivňovat impact gardening i další tělesa bez atmosféry, ale nový model poskytuje dosud nejpodrobnější obraz celého procesu. Je to dokonce první model, který zohledňuje sekundární impakty způsobené objekty, které padají zpět na povrch Europy poté, co byly vyvrženy primárním impaktem. Výzkumníci zjistili, že oblasti středních a vyšších „europopisných“ šířek jsou méně ovlivněny impact gardeningem i radiací.

Tato studie rozšiřuje naše chápání základních procesů na površích těles po celé soustavě,“ říká Cynthia Phillips vědkyně zapojená do mise Europa Clipper z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a spoluautorka studie a dodává: „Pokud chceme porozumět fyzikálním procesům, jak se planety obecně vyvíjí, musíme porozumět tomu, jak je impact gardening mění.“ Sonda Europa Clipper by měla k tomuto poznání přispět. Její start je plánován na rok 2024 a během své mise provede z oběžné dráhy Jupiteru několik blízkých průletů kolem Europy. Na své palubě ponese přístroje, kterými pečlivě prozkoumá tento měsíc, ale odebere také vzorky prachu a plynů, které jsou vyvrhovány z povrchu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-pia19048-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/e-pia21431-1041.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.