sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Více než 22 000 přihlášek na evropské kosmonauty

Evropská kosmická agentura ESA dnes oznámila předběžné počty osob, které zareagovaly na výzvu stát se novým astronautem nebo astronautkou ESA. Výzva byla otevřena od 31. března do 18. června a hlásit se mohli zájemci ze všech 22 členských států ESA a tří spolupracujících států. Poprvé v historii našeho členství v Evropské kosmické agentuře se tak mohli do výzvy zapojit i občané České republiky. Celkem ESA obdržela 22 589 přihlášek a aktivní byli občané všech 25 relevantních států. Největší počty přihlášek celkem logicky dorazily ze silných států jako je Francie, Německo, Velká Británie, Španělsko či Itálie. Z České republiky bylo odesláno 202 žádostí a na post astronauta, resp. astronautky ESA se hlásí 165 mužů a 37 žen. Procentuální podíl zastoupení žen je podobný průměru za všech 25 států, který je 24 %.

V dalších měsících bude probíhat několik kol pohovorů, lékařských kontrol, prověřování fyzické a psychické zdatnosti a také dosavadních odborných zkušeností a znalostí. S každým kolem bude kandidátů ubývat a ESA nakonec vybere minimálně 4 kandidáty do týmu astronautů ESA, minimálně 1 kandidáta (nalezne-li se vhodný) s fyzickým postižením a přibližně 20 kandidátů do rezervního týmu. Konečný výběr bude oznámen v říjnu 2022. Vybraní astronauti a astronautky se podrobí ročnímu základními výcviku, na který ihned naváže pokračovací výcvik, jehož délka je různá a pohybuje se běžně od jednoho do dvou let. Po přiřazení na konkrétní mise je pak kandidát na tuto připravován specifickým výcvikem v trvání přibližně 1,5 roku. Z nového týmu astronautů ESA se tak první vydá na svoji misi nejdříve v roce 2026.

Tabulka srovnání počtu přihlášek od mužů a žen z jednotlivých států.
Tabulka srovnání počtu přihlášek od mužů a žen z jednotlivých států.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přebráno z České kosmické kanceláře

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E4jklU6XIAAi6xR?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/E4jkpnLWYAIrN8V?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tinukedaya
Tinukedaya
3 let před

Sakra, to jsem nejak prosvihl… Bych se byval byl prihlasil s tim, ze na me muzou delat jakekoliv pokusy! Cokoliv. 😀

Jan Jancura
Jan Jancura
3 let před

Je velká škoda, že ČR nepřispívá do ESA větší částkou, aby naši kosmonauti/kosmonautky měli větší naději a český průmysl více příležitostí.

vreckam
vreckam
3 let před

Takový dotaz ze zvědavosti, je prosím známo takové platové ohodnocení kosmonauta? Práce je to velmi odborná a náročná, tak jestli je i platově zajímavá? Netušíte?

Malky
Malky
3 let před

Plat to neni špatný, ale nejlepší jsou ty služební cesty 🙂

Petr Kasan
Petr Kasan
3 let před
Odpověď  Malky

Dobře! :-):-):-)

Homer
Homer
3 let před

Ajaj, žiadny slovenský kozmonaut?

zvejkal
zvejkal
3 let před

https://www.esa.int/About_Us/Corporate_news/Member_States_Cooperating_States

pravdu povediac, v tych jednotlivych statusoch a urovniach „clenstva“ a „kooperacie“ s ESA sa nevyznam 🙁

Ale je tam uvedene, ze Slovakia ma status ECS. Whatever it means.

Michal Schnek
Michal Schnek
3 let před
Odpověď  zvejkal

V podstate to znamena, ze ako tzv. pridruzeny stat sa nemozu ludia zo Slovenska uchadzat o platene pozicie na plny uvazok, co pozicia astronauta ESA celkom urcite je.

O dovodoch preco to tak je sa da najst kopa starsich clankov z poslednych cca 2 rokov na roznych slovenskych online dennikoch, ale v skratke je to preto, ze za minulej, resp. teraz uz vlastne predminulej) vlady, Ministerstvo skolstva zjavne „nepovazovalo nase clenstvo v organizaciach ako ESA(ale aj CERN a ine) za dostatocne prinosne v porovnani s vydavkami.“ 😀
Pritom napr. viaceri nasi vedci mali bud v spolupraci s CERN-om rozbehnute projekty, alebo tam priamo pracovali a ministerstvo to nechalo napriek pocetnym vyzvam dojst do stavu, ze jednoducho nezaplatilo na cas a hrozilo im tak, ze by museli skoncit.

Nechcem tu vynasat nejake politicke sudy, ale ked si clovek uvedomi kolko nas stoji „clenske“ napr. v ESA, alebo CERN-e a ake velke skody su vycislene iba v zatial znamych kauzach priamo sa tykajucich strany, pod ktoru v tom case patrilo ministerstvo skolstva, je to jednoducho na zaplakanie.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.