sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sentinel 6A funguje perfektně

Po startu vloni v listopadu a po více než šesti měsících pečlivé kalibrace nejpokročilejší mise určené k měření vzestupu mořské hladiny, je nyní družice Sentinel 6 Michael Freilich v plně provozním režimu. To znamená, že její data jsou k dispozici výzkumníkům klimatu, expertům na předpovědi počasí a oceánů, ale i dalším uživatelům. Sentinel 6 A je členem rodiny misí Copernicus od Evropské unie, ale implementace jeho měření je výsledkem mimořádné spolupráce mezi agenturami ESA, Eumetsat, NASA a NOAA s přispěním francouzské kosmické agentury CNES. Celou misi Sentinel 6 budou tvořit dvě identické družice, které odstartují v rozmezí pěti let. Zatímco Sentinel 6A odstartoval 21. listopadu 2020, Sentinel 6B má naplánovaný start na rok 2025.

Vzestup hladiny moře je klíčovým indikátorem změny klimatu. Přesné sledování změny výšky hladiny po dobu několika desetiletí je proto klíčové jak pro klimatology, tak i zákonodárce a ve výsledku i pro ochranu životů těch, kteří žijí v níže položených rizikových oblastech. S využitím nejnovější technologie radarových výškoměrů vyvinutých agenturou ESA zajistí tato nová mise pokračování dlouhodobých záznamů výšky mořské hladiny, které se pořizují už od roku 1992. Celou sérii zahájila francouzsko-americká družice Topex-Poseidon, na kterou navázala série družic Jason.

Graf ukazuje směrodatnou odchylku významné výšky vln nad oceánem pro různé významné výšky vln pro celý desetidenní cyklus družic Sentinel 6A a Jason-3 s použitím údajů v režimu s nízkým rozlišením. Významná výška vlny je definována jako horní třetina výšky vlny pro daný vzorek stavu moře. Data ukazují vylepšený (nižší) významný šum výšky vlny z družice Sentinel-6A ve srovnání s družicí Jason-3. Sloupcový graf na pozadí zobrazuje procentuální zastoupení datových bodů jako funkci významné výšky vln.
Graf ukazuje směrodatnou odchylku významné výšky vln nad oceánem pro různé významné výšky vln pro celý desetidenní cyklus družic Sentinel 6A a Jason-3 s použitím údajů v režimu s nízkým rozlišením. Významná výška vlny je definována jako horní třetina výšky vlny pro daný vzorek stavu moře. Data ukazují vylepšený (nižší) významný šum výšky vlny z družice Sentinel-6A ve srovnání s družicí Jason-3. Sloupcový graf na pozadí zobrazuje procentuální zastoupení datových bodů jako funkci významné výšky vln.
Zdroj: https://www.esa.int/

Sentinel 6 Michael Freilich brzy přebere štafetový kolík a bude dále rozšiřovat balík nasbíraných dat. Tyto údaje se v průběhu let staly doslova zlatým standardem pro klimatické studie. Julia Figa Saldana, programová manažerka pro měření výšky oceánské hladiny z agentury Eumetsat říká: „Nechali jsme Sentinel 6 Michale Freilich letět po stejné dráze, na které je naše současná referenční mise pro měření výšky hladiny, tedy Jason-3. Po dalších šest měsíců tak budou mít obě družice výhled na stejnou část oceánů. Experti z celého světa během uplynulého půl roku intenzivně spolupracovali navzdory omezením koronavirovou pandemií, aby zkalibrovali naměřená data a ověřili tak jejich přesnost. Data nyní zpracovává středisko Eumetsatu v německém Darmstadtu, odkud se družice také řídí. Odsud se naměřené údaje odesílají všem uživatelům.

Craig Donlon, vědec z ESA zapojený do programu Sentinel 6 říká: „S využitím velkého historického odkazu dvoufrekvenčních výškových měření byl výškoměr Poseidon 4 na Sentinelu 6 navržen tak, aby přinesl nové rozlišení do měření výšky pomocí radaru se syntetickou aperturou v pásmu Ku. Abychom v pohodě a s jistotou zvládli přechod z Jasonu 3 s nižším rozlišením na Sentinel 6 s vyšším rozlišením, pořizuje Poseidon 4 souběžně jak klasická měření s nižším rozlišením, tak i měření s pomocí radaru se syntetickou aperturou ve vysokém rozlišení. Tato data ve vysokém rozlišení budou k dispozici ještě letos. Už teď nás těší, jak Sentinel 6A ukazuje dobrou výkonnost, kterou jsme si ověřili pomocí nezávislých měření z pozemních stanic.

Graf ukazuje směrodatnou odchylku znovu sledovaného rozsahu výškoměru nad oceánem pro různé významné výšky vln pro celý desetidenní cyklus družic Sentinel 6A a Jason-3 s použitím dat režimu nízkého rozlišení. Významná výška vlny je definována jako horní třetina výšky vlny pro daný vzorek stavu moře. Data ukazují vylepšený (nižší) rozsah šumu od družice Sentinel 6A ve srovnání s družicí Jason-3. Sloupcový graf na pozadí zobrazuje procentuální zastoupení datových bodů jako funkci významné výšky vlny.
Graf ukazuje směrodatnou odchylku znovu sledovaného rozsahu výškoměru nad oceánem pro různé významné výšky vln pro celý desetidenní cyklus družic Sentinel 6A a Jason-3 s použitím dat režimu nízkého rozlišení. Významná výška vlny je definována jako horní třetina výšky vlny pro daný vzorek stavu moře. Data ukazují vylepšený (nižší) rozsah šumu od družice Sentinel 6A ve srovnání s družicí Jason-3. Sloupcový graf na pozadí zobrazuje procentuální zastoupení datových bodů jako funkci významné výšky vlny.
Zdroj: https://www.esa.int/

Stanoviště Permanent Facility for Altimetry Calibration na řeckém ostrově Kréta ukrývá transpondér CND1, který je klíčem k tomuto ověření. Ověřuje totiž, zda jsou data ze Sentinelu 6 s nižším rozlišením stejná jako ta od Jasonu 3. Transpondér zachytí radarový signál Sentinelu 6, zesílí jej a vyšle zpět k družici, čímž vytváří dobře charakterizovaný externí kalibrační zdroj. „Měření z transpondéru CDN1 ukazují, že absolutní rozdíl mezi měřeními Sentinelu 6A a Jasonu 3 je méně než 2 milimetry, což je úctyhodné, jelikož se jedná o dvě družice ve výšce 1330 kilometrů. Určení rozdílů mezi Sentinel-6A a Jason-3 je důležité, pokud chceme udržovat stabilita v časových sériích měření vzestupu hladiny moře pomocí družicového měření výšky s nízkou nejistotou.“ popisuje Donlon.

Nadya Vinogradova-Shiffer, vědkyně NASA zapojená do programu Sentinel 6 k tomu říká: „Uvolnění dat znamená začátek nové éry družic Sentinel pro měření výšky mořské hladiny jako pro vědeckou komunitu NASA, tak i mezinárodní tým topografie oceánských povrchů. Všichni jsou nadšeni, připraveni a odhodláni rozšířit téměř tři desítky let trvající objevy spojené s oceány a výzkumem klimatu.“ 22. června letošního roku byly zveřejněny dva datové balíčky měření výšky mořské hladiny s nízkým rozlišením. První balíček obsahuje data z přístroje Poseidon 4 na Sentinelu 6A, která jsou stará sotva pár hodin. Druhý balíček pak přichází několik dní po naměření údajů. Rozdíl v čase, kdy jsou produkty k dispozici, se snaží vybalancovat přesnost a zároveň včasnost dodávek dat pro aplikace, jako je předpovídání počasí nebo pomoc při sledování vznikajících hurikánů. Třetí datový balík, který má být připraven koncem letošního, nebo začátkem příštího roku, již bude mnohem přesnější.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22212313-2-eng-GB/Copernicus_Sentinel-6_radar_altimeter.jpg
https://www.esa.int/…Sentinel-6_significant_wave_height_with_respect_to_Jason-3.jpg
https://www.esa.int/…/Improvement_of_Sentinel-6_range_noise_with_respect_to_Jason-3.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.