NASA a SpaceX upřesnily harmonogram Crew Dragonů

Agentura NASA po jednání se zástupci SpaceX oznámila lehké upřesnění termínů pro starty budoucích lodí Crew DragonISS a pro jejich návraty zpět na Zemi. Agentura přitom musela zhodnotit celou řadu vlivů – kromě jiného i celkový provoz kosmických lodí na ISS. V tuto chvíli je tedy plánován start mise Crew-3 nejdříve na neděli 31. října. Američané Raja Chari, Thomas Marshburn a Kayla Barron spolu s Matthiasem Maurerem z Německa odstartují v nové lodi Crew Dragon, kterou vynese raketa Falcon 9 z floridského komplexu 39A. Posádka po připojení k ISS stráví na orbitálním komplexu půl roku.

Posádka Crew-3 zleva Maurer, Marshburn, Chari, Barron

Posádka Crew-3 zleva Maurer, Marshburn, Chari, Barron
Zdroj: http://www.esa.int/

Astronauti z mise Crew-3 by se měli podle plánu na palubě ISS setkat s posádkou aktuální mise Crew-2 a dalšími členy 66. dlouhodobé expedice. Během tohoto několikadenního překryvu by mělo dojít k předání všech nezbytných náležitostí. Poté přijde návrat astronautů z mise Crew-2. Robert Kimbrough a Megan McArthur z USA, Akihiko Hošide z Japonska a Thomas Pesquet z Francie by se měli podle aktuálních plánů vrátit na Zemi v první polovině listopadu. Jejich loď Crew Dragon Endeavour má přistát do vody u pobřeží Floridy.

Po misi Crew-3 má následovat mise Crew-4, do které byli zatím nominováni Američané Kjell Lindgren a Robert Hines a Italka Samantha Cristoforetti. Čtvrtá sedačka zatím nebyla oficiálně nikým obsazena. Není však zatím určeno, kdy poletí. NASA v oficiální zprávě uvádí: „Další mise určená k rotaci posádek po Crew-3 je zatím plánována nejdříve na polovinu dubna 2022. Kosmická loď a nosná raketa budou určeny později.“ Dá se tedy předpokládat, že pokud loď Starliner od Boeingu zvládne opravnou nepilotovanou misi OFT-2 a pak i pilotovanou testovací misi CFT, mohla by v dubnu 2022 vyrazit k ISS na svou první ostrou misi. Na misi Starliner 1 jsou nominováni Sunita Williams, Josh Cassada a Jeanette Epps z USA a Kojči Wakata z Japonska.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/230/2021/06/Crew-2-Launch-1024×683.jpg
http://www.esa.int/…/crew-3_at_spacex/23314882-1-eng-GB/Crew-3_at_SpaceX_pillars.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “NASA a SpaceX upřesnily harmonogram Crew Dragonů”

  1. Kamil napsal:

    A jak to bude s pilotovanými misemi Starlineru? Opravdu ta zkušební mise bude na ISS 2 až 4 měsíce, jak Dušan tvrdí v Krátkých vesmírných zprávách? Já myslel, že s tak dlouhou misí se počítalo v začátcích, když ještě nelétal ani Dragon, kdežto teď už tak dlouhá mise není třeba, když už má ISS sedmičlennou posádku.

  2. Kamil napsal:

    Kdy začnou prodloužené pobyty kosmonautů? První asi bude dvojice Vande Hei a Dubrov, ale ti letěli Sojuzem. Budou ty prodloužené pobyty i v západní rotaci? A jak budou řešit střídání Dragonů a Starlinerů? Budou mít ti s prodlouženým pobytem dva skafandry a sedačky pro obě lodě?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.