sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Plán na šestý let Ingenuity

Sol 43: Ingenuity po vysazení na povrch Marsu

Experti z JPL a NASA se již začínají připravovat na šestý let vrtulníku Ingenuity na Marsu, ke kterému by mělo dojít příští týden. Půjde o první let, který bude oficiálně součástí nadstavbové části – takzvané operačně-demonstrační fáze, která obnáší inspekci různých povrchových útvarů z ptačí perspektivy a přistání na jiném místě. V této nové fázi se data a snímky z letu pošlou na Zemi v průběhu několika dní po samotném letu. Rover Perseverance již (na rozdíl od fáze prvních testů) nebude pořizovat snímky vrtulníku za letu, jelikož se připravuje na začátek svých vědeckých činností.

Letový plán Ingenuity pro šestý let počítá nejprve s vystoupáním do výšky 10 metrů a následně má stroj zamířit 150 metrů jihozápadním směrem. Připomeňme, že zatím všechny lety s pohybem do strany byly ve výšce 5 metrů. Do deseti metrů se stroj dostal pouze jednou a šlo jen o vystoupání a následné klesání. Deset metrů je také limit, na kterém ještě laserový výškoměr poskytuje spolehlivé údaje. Až Ingenuity doletí nad místo vzdálené od vzletové oblasti 150 metrů, začne tu pořizovat barevné snímky zajímavé lokality, zatímco se bude pohybovat jižním směrem na vzdálenost zhruba 15 – 20 metrů. Stereosnímky písečných dun a překvapivě světlých kamenů na tomto místě pomohou prokázat užitečnost snímkování z nadhledu pro budoucí mise.

Po nafocení zájmové oblasti se Ingenuity vydá 50 metrů směrem na severovýchod, kde přistane na novém místě, které dostalo jméno Field C. Při šestém letu by se měly zase posunout hranice možností Ingenuity. Nejvyšší rychlost při horizontálním pohybu dosáhne 4 m/s a celý let má trvat 140 sekund! Bude to také poprvé, kdy vrtulník přistane na místě, které nebylo prozkoumáno při předešlém letu. Pozemní tým spoléhá na snímky pořízené kamerou HiRISE na sondě Mars Reconnaissance Orbiter. Tyto fotky ukazují, že dané místo by mělo být vcelku rovné a chudé na povrchové překážky.

Přeloženo z:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/images/jpegPIA24547.width-1600.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
3 let před

Líbí se mi to propojení s MRO. To jsou ty okamžiky, kdy se současnost překlápí do budoucnosti. Přibližné snímky z orbity a dron dokreslí detaily. A rover to pak prozkoumá

Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Ve srovnání s opatrnými pohyby roverů po Marsu je Ingenuity velmi adrenalinová záležitost. Rover se sune a když narazí na terénní nebo technický problém, může jednoduše zastavit a vyčkat na pokyny. Vrtulník po vzletu jen tak zastavit nemůže a musí za každou cenu přistát. A jako obvykle zcela samostaně bez dohledu ze Země. Tentokrát navíc na zcela neznámém místě. Průzkum MRO je fajn, ale chce to detaily. A ty odhalí až sama Ingenuity pod sebou.

Kamil
Kamil
3 let před

Tak nějak jsem si to vždycky představoval, spolupráce roveru a vrtulníčku.
Pak si ještě představuju misi, kde bude 100 vrtulníků, které se rozlétnou všemi směry

Matej
Matej
3 let před
Odpověď  Kamil

Dobre by bylo, kdyby tech vrtulniku bylo vice (ne nutne sto :DD) a mohly by byt dobijeny bezdratove z jaderneho RTG zdroje na palube roveru. Nemusely by cekat na solarni dobijeni a mohly by operovat dal od rovniku.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpověď  Matej

Třeba někdy v budoucnu, ale teď se přesně tady tomu tým Perseverance s chutí vyhnul. Návrat vrtulníku k mateřskému roveru a kontakt s ním je zatím ještě pořád noční můra 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.