sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

„Pachatel“ Crew Dragon se vrátil na místo činu

SpaceX před několika dny převezla po Mysu Canaveral kosmickou loď Crew Dragon Endeavour. Stroj vybavený novým tepelným štítem a několika strukturálními vylepšeními čekalo připojení k raketě Falcon 9 před plánovaným čtvrtečním startem se čtyřmi astronauty vstříc Mezinárodní kosmické stanici. Loď se v úterý vydala na cestu z Mysu Canaveral, kde SpaceX provádí údržbu Crew Dragonů mezi jejich misemi, aby zanedlouho dorazila do montážní haly v blízkosti rampy 39A. V této hale pracovníci SpaceX vyzvedli loď z transportéru a překlopili ji do horizontální polohy, aby mohla být spojena s nosnou raketou Falcon 9. SpaceX by ráda vyvezla dokončenou sestavu na rampu koncem tohoto týdne, aby mohla o víkendu provést nácvik předstartovních činností spojený se statickým zážehem.

Stejně jako loď Crew Dragon Endeavour, je použitý i první stupeň Falconu 9. Vynášel totiž 15. listopadu loňského roku předešlou pilotovanou misi označovanou jako Crew-1 – při ní dopravil Crew Dragon Resilience na ISS čtyřčlennou posádku. První stupeň tehdy přistál na plošině v Atlantiku a poté se vrátil na Floridu, kde podstoupil inspekce a kontroly. NASA a SpaceX následně potvrdily, že stupeň bude opravdu použit k vynesení Crew-2, jak se původně očekávalo.

Příprava lodi Crew Dragon Endeavour na misi Crew-2.
Příprava lodi Crew Dragon Endeavour na misi Crew-2.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Start Falconu 9 s lodí Crew Dragon Endeavour na misi Crew-2 je momentálně naplánován na 22. dubna ve 12:11 SELČ. Do křesel usednou velitel Shane Kimbrough, pilotka Megan McArthur (oba z USA), Japonec Akihiko Hošide a Francouz Thomas Pesquet, kteří se zhruba den po startu dostanou ke stanici. Všichni čtyři členové posádky už mají na svém kontě minimálně jednu kosmickou misi. Ale pojďme zpět k aktuálnímu plánu. Pokud Falcon 9 opravdu odstartuje ve čtvrtek, měl by se se stanicí spojit v pátek v 11:30 SELČ. Čtyřčlenná posádka by měla na ISS strávit zhruba půl roku – jejich návrat na Zemi je plánován na konec října.

Astronauti z mise Crew-2 by měli na stanici nahradit Michaela Hopkinse, Victora Glovera, Shannon Walker a Sojči Nogučiho, kteří vloni dorazili na ISS při misi Crew-1. Tato posádka by se měla vrátit na Zemi 28. dubna na palubě svého Crew Dragonu Resilience. Start Crew Dragonu na misi Crew-2 přijde jen dva týdny po startu dvou ruských a jednoho amerického astronauta v lodi Sojuz MS-18 z kazašského Bajkonuru. Tato trojice má za úkol nahradit odlétávající trojici ze Sojuzu MS-17, která by měla v sobotu ráno našeho času přistát v Kazachstánu.

Falcon 9 s lodí Crew Dragon před misí DM-2
Falcon 9 s lodí Crew Dragon před misí DM-2
Zdroj: https://live.staticflickr.com/

Loď Crew Dragon Endeavour použitá pro misi Crew-2 vzlétla poprvé 30. května 2020 s Američany Douglasem Hurleym a Robertem Behnkenem. Tito dva muži se stali prvními lidmi, kteří se z území USA dostali na oběžnou dráhu od konce provozu raketoplánů. Hurley a Benhken se zúčastnili testovací mise označované jako Demo-2 (zkráceně DM-2) a právě oni krátce po dosažení oběžné dráhy pojmenovali svou loď názvem Endeavour. Jejich mise trvala 64 dní a většinu tohoto času strávili na ISS, kde žili a pracovali. Loď s dvoučlennou posádkou čekal po oddělení od stanice návrat na Zemi a přistání na padácích v oceánu. Návratová kabina dosedla 2. srpna do Mexického zálivu jižně od floridského města Pensacola.

SpaceX pak kabinu vylovila a už bez posádky ji dopravila na Mys Canaveral, kde proběhla poletová inspekce, údržba i vylepšení pro druhou misi. Benji Reed, ředitel pilotovaných misí ve SpaceX minulý měsíc uvedl, že inženýři dokázali opakovaně použít většinu dílů lodi Crew Dragon Endeavour. „Mohu s potěšením konstatovat, že drtivá většina lodi je prověřená letem,“ konstatoval Reed a dodal: „V tomto případě došlo například k výměně několika ventilů a vyměnili jsme část systému tepelné ochrany. Pilotované lodě u nás samozřejmě pokaždé dostávají nové padáky. Některé části jsou tedy nové, ale jinak je to opravdu ta samá loď, která prošla pečlivou inspekcí, byla pečlivě připravena, podle potřeby renovována a teď je připravena letět.

Crew Dragon Endeavour, vylovený po misi DM-2
Crew Dragon Endeavour, vylovený po misi DM-2
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Loď Crew Dragon měří na výšku zhruba 8,1 metru a její průměr je podle SpaceX 4 metry. Steve Stich (manažer NASA pro pilotovaný program) uvedl minulý měsíc na tiskové konferenci, že Crew Dragon pro misi Crew-2 bude disponovat „rozšířenými schopnostmi“, které mají za úkol udělat loď bezpečnější, aby lépe zvládala rozbouřené moře a silnější vítr. „Jedním z vylepšení na této lodi je zlepšené chování v případě úniku z rampy,“ uvedl Stich a dodal: „Dragon je navržen tak, aby byl kdykoliv schopen provést únik – od vzletu až po dosažení oběžné dráhy. SpaceX se ale zaměřila na to, zda by šlo optimalizovat pohonný systém a poskytnout v případě úniku z rampy o trochu víc pohonných látek. Jednak se tím zlepšila bezpečnost posádky, pokud by k takové nešťastné situaci došlo a byl by nutný únik lodi z rampy. Navíc to opravdu zlepšilo dostupnost startu. Zvládneme tedy o trochu silnější vítr.

Posádka mise Crew-2
Posádka mise Crew-2
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Crew Dragon by v případě závažného problému na raketě Falcon 9 stojící na rampě dokázal uniknout pryč. Loď by zažehla své motory SuperDraco, které by ji odnesly od nebezpečné rakety směrem nad Atlantik, do jehož vln kousek od pobřeží by kabina následně na padácích přistála. Schopnost uniknout od rakety (ať už z rampy nebo za letu) znamená, že by astronauti na palubě mohli uniknout a přežít i v případě katastrofického selhání nosiče.

Crew Dragon ve vodách Mexického zálivu
Crew Dragon ve vodách Mexického zálivu
Zdroj: https://preview.redd.it/

Reed dál upřesnil, že SpaceX vylepšila „určité prvky“ struktury lodi Crew Dragon Endeavour: „Když přistaneme do oceánu, může nastat jev zvaný sekundární dopad – přistanete do vody a ta voda se vrátí, aby narazila do vaší struktury. Když se sejde vhodná kombinace výšky vln, rychlosti větru a rychlosti kabiny, může být sekundární dopad pěkně tvrdý. Provedli jsme tedy mnoho analýz tohoto jevu a udělali jsme i zkoušky.“ Některá strukturální vylepšení, která jsou teď na Crew Dragonu Endeavour, debutovala vloni v listopadu na Crew Dragonu Resilience. Tyto novinky umožní SpaceX a NASA uvolnit poměrně striktní podmínky pro vítr a vlny v místě přistání, což neovlivňuje jen návrat na Zemi, ale i start – v případě aktivace záchranného systému by loď přistávala do Atlantiku. „Jedna z věcí, kterou jsme udělali, je, že jsme výrazně zesílili části konstrukce, abychom mohli rozšířit okno, kdy je možné dopravit posádku domů – to vše při zachování úrovně bezpečnosti a všech rezerv,“ uvedl Reed a dodal: „Myslím si, že to je pro posádku důležité vylepšení, které jsme na téhle konkrétní lodi udělali. A pořád jdeme dál, tento přístup bude vždy součástí našeho návrhu.

Falcon 9 s lodí Crew Dragon na floridské rampě 39A během čekání na misi Crew-1
Falcon 9 s lodí Crew Dragon na floridské rampě 39A během čekání na misi Crew-1
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Crew-2 bude druhou operační misí lodi Crew Dragon, která má zajistit střídání posádek na ISS. SpaceX má kontrakt s NASA na nejméně šest letů ke stanici, přičemž agentura za každé sedadlo v této lodi zaplatí 55 milionů dolarů. NASA se rozhodla využívat služby soukromých firem k dopravě astronautů na oběžnou dráhu po ukončení programu raketoplánů. Agentura uzavřela kontrakty s firmami SpaceX a Boeing, ale loď Starliner od Boeingu zatím s posádkou neletěla. Ale problémy se nevyhýbaly ani SpaceX – technická závada při pozemní zkoušce v roce 2019 před zážehem motorů SuperDraco způsobila výbuch návratové kabiny. Vyšetřování ukázalo, že explozi způsobila nečekaná reakce okysličovadla (oxidu dusičitého) motorů SuperDraco s titanovým ventilem ve vysokotlakém pohonném systému.

O titanu a oxidu dusičitém a jejich kompatibilitě jsme se dozvěděli mnoho věcí,“ říká Stich a dodává: „Vylepšili jsme motory SuperDraco, došlo k odstranění části titanu ze systému, které byly nahrazen nerezem, což zvýšilo bezpečnost. Na aktuální misi se dívám jako na výrazné vylepšení možností úniku. Pokud se na tuto misi podíváte s nadhledem, došlo už k několika vylepšením – od lepšího úniku z rampy, přes eliminaci titanu v pohonném systému, zmírnění limitů počasí. Postupně tedy pokračujeme v našem úsilí – snižujeme možná rizika v programu.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Ey90Uu0XAAgjacn?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/Ey90TatWgAAp2va?format=jpg&name=4096×4096
https://live.staticflickr.com/65535/49934168858_0576bd9923_k_d.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2020/08/50182062843_784f0799ae_o.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/../2021/03/jsc2021e007778_1.jpg
https://preview.redd.it/…webp&s=75aeab871b87a82ddd173e978b1a1e7799e95be7
https://www.nasa.gov/…/image/crew-1_certification_feature_secondary.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petasvo
Petasvo
3 let před

Pane Majere, díky za Váš vytrvalý sběr informací a hlavně za jeho předávání:-)
Chci se jen zeptat, kolik Dragonů má vlastně v plánu SpaceX vyrobit? Nebo bude recyklovat pouze ty dva, které už má? Děkuji.

gdgdgdgdg
gdgdgdgdg
3 let před
Odpovědět  Petasvo

Bude vyrábět sériově dál jako to dělá s falcony tohle není nasa nebo Boeing kde by se vyrábělo jen když je potřeba.
A 2 jsou stejně příliž málo jeden nemůže letět více jak 5krát a misí mají (zatím) nasmlouváno 12.

Marek
Marek
3 let před
Odpovědět  gdgdgdgdg

Na chystanou misi Crew-3 má být použit úplně nový CD.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
3 let před
Odpovědět  Petasvo

Zatím SpX počítá s flotilou 4-5 lodi Crew Dragon.

athlo
athlo
3 let před
Odpovědět  Miroslav Pospíšil

Doufám, že to brzy zvýší na 6-7. Když si představím, že by při misi Dear Moon zabezpečili pomoci 1 Star Ship, která ale nemůže ani startovat s posádkou natož s ní přistát, musely pro její co nejbližší provedení zapojit 2 Crew Dragony pro start a 2 Crew Dragony pro přistávání. S tím, že stále budou 2-3 Crew Dragony rezervovány pro NASA.
Čísla jako 4-5 vychází ze současných výrobních kapacit, resp. z očekávané životnosti Crew Dragonů.

medved_David
medved_David
3 let před

Chvíli jsem přemýšlel, co je Mys Canceral, ale pak jsem pochopil, že je to překlep. Správně je mys Cancelar (poangličtěné myš kancelářská). 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  medved_David

Díky moc, opraveno.

michrom
michrom
3 let před

V článku je rozpor:

Třetí odstavec začíná:

Start Falconu 9 s lodí Crew Dragon Endeavour na misi Crew-1 je momentálně naplánován na 22. dubna ve 12:11 SELČ.

Čtvrtý odstavec začíná:

Astronauti z mise Crew-2 by měli na stanici nahradit Michaela Hopkinse, Victora Glovera, Shannon Walker a Sojči Nogučiho, kteří vloni dorazili na ISS při misi Crew-1.

Nedávalo mi logiku jak by mohla mise Crew-1 dorazit vloni a příští týden znovu :-). Nejspíš má být ve třetím odstavci Crew-2.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  michrom

Díky za upozornění, chyba je opravdu ve třetím odstavci. Opraveno.

gdgdgdgdg
gdgdgdgdg
3 let před

Falcon 9 selhal na rampě jenom jednou(a jednou ve vzduchu ale tam by stačilo otevřít padáky) a 108krát fungoval dobře a oba problémy byly vyřešeny a navíc nevím jesti by to superDraca stihla.
superDraca zavinila jednu nehodu CD ze tří zážehů .
Tak nevím jestli by nebylo lepší je tam vůbec nemít.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  gdgdgdgdg

Bylo prokázáno, že při všech selháních Falconů by to záchranný systém stihl i s rezervou.

Štěpán
Štěpán
3 let před
Odpovědět  gdgdgdgdg

Zde je důležité poznamenat, že nehoda superdraco byla během testování. To se samozřejmě nedá srovnávat s nehodou již zaběhlé rakety. Určitě je lepší mít na raketě záchranný systém, který dokáže loď zachránit v případě nehody (viz nehodu raketoplánu). Také se CD začal vyvíjet v době, kdy F9 neměl takové statistiky, jako má teď. Museli tedy s motory počítat. Navíc se díky té nehodě NASA i SpaceX něco nového dozvěděli (o jevu, který nikdo neznal) a mohl by nastat někdy jindy s třeba větší ztrátou.
Toho, že záchranné motory nejsou potřeba u bezpečné rakety, bude využívat např. teď vyvíjená Starship. Druhý stupeň, který je zároveň i vesmírnou lodí (nesoucí posádku), se nedá za záchranný stupeň pouvažovat (je to jako se považovat celý orbitální kus raketoplánu za záchranný systém, ale jak již známo, nefungoval jako záložní systém po celou dobu letu. Nicméně u Starship se počítá s tolika lety, jako s běžnými letadly, kde také záchranný systém nemáme. Bude tedy lety prověřená a bezpečná bez záchranných systém.

Ale z pět k superdraco, tyto motory bezpečné již (nejspíše) jsou a můžou být i potřeba. Mimochodem s vaším argumentem bych mohl říct, že proč by měl Boeing vyvíjet další kapsli, která ještě k tomu měla během letu nehodu a není tedy bezpečná. Když je nehoda během testování, tak je to akorát další posun k bezpečnosti rakety/lodi. Bez toho by testy nemusely být prováděny vůbec.

ov42
ov42
3 let před

To jako fakt je tenhle krasavec stejná věcička, co ohořelá přistála v létě s Hurleym a Benkhamem? Opravdu by mě zajímalo, jak probíhá ten proces regenerace, čím to vše odstranili a jak z toho udělali věc, co vypadá úplně jako úplně nová.

gdgdgdgdg
gdgdgdgdg
3 let před
Odpovědět  ov42

Vyměněna byla tepelná ochrana a VNĚJŠÍ PANELY což jsou ty nejvyditelnější části lodi.

https://kosmonautix.cz/2021/04/16/pachatel-crew-dragon-se-vratil-na-misto-cinu/