sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda JUICE dostala své dlouhé rameno

Evropská sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) prošla dalším důležitým milníkem. Inženýři firmy Airbus v jejich středisku pro integraci družic v německém Friedrichshafenu připojili k tělu sondy MAGBOOM – rameno, které nese magnetometr. Konkrétně se jedná o pět magneticky citlivých senzorů, které je potřeba držet v dostatečné vzdálenosti od těla sondy kvůli minimalizaci rušení jejich měření. Senzory jsou součástí přístrojů J-MAG a RPWI (Radio and Plasma Wave Investigation). J-MAG je sestava magnetometrů, které mají studovat magnetosféru Jupiteru a její interakci s největšími měsíci – Europou, Callisto a hlavně Ganymedem, který má vlastní magnetické pole. RPWI pak prozkoumá emise radiových vln a plazmatické prostředí v okolí Jupiteru a jeho měsíců.

Rameno MAGBOOM musí být z pochopitelných důvodů vyrobeno z nemagnetických materiálů – konkrétně bychom tu našli uhlíkové kompozity, ale i bronz a slitiny titanu. Celé rameno pak váží 44 kilogramů včetně senzorů. Rameno musí odolat teplotám od -210 do + 250 °C a po rozložení dosáhne délky 10,6 metru. Samotná sonda JUICE má startovat v roce 2022, kdy se vydá na cestu k Jupiteru. Na své palubě ponese deset špičkových vědeckých přístrojů včetně kamery, spektrometrů, přístroje pro detekci submilimetrových vln, radaru penetrujícího led, laserového výškoměru, radiového experimentu a souborů přístrojů pro monitoring magnetických a elektrických polí, nebo nabitých částic.

Vizualizace sondy JUICE.
Vizualizace sondy JUICE.
Zdroj: http://sci.esa.int

JUICE bude kolem plynného obra obíhat více než tři roky, během kterých třeba podrobně prozkoumá měsíce Ganymed, Europu a Callisto, které mohou hostit podpovrchové oceány. Sonda má sbírat informace o podmínkách, které by v okolí plynné planety mohly umožňovat vznik života. Zaměří se ale i na výzkum Jupiteru – půjde o multioborové průzkumy celého jeho systému, který představuje základní model plynné planety. Po těchto třech letech by měla sonda minimálně devět měsíců pracovat na oběžné dráze kolem měsíce Ganymedu, kde bude analyzovat jeho prostředí, povrch, vnitřní stavbu i potenciální obyvatelnost. Hlavním kontraktorem pro stavbu sondy je firma Airbus, která stojí v čele konsorcia více než 80 firem z celé Evropy.

Přeloženo z:
https://www.airbus.com/

Zdroje obrázků:
https://airbus-h.assetsadobe2.com/…Copyright-Airbus2021.jpg?wid=3626&fit=constrain
http://sci.esa.int/science-e-media/img/cb/JUICE_spacecraft_20170711.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.